| Lorena_2784 a întrebat:

Cum sa fac sa adorm mai usor?

Răspuns Câştigător
| Georgyana98 a răspuns:

Inchid toate luminiile, am grija ca este liniste...nu trebuie sa iti fie cald sau frig, daca nu ai somn citeste o carte, incearca sa te iti la TV si pune'l sa se stinga... daca nu merge incearca sa te gandesti la ce ai facut in acea zi, ce ai de gand sa faci in viitor dar cu ochii inchisi, muzica iti oboseste creierul si urechile, daca e prea trista te face sa plangi cum esti singura si poti intra in ganduri, iar cea prea zapaiata iti ia somnul sau te streseaza.

Daca nici cum nu poti dormi ia un somnifer natural, sau bea sau mananca ceva ce sti ca te linisteste, punet ein pat comoda, inchide ochii, nu te gandi la nimic si asa vei adormihappy.

sper ca am fost de folos, dar vara mereu exista tulurari de somn si agitatie in somn, mereu vara am aceasta problema, vei vedea ca iarna sau in timpul scolii somnul este mai prudent...si tineti cu totii minte un lucru

*NU MANCATI CIOCOLATA, NU VETI COCA-COLA SAU CAFEA SEARA![va nelinisti, agita si tulbura somnicul];)

http://adprice.ro/cum-sa-adormi-mai-usor/

Bafta;)

15 răspunsuri:
| yumeee a răspuns:

Bună! Şi eu deseori probleme cu moş ene.:(
- Bea un pahar de lăpte călduţ cu miere / ceai de tei :) la mine funcţionează.
- Citeşte sau nu citi. Adică unii psihologi spun că cititul îţi solicită creierul deci în mod normal adormi mai greu dacă citeşti pentru că, pentru a adormi, trebuie să fi relaxat. Dar eu de exemplu, uneori, dacă citesc, mi se face mai repede somn. Depinde de fiecare, cred.
- Fă o baie caldă, te relaxează.
- Vezi să nu îţi fie foame, eu, spre exemplu, nu pot adormi dacă mi-e foame câtuşi de puţin. :))
- Vezi dacă te deranjează ceva în cameră (o lumină, un ticăit de ceas, etc) şi închide-le.
- Nu bea cafea, ceai verde/negru, cola, pepsi după ora 6. Pe mine mă agită tare. De asemenea, şi ciocolata neagră.
- Poţi încerca să asculţi la căşti sunete din natură, gen waterfall, sau forest sounds, ca acesta : http://www.youtube.com/watch?v=43yvlrNl3Xc&feature=related, e foarte relaxant.
O zi faină şi somn uşor!;))

| mihaibrasov a răspuns:

Munceste toata ziua cum fac multi sa vezi ce somn te apuca la sf. zilei.

| Suzy a răspuns:

Http://adprice.ro/cum-sa-adormi-mai-usor/

sau poti sa numeri pana la 100 sau 200:P

| Contrast a răspuns:

Aeriseste bine dormitorul inainte de culcare, fa un dus caldut(nici prea fierbinte nici prea rece...), bea un ceai de tei indulcit cu putina miere sau un pahar de lapte caldut cu putina miere, pentru noapte imbraca-te cu ceva lejer:nu f stramt, nu foarte gros, de preferinta bumbac sau matase..., si nu uita de ochelarii de dormit.

| Simona a răspuns:

Un laptic sau o cana cu ceai...
daca nu functioneaza...somnifere

| icsulescu a răspuns:

Stai in pat si inchizi ochii.
Daca in vacanta ai stat pana tarziu va dura cateva seri pana cand organismul tau se va obisnui ca tu sa te culci mult mai devreme. Asa e la mine in fiecare an. In primele nopti stau in pat si nu pot sa adorm, dar peste cateva zile sunt rupt.

| ღm0tzataaღ a răspuns:

Numara oitze beeeeelaughing)...io asa adorm sau incerc sa imi imaginez lucruri care ma fac sa ma simt binehappy.
pe mine ma ajuta. sper sa te ajute si pe tinehappy

fundita?batting eyelashes

| DanDannn_9120 a răspuns:

O cana de lapte cald te ajuta sa adormi foarte usor.

| faranumemomentan a răspuns:

Citeste o carte...eu adorm din prima propozitie laughing

| gargaritza_5474 a răspuns:

Bea lapteee si vei dormiiii ca pe un nor pufosbig grin:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste'te la ceva frumos cand te bagi in pat,,, sau daca nu roaga te la Dumnezeu...big grin
Fundaa? Te looog...puppy dog eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa un sport inainte de ex innot, dans, fitness.bft

| BuzduganDinu a răspuns:

Spune-i unora dintre parinti tai sa iti daie un Pumn, si pe loc i-ai somn! Glumeamlaughinglaughing Somnifere!

| AnaiD_3125 a răspuns:

Dormi

| Tudyrcea a răspuns:

Incearca sa asculti muzica care iti place in timp ce citesti o carte, Ai grija daca dai volumul prea tare nu o sa poti sa adormi! Poti sa incerci si sa dormi cu lumina aprinsa daca-ti da un oaresicare comfort.