| TeLefonCubĻuştutž a întrebat:

Cum pot sa devin anorexica, nu vreau raspunsuri gen : ai innebunit sau vrei sa mori sau chesti din astea, doar spuneti-mi cum happy

FUNDA :X :* ♥

46 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Ai destule site-uri pro-ana la dispozitie sa te documentezi, problema e de ce sa te mai obosesti cu anorexia cind poti sa te sinucizi pur si simplu? ca anorexia tot sinucidere e, numai ca ia ceva mai mult timp decit cea clasica.

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Tu ori nu stii cum sa fii in centrul atentiei ori... nu stiu ce sa spun.
Degeaba iti spui ca vei sti unde sa te opresti.
Unde te vei opri?
Cand vei vedea ca esti destul de slaba?
Nu se va întâmpla, mereu te vei vedea grasa.
Ramai asa cum esti.
Nu baga in seama gurile rele.
Sau mai bine slabeste sanatos, prin sport.
Numai bine!

| BLABLAGAGA a răspuns (pentru MadRaven):

Asta nu are legatura cu nevoia de atentie, are legatura cu faptul ca ea se simte grasa si are nevoie pentru ea sa arate bine

| BLABLAGAGA a răspuns:

Sper sa reusesti, sper ca ai reusit, daca as fi vazut atunci intrebarea ti-as fi urat succes. Si eu vreau sa devin anorexica si intrebarea ta m-a ajutat mult, iti multumesc. Sa ai o viata frumoasa, meriti una!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Ag_Deea_2002 a răspuns (pentru 116111 TelefonulCopilului):

De ce mi-as comunica problemele...cu niste straini?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Stii ca noi cei de pe TPU nu putem sa-ti raspundem pentru ca este in potriva regulamentului si ni se poate sterge contul... pentru ca ti-am spus practic cum sa te sinucizi happy

| TeLefonCubĻuştutž explică (pentru anonim_4396):

De ce sa ma sinucid laughing, stiu unde sa ma opresc happy

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Concentratia de prostie din raspunsul tau este undeva peste 90%

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Ba nu deloc chiar... daca nu ai scoala asta este... asa se numeste TENTIVA DE SUICID http://www.anticonceptionale.ro/......dere-.html - asta e pentru a te documenta :)

| anonim_4396 a răspuns (pentru TeLefonCubĻuştutž):

Exact asa cum spune si Northern nu vei stii niciodata cand sa te opresti :) http://www.anticonceptionale.ro/......dere-.html

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate sa duca la o sinucidere pe care nu o doresti. Poti face o gramada de lucruri si sa te sinucizi fara sa vrei.Cred ca tu nu ai inteles ce scrie acolo.
"Tentativele de sinucidere nu sunt o noutate atunci cand vine vorba de persoane care au probleme cu anorexia".Nu inseamna ca te sinucizi producand anorexie.Te sinucizi din cauza ei.Si e mai mult din cauza gandului "nu mai suport".
Si de ce s-ar sinucide asa? Otrava de ricin, monoxid de carbon, electrocutare, clorura de potasiu luata dupa mai multe calmante puternice...etc.Nici una nu implica durere.De ce sa te sinucizi infometandu-te? Poate ea a vrea sa slabeasca mai mult dar nu a stiut cum sa o spuna si a scris anorexie.
Eu chiar i-am spus cuiva mai demult pe acest site ca poate accesa silk road pe deep web cu Tor si poate cumpara KCN.I-am detaliat si alte metode de sinucidere.Nu mi s-a sters raspunsul.Tot ce s-a intamplat a fost asta: un destept s-a luat de mine spunand ca se duce la politie si a facut-o in asa fel incat sa se bage si el in inchisoare daca o face.

