| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre copiii astia plictisiti care se cred atei?
Crede-ti ca, chiar sunt ceea ce cred ei ca sunt sau doar niste copii plictisiti care daca ar auzii parintii lor ce scriu pe net le-ar sparte tastatura in cap?

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

În primul rând... Copiii ăia plictisiţi nu ar fi aşa plictisiţi dacă nu s-ar fi informat înainte despre ce constă ateismul. După ce au citit tot ce au găsit despre asta, poate că s-au plictisit, eu ştiu... thinking
În al doilea rând, proprii noştri părinţi nu ne mai cresc în acelaşi spirit religios bătut în cuie. Mulţi dintre ei lucrează în 2 sau 3 schimburi şi nu au timp să meargă la biserică nici duminică şi poate nici de unele sărbători importante. Sărbătorile gen Crăciun sau Paşti au devenit atât de "comerciale" că unii le-au uitat semnificaţia religioasă. Copiii ştiu că vine Moş Crăciun, dar nu mulţi ştiu că atunci s-a născut Iisus (sau mă rog, atunci ne aducem aminte de naşterea lui, că nicăieri în Biblie nu scrie data exactă). La fel şi cu Paştele.
În al treilea rând, să o iau pe alt drum... Religia (pe care Biserica a folosit-o mult timp şi încă încearcă să o folosească) a fost una din principalele mijloace de manipulare în masă secole întregi. Când un stat încă nu era bine delimitat, nu exista poliţie sau armată ca acum, cum altcumva ar fi putut cei superiori să-i ţină în frâu pe oameni cât de cât? Uite aşa: nu face asta că se supără Dumnezeu pe tine şi nu mai ajungi în Rai.
Ştiu că sună absurd pentru mulţi, dar aşa e. Au rămas foarte puţini credincioşi în ţările dezvoltate, în special în occident. Pentru că acolo legile sunt în favoarea omului de rând şi este apărat de stat, nu de o fiinţă divină sau mai ştiu eu ce. Una din cele mai dezvoltate tări din lume, unde drepturile omului nu sunt încălcate, este totodată ţara cu cel mai mare procentaj de atei declaraţi, adică 16%, şi aici vorbesc de Suedia. Doar să te interesezi cum trăiesc acolo oamenii. Nu se ceartă între ei, nu îşi fac blesteme ca la noi, nu apelează la vrăjitoare, ci apelează la legea care conduce ţara. Ei n-au nevoie de cine ştie ce scripturi. Şi chiar şi aşa, există şi acolo mulţi credincioşi (majoritatea protestanţi, care nu merg la biserică să bârfească cu toate babele din oraş, ci cred şi se roagă pentru sine, înăuntrul lor când simt că au nevoie).

Şi acum să fim sinceri... Câţi copii/adolescenţi nu sunt crescuţi cu gândul "Dumnezeu e sus şi are grijă de tine şi el nu face decât bine la toţi oamenii buni" şi chestii de genul, dar vede clar cum în faţa lui părinţii divorţează, unul dintre ei moare, unul îl bate pe celălalt, etc. Considerând că acel copil e destul de mare şi copt la minte să realizeze că ceva pute în familia lui, crezi că o să mai creadă ce a zis bunica despre Cel de sus? Eu nu cred. Şi ştii de ce? Pentru că oricât s-ar ruga el cu sufletul lui micuţ şi tânăr, părinţii lui sunt tot nişte proşti care se vor certa în continuare, şi pe zi ce trece va observa cum familia i se duce de râpă şi rămâne singur-singurel.

