| Stephsweet a întrebat:

Cum inveti repede, usor si ff bine. Trebuie sa o invat pana maine. Cel mai folositor raspuns primeste fundissa!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Graba strica treaba, ca sa inveti bine inveti cu calm si incet.

| Revy a răspuns:

Este bine sa inveti in locuri linistite, fara multe zgomote si preferabil fara muzica.
Citeste cu voce tare textul care urmeaza a fi memorat. Ai nevoie sa auzi cuvintele pe care le citesti pentru a le intelege mai bine sensul.
Este de preferat ca atunci cand inveti sa faci acest lucru singur.
Inainte sa incepi sa memorezi ceva, rasfoieste materialul pe care urmeaza sa-l inveti,
Notati pe o foaie ce anume trebuie sa invatati, ce sarcina de lucru aveti, si asezati-o undeva la vedere.
Va ajuta foarte mult sa utilizati notite, si de asemenea sa notati lucrurile spuse. Cu cat aveti mai multe notite cu atat retineti mai bine
inainte de culcare repeta si pune cartea sub perna, eu fac asa intotdeauna. Succes! Funda?

| ByBySwEetY a răspuns:

Citesti cu atentie, si nu trebuie sa inveti ca pe o poezie, macar sa fii atenta, si vei intelege, dar depinde despre ce e vorba.

daca nu reusesti sa inveti citind in gand, citeste cu voce tare, dar trebuie sa citesti de mai multe ori ca sa retii ceva, altfel,...

| flow a răspuns:

Incearca o pastila d lecitina, e ff buna

| marian0989 a răspuns:

De obicei pentru a invata se citeste in gand, trebuie ca mintea ta sa fie libera, adica sa nu tot te gandesti ca ce faci maine sau ce face prietena mea. nu trebuie sa tocesti cuvant cu cuvant, trebuie sa iti scoti ideile principale si apoi sa le formulezi tu. spor la invatat