Tu ori nu ai citit ce scrie acolo ori nu ai inteles.Te ajuta si titlul care este tampit.Ai folosit acel site ca un argument ca anorexia este tentativa de suicid...da? Uite ce scrie acolo:

Tentativele de sinucidere nu sunt o noutate atunci cand vine vorba de persoane care au probleme cu anorexia, iar riscul apare mai mult la cei care varsa decat la cei care doar se abtin sa manance o anumita cantitate de mancare, dupa cum au raportat Dr. Cynthia

Persoanele cu anorexie nervoasa restrictiva, care consta intr-o abtinere exagerata de la mancare, par sa prezinte cel mai mic risc de la a se sinucide,

Deci clar nu ai citit.Sau ai citit doar titlul dar, surpriza! Majoritatea titlurilor sunt tampite.

| TeLefonCubĻuştutž explică (pentru Wehrmacht):

Hai sa mori tu laughing

| Wehrmacht a răspuns (pentru TeLefonCubĻuştutž):

Nu inteleg...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Nu stai linistit am citit dar nu am gasit ceva clar care sa-ti spuna acest agument happy

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Acelasi lucru.Eu cred ca tu nu intelegi ce scrie acolo.Nu te sinucizi daca devi anorexic.Dar daca vrei sa o faci si esti anorexic o sa ai mai multe sanse.Repet: daca vrei sa o faci! Adica daca esti anorexic si iei o otrava ai mai multe sanse sa mori decat daca esti "normal" si iei aceeasi otrava.Asta spune acel titlu.Oricum...acest lucru este inutil.Anorexic,gras,"normal" trebuie sa fi prost sau sa nu vrei sa o faci ca sa nu reusesti sa te sinucizi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai toată ziulica cu degetele-n gât.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema e de ce sa te mai obosesti cu anorexia cind poti sa te sinucizi pur si simplu? ca anorexia tot sinucidere e, numai ca ia ceva mai mult timp decit cea clasica.

| BLABLAGAGA a răspuns (pentru anonim_4396):

E cea mai mare prostie sa spui ca anorexia = cu sinucidere, daca esti anorexic nu ai pofta de mancare si iti e sila de ea. Asta nu inseamna ca asa te sinucizi. Noob

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Tu nu mai stii cum sa iesi in evidenta?

| BLABLAGAGA a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Asculti Kazi Ploae dar esti asa de snob/a incat nu iti dai seama ca nu e vorba de atentia?

| BLABLAGAGA a răspuns (pentru BLABLAGAGA):

Atentie*

| svartirhimnar a răspuns:

Scuză-mă că-ţi spun, dar eşti cam proastă. Una e să slăbeşti puţin, şi alta e anorexia.

| BLABLAGAGA a răspuns (pentru svartirhimnar):

Scuza-ma ca-ti spun, dar esti cam cretina. Una e critica constructiva si alta e sa jignesti persoana respectiva

| Northern a răspuns:

Tu crezi că știi unde să te oprești, nu? Ce prostie, nu vei știi.Te vei uita în oglină și vei vedea tot timpul o personă grasă (în mintea ta ) pentru că real, tu vei fii tot mai sablă. Chestia asta nu te afectează doar fizic ci și psihic.Deci gândește-te bine.Și ca să nu zici că-s rea, uite îți voi da și un sfat : nu mânca nimic! Succes. big grin

| xCrazyGirl a răspuns:

Deci in primul rand ma doare undeva daca astia de la TPU imi sterg contul dar trebuie sa o supn. Si eu astept sa fac asta doar ca trebuie sa ai vointa si eu nu prea am dar m-am informat pe site-uri. Poti incepe mancand 1/2 mere pe zi daca reusesti si apoi tot reduci pana nu mai mananci nimic. Trebuie sa vei foarte multa apa ca sa nu ai senzatia ca mori de foame si sa iti fie rau iar apoi iti cumperi un pachet de gume fara zahar si tot mesteci cate una cand chiar ti-e foame, asa corpul tau va crede ca mananci. Te cred cand zici ca sti unde sa te opresti, toata lumea stie atata ca vrea sa fie si mai slaba dar se poate ingrasea cand vrea, ok in afara de asta. Iti urez success, eu sunt obsedata de fetele anorexice adica nu de fete dar de picioarele lor, pentru ca ai spatiu din ala

| RoxanaGhost a răspuns:

Îţi zic din experienţă: De vreo săptămână nu am mâncat nimic.Trăiam să zic aşa din temirce, iar cineva mi-o zis că ar fi prima etapă a anorexiei având în vedere şi faptul că am slăbit 2kg.Nu prea te-am ajutat, dar o să-ţi dau câteva sfaturi:
1.Nu mânca nimic.
2.Bea multă apă, dacă se poate câte 2l pe zi cum zice în reclame.
3.Adaugă şi puţin alcool sau tutun
4.Dormi cât mai puţin[nu prea are legătură, dar încearcă şi asta]
5.Sau cu, zic şi ceilalţi după ce mânci încearcă să vomiţi.
Eu dacă în viaţa mea vreodată aş vrea să devin anorexică, aş face-o doar de curiozitate laughing Ştiu că o să mă crezi nebună, dar mereu fac lucruri de genul de curiozitate.

