| ionut118932 a întrebat:

De ce egiptenii purtau masca de caine sau pisica?

4 răspunsuri:
| Sociopat a răspuns:

Nu stiam sa fi purtat masti dar daca purtau erau probabil preoti ai unor temple menite sa venereze un zeu egiptean.Asa cum la ei zeii au capete de animale asa si adeptii acelor zei purtau mastile de animale.
Anubis-sacal
Sobek-crocodil
Bastet-pisica
Ra-soim
Alea alea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveau ceva jocuri erotice, şi alea făceau parte din fantezia lor.

| 11dimi a răspuns:

In Egiptul Antic pisicile erau considerate animale sacre (cainii nu au ce cauta in povestea asta). De aceea purtau masti de pisici, ei venerau aceste animale.

| cse13 a răspuns:

In antichitate relatia omului si a naturii era mult mai apropiata si venerata (in toaate culturile si religiile), iar vechii egipteni in timpul riturilor purtau anumite masti pentru a simboliza cate ceva...

Anubis- sacal, era calauza tuturor defunctilor si ii examina si ii judeca dupa fapte lor in Marele Salon al zeitei Maat, zeita Dreptatii.

Hourus- soim, simbolizza puterea de a vedea si observa pe toata lumea, era o zetate suprema alaturi de Osiris -Ra.

crocodilul era animalul sacru in Egipt, asa cum la indieni este Vaca, la crestini Mielul si Porumbelul, la asteci Sarpele cu pene( Quetzalcoatl)

DAca mai ai si alte intrebari le astept cu placere!