| Girl1234566547 a întrebat:

Ce parere aveti despre satanisti? credeti ca sunt bolnavi psihic?big grin

Răspuns Câştigător
| sy46 a răspuns:

Automat, daca esti satanist esti si credincios. Nu poate fi rau, fara bine; nu poate exista un Satan, fara un Dumnezeu.Nu sunt bolnavi psihic; poate usor deviati.Fiecare are libertatea de a alege.
Un credincios obsedat este egal cu un satanist din punctul meu de vedere.Amandoi cred intr-o entitate spirituala pe care o preamaresc si o "slujesc""zic ei.

34 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Fiecare intr-o democratie are dreptul sa aleaga ce credinta sa-si aleaga.Chiar daca sunt satanisti, pocaiti sau penticostali si in ultim caz ortodoxi ai posibilitatea sa alegi in ce credinta te simti cel mai bine. Nu putem sa acuzam sau sa ignoram pe cei ce isi aleg singuri credinta.

| Razvan a răspuns:

Mereu starnesc controverse si atentie asupra lor.Nu stiu cat de dusi cu capul sunt si cat de des l-au vizitat pe Grigut in ultimul timp insa e clar ca sunt obsedati
Am vazut oamenii posedati. Ei sunt cei care au cu adevarat probleme cu Satana.Si nu erau oameni rai, ca sa zici ca vezi Doamne l-au chemat in oglinda pe Satana si el smecher si-a zis "Ha, uite ca ma cheama unu, hai sa ma bag in corpul lui". Nubig grin
Pur si simplu e ceva bizarraised eyebrows

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu cred că există. Suntem prea manipulaţi încă de când suntem mici să credem şi să îl slujim pe Dumnezeu. Cred că de multe ori e un act de teribilist, de revoltă din partea tinerilor. Cel puţin în România...

| viatadecacatt a răspuns:

Cam dau in gropi asa, dar acum fiecare cu alegerea lui\ei.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Scopul satanismului modern este indepartarea crestinilor de Dumnezeu, si mijloacele sunt destul de evidente, doar citind aparanta logica din ceea ce ar presupune. E vorba de clasicul mijloc de a distrage atentia de la un aspect important. Cititi doar ce scrie pe linkurile de mai sus ca sa va faceti o idee despre subtilitatea aspectului. E o propaganda tare alunecoasa. Eu sustin in continuare ideea de a nu face vreun fel de propaganda. Parerea mea personala este ca satanistii sunt niste oameni prinsi in niste idei capcana. De multe ori adolescentii sunt prinsi in aceste idei avand o gandire nematura, un suflet inocent bruscat de teribilism, dezamagiri sau alta forma de violenta psihica.
Nu vorbim aici de rituri pagane, sacrificii, distrugere etc. pentru astea trebuie sa fii intr-adevar dus cu capul.
Cine vrea insa intr-adevar sa-si pastreze o constiinta curata gaseste raspunsurile cautand sincer si atent chiar inauntru.

| Malvina24 a răspuns:

Satanismul este o religie bazată pe Biblia Satanică şi filozofia Bisericii lui Satan, fondată de Anton Szandor LaVey. În această religie Satan devine un simbol pozitiv, arhetip al sinelui şi al egoismului. Deşi este asociată în cultura populară cu ritualuri ce au în prim plan violenţa şi cruzimea, filozofia Bisericii Satanice are la bază următoarele caracteristici:

Individualismul fundamental, bazat pe conceptul nietzschean că individul este singurul responsabil pentru viaţa sa şi că trebuie să se ridice peste perceputa conformitate a maselor pentru a găsi o cale în viaţă. În acest sens, satanismul fiind influenţat de libertarianism, LaVey declară că „sataniştii sunt născuţi nu făcuţi... au o boală numită independenţă". De asemenea, sataniştii se opun religiilor care plasează oamenii într-un raport de subordonare faţă de zei (creştinismul, islamul, iudaismul etc.).

| Elena1234456 a răspuns:

Parerea mea este ca sunt si ei niste oameni, la urma urmei, si nu cred ca sunt in masura sa ii judec.Atata timp cat stau la locul lor, pot sa creada si in Budda-nu ma deranjeaza.

| User a răspuns:

E clar ca n-au toate rotitele.

| LuS[z] a răspuns:

Cred ca sunt niste oameni slabi de inger care au fost racolati de alte secte si au ajuns sa creada ceea ce li se spune zi de zi la intrunirile lor.Si nu nu cred ca sunt bolnavi psihic. ii consider pur si simplu niste oameni rataciti

| MisterKat a răspuns:

Sunt ciudati astia!
Asculta, moonY... oare ce fac satanistii? Nu vandalizeaza morminte? Poate chiar asa i-a spus bunica ei. Tu ce crezi? Eu asa stiu. Fac ritualuri ciudate si tot felul de prostii. Daca tu esti satanista si ii iei aparea "sefului" nu ai decat sa lurezi cu el...
Satanistii sunt bolnavi psihic! Sunt pe aceeasi treapta cu pedofilii si necrofilii! Daca as fi in Parlament i-as interzice! La fel si pe masoni...

| BlackVeil a răspuns:

Satanisti= oameni absolut normali, saturati pana peste cap de prefacatoria asta numita "Religia crestina".

| CatelusaFlaffy a răspuns:

Despre satanisti cred ca... ei bine si eu am fost a fost o experienta groaznica am avut cosmaruri, mereu eram furioasa cei drept simteam si o putere fizica si spirituala imensa dar crede-ma nu merita pretul

| amc a răspuns:

Nu exista satanisti cu adevaratoh go on...toti am fost botezatiwinkingdeci nu putem fi satanistiwinking...

| moonY a răspuns:

tu stii ce inseamna satanist? nu ma refer la ce ti'a zis bunica "satanistii vandalizeaza morminte si beau sange, maica", intreb daca te'ai documentat inainte sa ne intrebi asta

| moonY a răspuns:

misterKat, daca ai citit poruncile satanistilor, de ex, ai observat ca n'au nici o legatura cu incantatii in miez de noapte.sunt chiar demne de urmat.reprezinta un cod de legi morale(la fel, sau poate mai morale decat alte carti sfinte)
eu n'am nici un sef, deci nu urmez pe nimeni, insa, daca ar fi sa aleg, prin absurd, intre a'mi ghida viata dupa o biblie odioasa, si a fi o adepta a satanismului, as alege a doua optiune.pentru ca un satanist care respecta legile alea ale lor, e mai demn de norisoru' pufos din rai, decat un 'credincios' d'asta d'al nostru, care bea aghiasma dimineata, mahmur.
dar eu iau randurile tale ca pe o gluma, d'asta ti'am si raspuns tocmai tie...
(am raspuns si pentru ca mi'e dor de vremurile cand aveam cate 17 stupid/ raspuns)

| ȘtefanLamas a răspuns:

Idem @verdunkleten - idem @moonY.
La fiecare afirmatie facuta invatati sa aduceti cel putin un argument solid, nu mai veniti cu ce-ati auzit de la nea Mircea electricianu' si ne omorati noua creierii aici. Ok, inteleg ca va intereseaza, dar intai studiati problema in cauza, formati-va o opinie, dupa care veniti aici sa dezbateti problema.
@MisterKat Iti dau acelasi sfat pe care i l-am dat si userului Mayasul: documenteaza-te in legatura cu trecutul francmasoneriei, a ritualurilor facute in cadrul acestei societati, a principiilor si a scopurilor sale, incearca sa discerni realitatea de critica presei si apoi striga-n gura mare: "Bravo francmasoneriei!", respectiv "Sa-i omoram pe masoni!"

Serios acum, sunteti chiar patetici.

Numai bine!

| Psycho a răspuns:

@ misterkat : de unde stii tu ca sunt bolnavi psihic? ai rude, prieteni, vecini satanisti?
cum poti sa-i compari cu pedofilii si cu necrofilii? laughing si de ce ma rog zici tu ca's niste ciudati? doar pentru ca nu's ca tine? sau ca prietenii tai? fiecare om are dreptul sa'si aleaga propriul stil de viata.fiecare cu ce'i place si cu ce se simte bine.nu cred ca esti in masura sa'i judeci.nu esti cu nimic mai presus decat ei, chiar daca probabil te crezi.
si sunt foarte de acord cu moony.ai vreo idee macar care sunt poruncile sataniste? sunt mult mai ok si mai inteligente decat cele ale crestinilor.si sunt niste porunci pe care le respecta majoritatea oamenilor, dar fara sa aiba vreun habar ca sunt poruncile sataniste.de fapt nici macar nu sunt niste porunci.sunt niste chestii perfect normale.
si nu mi se pare absolut nimic anormal in a fi propriul tau dumnezeu. mi se pare un lucru cat se poate de firesc.si ar fi bine daca ar face cu totii asta, si nu s'ar mai ruga si inchina la fel de fel de zeitati.

| deffect a răspuns:

Parerea mea e ca tu esti manelistaraised eyebrows

| hax0r a răspuns:

Nu cred. Fara satanisti n-am fi avut halloweenul, pastele si sfanta inchizitie. Am fi murit de plictiseala

| enemig0 a răspuns:

Aceasi parere care o am si despre celelalte religii! Cine poate sa spuna care este cea mai buna religie? Din cauza religiei este atata ura inte natii.

| Verdunkleten a răspuns:

Iara vorbiti fara sa va documentati. laughing of.

| Girl1234566547 explică:

Ma refer in general pentru ca stiu si eu cum sunt de faptwinking

| Girl1234566547 explică:

Eu nu sunt de acord cu acestia! asta ca sa ma fac mai bine inteleasa pentru uniiwinking

| sdaniel a răspuns:

Ador oamenii care cred cu tarie in "credinta" lor.

| mODIN a răspuns:

Mie mi se pare ca crestinii sunt cam bolnavi psihic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Blondyshya, când ai întâlnit tu vreun satanist din moment ce România nu are satanism, și nici n-o să aibă prea curând. Sincer, după ce ți-ai dat seama că e satanist? Pentru că a spus el? Și eu pot să afirm că sunt un borcan cu murături...
Anglia are satanism, Bulgaria are, Germania are, Italia are. Cât timp vă luați informațiile de pe Wikipedia, ADS sau BSR, sau în general de pe rahatul ăsta de internet, lăsați-o baltă. Satanismul nici măcar nu este o religie. Și nici măcar nu are vreo legătură cu creștinismul. (Nu are sens să dau originile sanscrite). Bolnavi psihic? probabil, din moment ce au refuzat "normalitatea" societății bolnave în care trăim. Ei au vrut ceva diferit... și o vor obține în timp.
Oricum, tare sunt curios ce satanist ai întâlnit tu din moment ce eu caut măcar unul de 6 ani de zile, și am bătut țara asta în lung și-n lat. Nu are sens să enumăr orașele.
Pentru mai multe detalii, contact la eorthe11@yahoo.com.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt controlati de satana ala ****