cami
| cami a întrebat:

Cat de tare va motiveaza aceste puncte, pentru a raspunde? ...si nu vreau sa vad raspunsuri gen "deloc"...fiindca nu va cred tongue. aaa si ce aceste dispute nu s-au creeat tocmai datorita TOP`ului? [cred ca daca n`ar fi fost, nu s-ar mai fi ingramadit unii sa raspunda]hee hee

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Sincer, nu asta ma motiveaza sa raspund. Daca ar fi asa, as raspunde haotic la orice intrebare fara sa ma gandesc prea mult; doar de dragul punctajului si al obiceiului.Imi place sa raspund acolo unde consider ca ma pricep, sunt unele intrebari la care nu am un raspuns concret si nici foarte argumentat, atunci stau in banca mea si invat din raspunsurile celorlalti.Imi place sa ajut oamenii.Nici macar calificativele negative din partea unor useri vis-a-vis de raspunsurile mele nu m-au lezat, pentru ca, consider ca sunt lucruri mult mai importante care iti aduc satisfactie: sa poti ajuta un om.

13 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Poate ca nu neaparat punctajul m-a interesat. La inceput am intrat pentru ca sa ajut copiii de la Sfanta Ana. Nu m-am gandit ca primesc si puncte pentru asta. La un moment dat am inceput sa pricep si eu ca in fond este ca si un joc... Te premiaza daca raspunzi bine... Era un concurs pentru mine nu atat punctajul cat sa pot sa fiu pe masura celor mai buni de pe site. Pe vremea aceea cel mai bun pe site era Mihaicd, pe care il admiram sincer, asa ca ma bucuram cand vedeam ca din competitia corecta dintre noi are de castigat in fond cel care intreaba. Acum nu imi place ce vad pe site. Oamenii au devenit agresivi, nu respecta raspunsul si stiinta celorlalti, se pun multe intrebari fara relevanta..., se fac acuzatii... Cand vezi un raspuns bun trebuie sa-l votezi ca bun si folositor indiferent cat de antipatic ti-e cel care a dat raspunsul... Din pacate vad ca la foarte multe raspunsuri foarte corecte sunt taxati oamenii si nu raspunsurile lor. Eu nu pot sa ma plang, nu am fost foarte des atacata, dar nu-mi place sa vad nici alte persoane depunctate aiurea. Trebuie sa fie "fair play" pentru ca in fond nu este o cearta in piata, este un site care vrea sa fie de ajutor. Punctele nu m-au motivat sa raspund, cat m-a motivat calitatea celor cu care concuram pentru ele. Eu am o parere foarte buna despre aceasta idee pusa in practica - cea de a fi "toti pentru unu". Din raspunsurile noastre cumulate se face un raspuns perfect care atinge toate campurile. Nu se pot premia mai multe, desi eu de multe ori am simtit nevoia sa le pot premia... As vrea ca toti sa se limiteze la a fi de folos, chiar daca in fond urmaresc puncte, rank-uri...
Eu nu zic acum ca nu trebuie sa te intereseze punctajul. Este firesc ca din cand in cand sa te uiti la el... Este in fond si un joc, combinat cu ajutorul dat, care te stimuleaza intr-un fel. Adica nu o faci pentru puncte, poate ca punctele iti dovedesc undeva si valoarea... cel putin asa ar fi normal. Sunt convinsa ca de nu exista punctajul nu ar fi existat nici atatia inscrisi pe site. Recompensa sufleteasca nu este de ajutor pentru toata lumea... si ar trece multi la alt joc. Mi-a placut raspunsul lui Bencze - este foarte corect. A recunoscut ca a vrut sa invinga... sa fie cel mai bun. Am simtit si eu aceasta dorinta la un moment dat. Nu stiu daca ti-am raspuns Cami, nu stiu daca am suparat pe cineva... Eu sper ca fiecare sa vada dincolo de punctaj, dincolo de orgolii... Sa fim prieteni pentru ca in fond avem ceva comun - TPU.

Bula
| Bula a răspuns:

Sincer:
Acest site mi-a fost recomandat de pe un alt site, acum cca 2 luni. Mi-a placut idea de a ma "masura", tocmai din cauza punctajului!
Avand o vasta experienta de viata, in multe domenii, mi-am propus sa incerc aproape imposibilul: in 3 lui sa ajung intre primii 10 din TOP TPU! Oare sunt capabil, sa-i depasesc pe cei peste 2000 persoane, deja inscrise?
Am inceput sa monitorizez intrebarile puse de voi toti. Cand a aparut o intrebare la care am stiut raspunde sufiecient de bine, mi-am spus parerea.
Numele "Bula" mi-am luat in primele momente, cand au apariut primele intrebari stupide in fata mea pe ecran, intrebari la care raspunsurile consider ca in clasa a 4-a trebuiesc stiute raspunsurile.
Si astazi am ajuns ce nici nu am visat: am ajuns Nr 1 in TOP TPU, in prezenta a peste 6000 de persoane deja inscrise!
Am raspuns la peste 2500 de intrebari, dupa stiinta mea, aproape 300 fiind "premiate" din ele. E mult? E putin? Voi stiti, la care am raspuns.
Probabil, multimea mare de voturi "stupid"-e si "nefolositoare" nu degeaba mi-au fost adresate. Ori din cauza ca intr-adevar au fost ca atare, ori din cauza invidiei unora. Nu ma intereseaza, in ambele situatii le contabilizez ca esecuri la stiinta mea.
Daca am ajutat intr-adevar pe cineva, atunci inseamna ca am fost si de folos.