| anonim518 a răspuns (pentru RoxanaGhost):

laughing am murit de ras cand am citit raspunsul, mai ales la punctul 3 din lista aia. Eu cred ca fata are intre 11 si 16 ani si tu scrii sa adauge alcool si tutun xD

| RoxanaGhost a răspuns:

Nu te infometa! Eu am patit un necaz foarte mare! Nu am mai iesit afara normal vreo 3 luni![adica fecalele nu mai erau fecale, ci mancarea nemistuita]
Nu incerca sa devi anorexica fiindca o sa-ti cada parul, o sa obosesti repede, nu te mai poti concentra la lucruri importante.
Cel mai bine:
-Mananca putin si des
-Renunta la paine, dulciuri, sucuri acidulate[Bine nu neaparat sa renunti definitiv, tot asa putin.Adica de pofta un pahar cu suc, o prajitura, o bucatica mica de ciocolata dar mai rar.]
-Fa niţel sport. Ocupă-ţi 10-15 minute din timpul liber şi fă nişte genoflexiuni,abdomene,aleargă puţin, lucruri pe care le poţi fac şi ţi se par uşoare.
-Mănîncă fructe şi legume. Mănîncă ce legume şi fructe îţi plac[De ex. mie nu-mi plac roşiile şi păstîrnacul, dar mănînc morcov, castravete, cartof, ridiche... Dacă vrei le poţi combina cu mîncare, salate...De ex. eu mănînc cartofi fierţi.Iar fructele la fel poţi să le combini big grin De ex. mama cînd face tort pune şi felii de portocale, banane şi mere.Eu de obicei mănînc fructele simple.]
-Şi încă un secret pe care-l fac şi eu: Înainte să mănînc beau o cana/pahar cu apă.
Dacă doreşti sfaturi, putem vorbi pe mess.ID meu e: roxanroxana84
Sau dacă vrei vorbim aici pe privat.

| AcoloUndeViselePleaca a răspuns:

Vrei sa ai o silueta de invidiat? Fa sport! Sa stai nemancata nu e o solutiewinking Cele mai misto tipe sunt alea care fac sport. Vrei sa fi o tipa misto sau vrei sa fi o bolnava psihica? Ti-o spun ca baiat...NU E NIMIC DE APRECIAT LA O FATA PREA SLABA! Rezolvarea la toate problemele tale e sportuwinking ceau! Sa te vad la tv ca ai luat locu 1 la SPORT!

| Enanita a răspuns:

Buna!

Nu inteleg de ce si-ar dori cineva sa devina anorexica. Ar trebui sa consulti un psiholog.

Pa-pa!

| BLABLAGAGA a răspuns (pentru Enanita):

Esti cam cretina =]]] tu oarecum ii ingreunezi situatia, decat sa dai comentarii de piti mai bine nu comenta. Cate exemplare ca tine am intalnit pe planeta =]]]

| Danny_Danny_Ungureanu_1970 a răspuns:

Apuca-te de un sport:gimnastica, balet, modeling

| PunkyBrunette a răspuns:

Din curiozitate... De ce te intereseaza?

| TeLefonCubĻuştutž explică:

Vad ca toti imi spuneti ca vai ca o sa ma sinucid, oricum de ieri nu am mai mancat nimic si ma simt bine happy, nu am nevoie de voi ♥

| ID11 a răspuns:

Cum poti sa afirmi asa ceva?! Anorexia este in primul rand o boale psihica.
ANOREXÍE s. f. pierdere a poftei de mâncare; inapetență. ♦ ~ mintală = repulsie față de alimente, însoțită de pierderea totală a poftei de mâncare. (< fr. anorexie, gr. anorexia)
Vrei sa arati asa: http://ehgazette.blogs.brynmawr.edu/......-lohan.jpg sau http://www.ibeatana.edwinvalencia.com/photos/anorexia6.jpg?
/:)Gandeste si tu putin, inainte sa faci afirmatii de genul asta.Nu mai vrei sa fii grasa? Atunci slabeste sanatos! In loc sa stai sa iti plangi de mila in fata calculatorului, fa sport!
Citeste cu atentie:
http://www.elady.ro/articole/Regim-si-Diete/Anorexia.html
http://www.newz.ro/......amani.html
Si gandeste inainte sa deschizi gura!
Crede-ma,nu ti-o zic sic rautate! Cunosc persoane care au aceasta boala si o duc greu,nu au pofta de mancare,sunt foarte slabe, sunt mereu suparate, ametesc, nu pot dormi etc.
Stiu ca multe vor sa slabeasca devenind anorexice, insa nu este o solutie...
Sper sa te gandesti de 2 ori inainte sa faci o asemenea prostie... Odata ce devii anorexica, greu mai scapi de aceasta boala, si numai ajutor specializat!
Gandeste-te!

| RinSan12 a răspuns:

(Prea tarziu) Sincer poti sa slabesti cate un kg in fiecare zi daca mananci multe fructe si ceai verde (3 cani in fiecare zi) si daca iti este pofta de ceva poti sa mananci orice doar o data si putin.

| Alexandra771 a răspuns:

Dupa ce mananci, te duci la baie iti bagi 2 degete in gat si vomiti mancarea... Trebuie sa bei multa apaa deoarece creierul confunda apa cu mancarea si vei slabi mai mult! Sper ca te-am ajutat! Funda! happy

| fuckmylife1997 a răspuns:

Buna..eu am sa-ti spun sincer cum sa devii...dar sa stii ca o sa regreti mult..pntr c cel mai mult o sati petreci timpul prin spitale...in fine.pur si simplu renuta la tot...mancare,dulciuri..etc..madika sa te infometezi...bye

| fuckmylife1997 a răspuns:

Buna..eu am sa-ti spun sincer cum sa devii...dar sa stii ca o sa regreti mult..pntr c cel mai mult o sati petreci timpul prin spitale...in fine.pur si simplu renuta la tot...mancare,dulciuri..etc..adika sa te infometezi...bye

| fuckmylife1997 a răspuns:

Esti sigura pentru ceea ce vrei sa faci? Ce o sa faci atunci cand o sa devii asa? In primul rand mult nu o sa mai traiesti.sanatoasa nici gand nu o sa fi...si nu este o intrebare la care nu poti sa iti raspunzi si singura...nu manca nimic asta este raspunsul...dar nu cred ca o sa vrei sa mori... daca chiar crezi ca o schimbe ceva fa-o...dar o sa ti se intample ceea ce nu cred ca ai vrea....in fine vei deveni ana dar dupa ce o sa iti dai seama de ce ai facut o sa regreti si atunci ce o sa faci? Nu ai de ales decat sa mananci...si daca o sa manci o sa revi la normal cu ajutorul lui Dumnezeu...dar nu o sa fi asa cum esti acum ci o sa te ingrasi mult mai mult...eu nu am ce sa iti mai zic decat ca si eu trec prin ce treci si tu de asta mai bine slabesti sanatos si o sa traiesti mult si bine!

| Tudorache_Alina_1997 a răspuns:

Nu manca, bea multa apa sa iti tina stomacul plin si fa 3 4 ore exercitii, daca o tii asa timp de maxim o luna... :* :* :3 ai sa devi anorexica fara sa stai pe ganduri happy

| Tudorache_Alina_1997 a răspuns:

Da pregateste.te sa mori daca o sa faci asta sad sad

| Celia_Andra_1991 a răspuns:

Spui ca știi unde sa te oprești... Ceea ce înseamnă că ai încredere în rațiunea ta și în puterea de a spune NU. Atunci de ce nu te folosești de rațiune pentru a slabi (oricât crezi tu de cuviință), dar a rămâne totuși sănătoasă? Exista persoane foarte slabe dar sănătoase, și persoane cu greutate normala, bolnave. Be smart, girl! Mănâncă puțin, dar nu deloc. Mănâncă sănătos! (Poți manca un kil de castraveți fără sa te îngrași) Aleargă mult! Razi mult! O sa ajungi și slaba și sănătoasă și fericita!

| Alina_Tudorache_1997 a răspuns:

Hei
deci nu am nimic cu anorexicele chiar le sustin
adica e viata lor si fac ce vor
bravo fetelor ❤️
bei multa apa si faci mult sport si evident nu mananci
succes