| Micut123 a întrebat:

Ce parere aveti despre satanisti?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Cunosti un "satanist" in realitate?
Intreaba-l cum il cheama, poate are chiar un nume de sfant, Andrei, Maria etc, etc... :D
Mai intreaba-l daca e supus statului roman, cu buletin de identitate, impozite platite la zi, job, etc...
Mai intreaba-l si daca tine sarbatorile religioase, poate omul spune ca e "satanist", dar in ziua libera data de stat de Rusalii...pleaca si el la mare ca tot romanul... :))

In Romania NU EXISTA satanisti reali, sunt doar palide imitatii, am mai discutat despre acest lucru in cateva raspunsuri aici:
http://www.tpu.ro/go-to-answer/11470945/

Citeste-le si vezi singur de ce "satanismul" in Romania e o petarda la care isi inchipuie ca "adera" niste pampalai...

| Thunderstruck a răspuns (pentru Darkmagic):

Eu sunt ateu si ma numesc Cristian, nume care vine de la Cristos. Am buletin de identintate, inca nu sunt pe cont propriu sa platesc impozite, am avut mai multe job-uri, iar acum studiez in invatamantul superior cu taxa. Cand e pastele ciocnesc un ou cu rudele mele, cand e craciunul mananc preparate specifice, cand am o zi libera, de sarbatori, in general o petrec cu prietenii. Asta ma face un ateu ireal?laughing N-am crezut niciodata in Dumnezeu, si probabil nici n-o voi face vreodata, pur si simplu, n-am ales eu sa ma numesc Cristi, n-am ales eu sa traiesc in Romania, deci implicit sa fiu supus statului roman, si nu am ales eu sa am liber de sarbatori, eu am ales doar sa ma distrez si sa practic unele obieiuri (care nu stiu cat de mare legatura au cu crestinismul). Stiu ca nu toate ideile pe care le-ati insirat se potrivesc si cu ateismul, ci mai mult sunt contra-argumente pentru satanism, dar intelegeti ce am vrut sa zic.

| pet555 a răspuns (pentru Darkmagic):

" Mai intreaba-l si daca tine sarbatorile religioase, poate omul spune ca e "satanist", dar in ziua libera data de stat de Rusalii...pleaca si el la mare ca tot romanul... laughing". Sa inteleg ca a tine sarbatoarea inseamna sa mergi la mare? Credeam ca la biserica merg romanii care se cred crestini. Ciudat! Car despre satanisti, ei or merge la mare, dar asta nu inseamna ca tin o sarbatoare crestina.

| Micut123 explică (pentru pet555):

rolling on the floor

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"Intreaba-l cum il cheama, poate are chiar un nume de sfant, Andrei, Maria etc, etc."

In primul rand, numele nu ti-l alegi tu. In al doilea rand, faptul ca au scris niste evrei o poveste, iar personajele din ea au niste nume nu inseamna absolut nimic. La fel cum pe adeptii povestii cu sfinti ii poate chema foarte bine Kim, Mohamed sau Satanel.

"Mai intreaba-l si daca tine sarbatorile religioase, poate omul spune ca e "satanist", dar in ziua libera data de stat de Rusalii...pleaca si el la mare ca tot romanul...

Sa fim seriosi, ziua libera de Rusalii e o prostie, o manevra religioasa, ca sa poata merge fraierii sa cotizeze pe la biserici, dar deocamdata e legal zi libera pentru majoritatea. Deci dupa tine in ziua aia daca esti altceva in afara de crestin ar trebui sa ce? Sa stai inchis in casa in semn de protest, sa dai cu sapa doar asa de nervi? Nicidecum, faci ceea ce iti place sau poti, iar mersul la mare nu e o traditie crestina...sau e?!?

"..."satanismul" in Romania e o petarda la care isi inchipuie ca "adera" niste pampalai..."

Satanismul e o petarda in general, ca dealtfel orice religie.

19 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

E ca si cand ai spune ca Imparatul Ros e personajul pozitiv, iar Harap-alb cel negativ, iar singurul motiv pentru care Creanga a scris povestea asa este ca a fost corupt de forte malefice.

| Inferno a răspuns:

Ma bucur ca ai premiat raspunsul care merita premiat.

"poate are chiar un nume de sfant,"

OMG, nume de sfant, cum se poate? Satanist cu nume de sfant? E strigator la cer, urlator la Baobab.
E ca si cand ai manca tort utilizand... LLLIIIINNNGGUUUURRRAAAAA!

| RAY a răspuns:

Lume curva am intarnit dar satanisti nu, speram ca nu se mai inventeaza secte de astea sataniste, apropo ateismul e lipsa credineti, satanismul nu-i ateism

| mODIN a răspuns (pentru RAY):

Te inseli

| Holiday a răspuns:

Fratii de suferinta ai crestinilor, singurii care in afara de crestini mai cred in povestea numita Biblie, de unde isi si aleg eroii preferati, la fel ca si crestinii...