Şi apoi, vin şi adolescenţii rebeli, care ascultă muzică, nu ce predică popa. Sunt mulţi artişti (nu doar sataniştii ăia de roacheri, să nu crezi) care îl dau pe Dumnezeu la o parte şi îmbrăţişează drogurile, băutura, negativismul, distracţia, etc, în versurile lor. Şi asta se reflectă şi pe ascultători. De multe ori se reflectă chiar mai mult pe ascultători decât pe cei ce compun acea muzică şi scriu acele versuri.
Uită-te la tv. Cum să te duci la biserică să-l asculţi pe popa când săptămâna trecută l-ai văzut că a primit mită sau că a întreţinut relaţii sexuale cu băieţei tinerei şi frumuşe? Ştiu foarte bine, credinţa se simte, nu-i aşa? Dar dacă gândeşti raţional parcă îţi pierde cheful să mai crezi în omul Domnului. Ei ar trebui să fie un exemplu. Da' în zilele noastre orice cretin poate să fie preot.
Ar mai fi motive.
Pe mine sincer nu mă deranjează că se cred unii atei sau nu. În colţul minţii, omul de când s-a dezvoltat din primată a crezut în ceva divin. Iar ateul, a moştenit asta fără să vrea; teoretic e scris în ADN-ul nostru. În clipa în care ajunge la marginea prăpastiei singur, va striga după cineva pe care-l credea inexistent. Sau poate după extratereştrii. Chestia asta o înfrângi doar dacă simţi într-adevăr că nu există nimic superior, dar niciodată nu ştii ce surprize îţi aduce viaţa şi te face să rămâi fără sprijin.
Oricum, unii dintre ei chiar sunt atei. Că doar termenul ăsta nu desemnează copiii care stau în faţa pc-ului şi spun că nu cred în Dumnezeu, ci desemnează o persoană care neagă existenţa oricărei forţe divine. Oricărei, nu doar a uneia.
Şi de ce să le spargă tastatura în cap? Păi au plătit pentru tastatura aia, au muncit pentru banii ăia în loc să meargă la biserică! laughing

7 răspunsuri:
| AnToNiKa_7758 a răspuns:

Ai dreptate...da

| katy a răspuns:

Daa am cunoscut si eulaughing sunt imaturi nu vezi cum au aparut curentul emo.curentul nu stiu cum.aud si ei ceva li se pare interesant si gata sunt si eu din ala, sunt si eu asa, niste imaturi.

| andreeutzaa a răspuns:

Ei bine eu sunt una din acei asa zisi copiii plictisiti.Toata lumea ne critica(mai ales in Romania unde religia este inca parte din vietile voastre din pacate) ca nu credem in Dumnezeu dar nimeni nu ne intreaba dc? Eu una nu cred in ceva abstract si nu imi construiesc viata pe cuvinte dar pe fapte. Daca exista un Dumnezeu de ce atata lume moare de foame? de ce mai exista moartea? Nu cred ca ai fi in stare sa imi dai un raspuns! Ai citit vreodata biblia daca crezi? Ai vazut cante chestii oribile sunt scrise si cate s-au facut din cauza religiei? Un fapt storic e nazismul. Apoi uite-te un pic la tariile islamice unde fac o viata cum zice biblia.Tu ce vezi? Eu vad numai razboaie, crime impotriva femeilor, tari unde legea si dreptul nu exista si unde stapaneste violenta.De ce persoanele care zic ca il slujesc fac numai rau? De exemplu preotii care devin din ce in ce mai multi pedofili din cauza ca religia nu perimte unui preot in alte tari sa se casatoreasca si ei ca orice om cad in tentatie si tot timpul asta se revarsa pe niste copiii nevinovati.Sau papa care tot vorbeste sa ajutam copiii si persoanele din alte tari care nu au ce manca cand el se imbraca in materiale scumpe si are o casa cat o vila si o coroana de aur pe cap? Omul trebuie sa fie el centrul universului sau si sa inteleaga ca viata e a lor si pot face ce vor cu ea si nu depinde nimic de un asa zis destin sau de Dumnezeu.Viata e una si e prea scurta sa o traiesc in baza unor conceptii date de cineva pe care nu am vazut.Religia in plus vreau sa iti amintesc ca e impotriva libertatii democratice! Ei sunt impotriva persoanelor gay, impotriva celor cu tatuaje sau piercinguri, impotriva acestor persoane care aleg sa isi traiasca viata lor cum vor si nu pe baza unor reguli facute de societate. Daca am mai avea conceptia religii am fi in epoca de piatra acum! Eu una dupa cum vezi pot sa iti zic 10000 de motive de ce nu cred in Dumnezeu.Tu ca esti credincios vreau sa imi zici macar 1 pe care sa ma pot baza ca el exista.Pacat ca nu exista! Eu m-am nascut libera si traiesc libera deci parintii trebuie sa respecte ideiile mele cum eu le respect pe ale lor si am norocul sa am parinti inteligenti.