cami
| cami explică:

Domnule BENCZE, chiar aveti din partea mea (si a mai multora) toata stima si respectul. Sunteti un om valoros, cu cunostinte vaste in orice domeniu, un om cu sufletul mare, care a stiut dintotdeauna ce este cu adevarat folositor si inteligent de spus, sunteti un om integru, capabil, competent si aveti toate cuvintele de lauda din partea mea happy[si de la care avem atatea de invatat] sunteti favoritul meu, felicitari pentru pozitia in clasament (chiar acolo va era locul)... sper sa ramaneti asa!
numai bine va doresc!
(si chiar imi pare rau, si-mi cer scuze, ca poate n`am stiut sa folosesc cele mai frumoase cuvinte de lauda care vi se cuvin)

| Krina a răspuns:

Hmmm, nu stiu ce sa zic.Nu stiu daca punctele neaparat ma motiveaza, mai degraba un raspuns castigator.Atunci consider ca raspunsul meu a fost util.
Ce ma enerveaza sunt voturile, mai ales alea tampite.
In ultima vreme imi petrec destul de mult timp pe site.sunt unele intrebari interesante.Chiar daca nu raspund la unele, citesc insa raspunsurile.

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Daca e in domeniul stomatologiei ma bag, si mai raspund si pe unde ma mai pricep eu.Nu ma intereseaza calificativele.

| emilica95 a răspuns:

Sincer. m'au motivat la inceput, dar dupa, poate din cauza timpului mi-a disparut interesul si raspund doar la intrebarile care le primesc pe mail si la care stiu bineinteles sa raspund... in rest nu ma intereseaza topul, poate daca as fi fost pe primul loc, m'as fi straduit sa imi mentin locul, dar asa. neah.

| amstaff a răspuns:

P bune k deloc.mai navighez pe site cand ma plictisesc deci.

| Cosmina_2740 a răspuns:

Este foarte adevarat ca te motiveaza concurenta... dar cu ocazia asta poate ne raspundem si noua insine unor intrebari pe care nu stiam cum sa le definim...cat despre dispute...hmm.nu stiu nimic...atata timp cat raspunsurile se incadreaza in limitele bunului simt si sunt valide...nu vad de ce m'as ''parui'' cu cinevabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as fi in top as castiga ceva? Daca imi dadea tricouri, sepci, monitoare LCD daca sunt primul sau al doilea in top poate imi starnea interesul dar stiam ca nu pot ajunge si nu sunt cel mai experimentat in viata fiindca sunt mic, asa ca DELOC

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vrei dar ai: deloc. ma doare n cot de punctele alea. imi place conversatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceciliarepede bine punctat.
poate unii nu vrem puncte, ci doar sa vedem pana unde ii duce creierul pe anumiti utilizatori. Puteti sa ma considerati om de stiinta.
Acum sariti ca oile la turma cu reprosuri publice ori private.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic asa:nu raspund pentru puncte, o fac din dorinta de a ajuta pentru ca si eu la randul meu am pus intrebari si mi-a prins foarte bine cand mi s-a raspuns.in putinul timp liber pe care il am incerc sa ajut, sa fac un bine atat cat stiu eu si cat ma duce pe mine capul. dar trebuie sa recunosc ca imi creste inima cand vad ca raspunsurile mele sunt folositoare. iar cand stiu ca am avut doar intentii bune si ca am raspuns asa cum am stiut eu mai bine si vine cate un frustrat si imi pune stupid sau nefolositor doar din rautate...imi da de gandit.chiar atat de rai am ajuns cu totii? chiar sunt atat de multe persoane care aleg raul in locul binelui? chiar e atat de greu sa te abtii daca nu iti convine ceva? eu votez pozitiv raspunsurile care merita iar pe cele cu care nu sunt de acord nu le votez deloc. e adevarat ca punctez si cu stupid cateodata.sunt raspunsuri care te oblica sa o faci.cam asa vad eu lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deh, poti sa nu crezi, dar nu punctele ma intereseaza. De fapt cea mai buna dovada este ca sint nou, am citeva zile de cind am intrat pe site, intimplator. Am realizat ca se face un punctaj, dupa ce am participat la discutii, asa ca nu aveam cum sa fiu interesat de el. Acum ma uit si eu ce-mi bifeaza ceilalti si le dau si eu calificative. Dar in continuare, particip din placere. Pe de o parte ajut prin raspunsuri dar si socializez, in functie de situatie... mai fac si haz unde e loc. Cum spunea cineva inainte, daca s-ar da premii (LCD-uri sau masini), as fi f. atent la punctaj.