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Atat ca majoritatea satanistilor sunt atei...

| Alcyon a răspuns:

Sunt niste oameni cu probleme psihice.

| mODIN a răspuns (pentru Alcyon):

Si sa crezi ca un tata si-a trimis copilul sa moara acum 2000 de ani doar ca tu sa nu mergi intr-un loc urat pe care tot el l-a creat e dovada de sanatate mintala?

| vocea a răspuns:

O parere proasta sunt cei ce reprezinta diavolul

| Darkmagic a răspuns:

Vad ca mi-au raspuns cativa useri, chiar daca fara adresa... big grin

Am vazut satanisti in California, nu din clasa "de lux" a bogatilor, ci dintre cei care traiesc la marginea societatii, in parcuri de rulote, fara acte, fara joburi...
Am sa dau un singur exemplu pentru carcotasii care-si inchipuie ca ce am afirmat in cele doua raspunsuri sunt niste glume... big grin

Aici daca ai ocazia rarissima sa iei contact cu o grupare de satanisti si doresti sa aderi la ea dar nu ai numele schimbat si le spui alora ca te cheama John sau Michael...ITI DAU FOC sau daca nu sunt exagerat de depresivi, iti rup oasele.

Si acum, imi spune si mie cineva o grupare activa si reala din Romania, cu loc de intalnire, lant de comanda, etc, etc?

NU pampalai de 18-20 de ani, care citesc despre satanism pe internet, si acasa dau cu "saru'mana" vecinilor ok? big grin

Din fericire pentru Romania, "satanistii" din Ro sunt niste popandai, "nazistii" niste inchipuiti, "anarhistii" niste papa-lapte, cat timp, sa ai un banal pistol cu glont in Ro, e o aventura.
Va uitati cred, la prea multe filme...si va inchipuiti "satanisti". laughing
"Satanistii" din Ro sunt niste moftangii, doar ca sa nu se declare atei sau crestini.
Somn usor. happy

P.S.
Satanismul e un mod de viata bre!
In Romania, (SI AICI PE TPU), SUNT GLUME! big grin

Nu poti sa te declari crestin, si sa nu ai habar macar de Crez, nu poti sa te declari ateu, "rational", "pro-stiinta", etc, si sa nu ai minime cunostinte stiintifice ori sa nu sti sa scrii naibii corect in romaneste, la fel cum NU POTI sa te declari satanist, si sa "activezi" pe internet...

Toti acestia, SUNT GLUME.

Ca m-am saturat de cati "satanisti", "atei", "nazisti", "nihilisti" am vazut pe TPU...dar se xxx pe ei de frica daca-i bagi la 2 dimineata intr-un cimitir... big grin

Mai comenteaza cineva? big grin

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"Aici daca ai ocazia rarissima sa iei contact cu o grupare de satanisti si doresti sa aderi la ea dar nu ai numele schimbat si le spui alora ca te cheama John sau Michael...ITI DAU FOC sau daca nu sunt exagerat de depresivi, iti rup oasele."

Da, am vazut si eu filmul. Ce-ti mai place sa bati campii...Ai auzit si tu niste tampenii si le debitezi aici.
Si mai zici ca altii se uita la filme...dar nu e nevoie sa explici, am inteles mai demult ca pierzi usor contactul cu realitatea.

"Satanismul e un mod de viata bre!"

Bre, nu e "un mod de viata", sunt o mie de moduri de viata, la fel ca la crestini care fiecare secta intelege ce-i behaie mintea din povestea aia, la fel si astia, fiecare gasca behaie dupa capul ei.

"...dar se xxx pe ei de frica daca-i bagi la 2 dimineata intr-un cimitir..."

Ti-am mai explicat cum e cu cimitirele, sunt unii care locuiesc in cimitire si n-au nici o problema cu mortii, spiritele si alte prostii.
Ai tu o problema cu cimitirele si ai impresia ca toti o au...

P.S.: De ce te tot hlizesti in timp ce vorbesti?!? Te umfla rasul de ce enormitati spui?

| Inferno a răspuns (pentru Darkmagic):

Da,eu continui sa comentez.
Ce legatura are numele unui individ cu convingerea religioasa?
Nu e ca si cand ai alege ce nume doresti sa porti.
Daca parintii te numesc "Satanel" inseamna ca nu poti sa fii crestin, sau cum?

| Ruxandra15 a răspuns:

Suntem oameni ca si crestinii

| BlackSulphur a răspuns (pentru Ruxandra15):

Numai ca nu asa de inapti mintal.

Răspuns utilizator avertizat