| Anonim5566 a întrebat:

Cum se argumenteaza ca un text este o descriere artistica?

5 răspunsuri:
| AyliN98 a răspuns:

In primul rand spui definitua descrierii, apoi spui : Consider ca opera... este o descriere artistica deoarece prezinta toate trasaturile acesteia. In al doilea rand incepi cu trasaturile( specifice sunt grupurile de substantive ce denumesc realitatile surprinse si adjective ce reliefeaza strasaturile acestor realitati, apar figuri de stil, modul principal de expunere este descrierea) sustinute de exemple din text.
La sfarsit spui: Anavd in vedere toate acestea putem afirma ca opera ....este o descriere artistica deoarece ochiul de este al scriitorului nu copiaza realitatea, ci o transfigureaza trecand-o prin imaginatia si sensibilitatea sa astistica.
Sper ca te-am ajutat!

| danielioan a răspuns (pentru AyliN98):

Foarte bine explicat!

| Dya300000 a răspuns (pentru AyliN98):

Dar..., trasaturile sunt aceleasi cu cele de la argumentarea pastelului?

| VreauSaCunsoc a răspuns:

Care este definitia descrierii artistice?