| andreeutzaa a răspuns:

Daca eu nu cred in Dumnezeu nu inseamna ca nu stiu sa ma bucur de viata si nu am valori.Valorile le am pentru mine persoanl nu pentru ca mi le impune cineva.Religia este o masca de ipocrizie si ar trebui sa fim cu totii fericiti sa ne traim viata cum vrem si fara reguli impuse de o Biblie! Si in legatura cu existenta omenirii nu e nimic dovedit stiintific in legatura cu asta deci inca nu e nimic sigur.Lumea trebuie sa fie o lume libera si religia este un lucru ce reprezinta un obstacol pentru asta pentru ca ceea ce zice este contrar a tot ceea ce reprezinta libertatea. Ajunge sa vezi ce se intampla in lume! Eu aleg sa nu treisc din iluzii apoi fiecare face ce vrea.Eu respect ideile celor credincios chiar daca nu le impartasesc dar ar trebui sa fim un pic mai reali si cu picioarele pe pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca le-ar sparge cineva ceva de cap.ei sunt normali.asa cum am fost toti cand eram tineri.eu eram la fel ca ei si cateodata chiar se minuneaza un animal de pe aici de schimbarea produsa cu toate ca si el tinde intr-un mod oarecare spre rasa umana.dar draga usere schimbarea are loc ori deodata, ori incet in viata unui om, si vine cu intelepciunea si cu varsta indiferent ca vor sau nu vor.or sa se mire si ei singuri de schimbarea si efectul vietii asupra lor.fiindca parintii mei nu stiau de convingerile mele de ateu cand aveam 15 ani, si nici ternet nu era.iar pragurile bisericilor nu le-am rupt dar am cautat raspunsurile singur unde trebuiau cautate si nu pot spune ca nu le-am gasit pe unele si inca mai e de cautat.degeaba le spui acum despre asta cand ei sunt convinsi in teribilismul lor de contrariu.iar mai tarziu daca o sa ai ocazia sa le amintesti, vor spune; eii eram tineri si fara minte.adevarul e pe la mijloc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vrea sa dau un raspuns lui romaniarules, care nu crede in valorile unei vieti cu adevarat crestine, dar se supune nonvalorilor enumerate fiindca nu are incotor.pai de aia e asa romaniarules.ai pus acolo atatea de ce-uri si o fuga in tine insuti si in resemnarea ta.viata e scurta, iar vesnicia cum e? vrei un motiv pe care sa te bazezi? pai este unul; TU EXISTI.bine nu te-a intrebat nimeni daca vrei dar nici tu nu intrebi un tablou cand il pictezi, daca vrea. exemplul este foarte pal, si vag dar e singurul legat de frumusete placere si dragoste daca asa vrei sa o transmiti.nu uita ca inaintea libertinajului asta era o lume in care se traia crestineste, si era bine.doar abuzurile bisericii erau rele.iar abuzurile nu veneau de la preoti, ci de la oameni. preotii erau putini iar acum sunt foarte putini.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu's total de acord cu tine dar in unele situatii si cel mai mare crestin ar recunoaste cateva din ideiile tale d-acolowinking [sininen]