| mafychokko05 a întrebat:

Cum dovedesc ca un text este o descriere

Răspuns Câştigător
| Nevermindd a răspuns:

Descrierea prezentarea, înfăţişarea, zugrăvirea, prin enumerarea trăsăturilor, a însuâşirilor si caracteristicilor scriere sau pasaj dintr-o descriere în care este înfăţişat un aspect, un cadru, o situaţie, un ersonaj etc.
- Cu ajutorul descrierii se prezinta trăsăturile particulare ale unui personaj( portret), fenomen, obiect, colţ din natură peisaj, tablou etc.
- Se evidenţiază, fără a omite amanunte semnificative ale obiectului descris.
-Trăsăturile sunt prezentate cu ajutorul imaginilor artistice şi ale figurilor de stil( in special epitetul chromatic).
- Părţile de vorbire folosite cel mai mult su substantivele si adjectivele
- Realitatea se recreează prin cuvinte şi simboluri artistice
- Adeseori descrierile sunt în strânsă legăturăcu stările sufleteşti ale personajului.

2 răspunsuri:
| Nevermindd a răspuns:

Aaa.şi argumentează dând exemple.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

1. Trebuie sa stii elementele distinctive ale descrierii.
2. Citeste textul cu pricina.
3. Identifica elementele ce fac dovada ca textul este o descriere.