| TurcoaicaTa a întrebat:

Caine sau Pisica? De ce?

21 răspunsuri:
| TurnOn a răspuns:

Depinde de fire, catelul este ok DOAR daca ai CASA! pisicutele sunt scumpe si dragute dar problema lor e ca lasa par si nu te poti juca asa ca si cu cainele ( scuze de cacofonie ) dar le poti lua ( muta) si sunt mai indiferente. analizeaza-ti sufletul apoi cumpara animalul!

| mgtow a răspuns:

Pisica e mai dragalasa dar lasa par si zgarie ce prinde in casa + ca n-am timp sa ma ocup de ea cand voi munci ca sofer pe tir.

| negru30 a răspuns:

Caine - pisica este perversa

| MrAngelus a răspuns:

Câinii și pisicile sunt cele mai comune animale întâlnite în casele oamenilor, iar diferența de personalitate dintre aceste animale de companie sunt decisive atunci când vine vorba de o eventuală alegere. Oamenii care nu dețin un animăluț nu observă atât de bine diferența, însă, din experiență, cei care cresc atât pisici cât și câini, știu că sunt animale total opuse când vine vorba de loialitatea față de stăpânii lor.

Pisicile sunt animale independente cărora le pasă doar de două lucruri: mâncare și confort. De îndată ce o pisică este hrănită bine, tot ce o interesează este să fie mângâiată, să se joace, sau să stea relaxată într-un colț al casei. Stăpânul ar putea prea bine să nici nu existe, decât atunci când e nevoie de el pentru hrană. Pisicile îi văd pe stăpâni ca pe niște furnizori.

Câinii sunt cu mult mai diferiți. De când au fost domesticiți cu mulți ani în urmă, au dezvoltat o trăsătură pe care niciun alt animal nu o posedă în așa măsură: loialitatea față de stăpânul lor. Loialitatea câinilor se manifestată în mai multe feluri:
1.Sunt fericiți să petreacă fiecare clipă în compania stăpânului, chiar dacă asta ar însemna să nu facă nimic.

2.Devin foarte protectori față de spațiul în care trăiesc și pot fi agresivi cu persoanele străine care le încalcă teritoriul, protejându-și în acest fel stăpânul. Din acest motiv câinii sunt foarte buni paznici.

3.Sunt dispuși să lupte până la moarte pentru a-și salva stăpânul de un pericol.

Publicaţia de specialitate New Scientist a realizat un "studiu-bătălie" între cele două animale de companie şi a publicat recent rezultatele.

1. Cine are creierul cât o nucă?

Creierul felinelor are în medie 25 de grame şi dispune de aproximativ 300 de milioane de celule nervoase.
Greutatea medie a creierului câinilor e 64 de grame şi foloseşte cam 160 de milioane de celule nervoase.

PUNCT PENTRU PISICĂ 1 - 0

2. Cât de repede se îmblânzesc?

Cea mai veche felină a fost descoperită într-un mormânt de 9.500 de ani din Cipru, lângă resturi umane.
Testele ADN arată că "cel mai bun prieten" i-a fost alături omului în ultimii 135.000 de ani.

PUNCT PENTRU CÂINE 1 - 1

3. Cât de repede se ataşează?

Pisicile sunt fiinţe solitare. O dovadă că şi-ar iubi stăpânii, precum câinii, nu au găsit cercetătorii.
Testele o arată: relaţia dintre câine şi stăpân e foarte strânsă. Comparabilă cu cea părinte - copil.

PUNCT PENTRU CÂINE 1 - 2

4. Câţi «fani» au în întreaga lume?

În cele 10 ţări cu cele mai multe pisici de pe glob, trăiesc circa 204 milioane feline.
Adunaţi, în primele 10 ţări cu cei mai mulţi câini, vieţuiesc cam 173 de milioane de lătrători.

PUNCT PENTRU PISICĂ 2 - 2

5. Cât sunt de înteligente?

Pisicile nu sunt ascultătoare. Înţeleg însă unele comenzi, de exemplu când stăpânul le indică locul cu mâncare.
Câinii pot înţelege zeci de comenzi, le execută şi observă adesea mimica noastră, urmărindu-ne gesturile şi empatizând.

PUNCT PENTRU CÂINE 2 - 3

6. Cât sunt de îndemânatice?

Nici o şansă pentru pisici. Felinele lăsate să găsească lucruri ascunse în diverse locuri dintr-o încăpere nu au reuşit să le descopere.
Câinii pot trece cu bine de diferite probleme, dacă sunt asistaţi. Ei se bazează uneori pe ajutorul stăpânului.

PUNCT PENTRU CÂINE 2 - 4

Câinii câştigă, la mustaţă

7. Cum Comunică?

Pisicile pot mieuna în aşa fel, încât să acţioneaze stimuli în subconştientul uman şi îi determină pe stăpâni să le dea de mâncare.
După cât de des latră, tonalitatea vocii sau după cum se mişcă ne putem da seama care e starea căţelului.

PUNCT PENTRU PISICĂ 3 - 4

8. Cât de repede învăţă?

Pisicile se lasă dresate, însă capacităţile lor nu sunt exploatate de om.
Câinii pot fi antrenaţi destul de uşor, pentru că au o prezenţă de spirit uriaşă.

PUNCT PENTRU CÂINE 3 - 5

9. Cum stau cu Simţurile?

Pisicile aud şi miros mai bine decât orice câine. În beznă, pisicile se descurcă de şase ori mai bine decât un om.
Câinii văd noaptea de cinci ori mai bine decât oamenii şi au un miros de 1.000 de ori mai bun ca al nostru.

PUNCT PENTRU PISICĂ 4 - 5

10. Cât spaţiu ocupă?

Pisicile utilizează 0, 15 hectare de resurse.
Un căţeluş are nevoie de 0, 28 hectare, un câine de dimensiuni medii, 0, 84 hectare - mai mult decât două maşini de teren.

PUNCT PENTRU PISICĂ 5 - 5

11. la ce sunt bune?

Mângâierea pisicilor reduce stresul. Felinele mai ajută în cazul unei invazii de rozătoare.
Câinii vânează, păzesc, îngrijesc, ajută oameni orbi, găsesc droguri, bombe, victime.

PUNCT PENTRU CÂINE 5 - 6

Sursa: http://www.blog.petz.ro/caini-sau-pisici-altruism-sau-egoism/; http://www.libertatea.ro/......80956.html

Si eu as alege cainele, sunt mai draguti, mai usor de dresat si fac mai putina mizerie. + ca stiu ca-ti iei pechinez, deci te sustin :). Vezi sa nu-ti iei pisica!

| seby4music a răspuns:

Caine.cel mai bun prieten afectuos loial.

| Holocaust a răspuns:

Câine.îmi plac mai mult câinii. Pisicile sunt leneşe şi miaună încontinuu.N-am nimic cu ele, dar prefer câinii.

| EmmEmma a răspuns:

Cainele.Pentru ca niciodata nu te lasa la greu ca si oamenii si mereu este aproape de tine este loial, bun, jucaus si se ataseaza foarte mult de o persoana chiar si cainii au suflet

| AlinaaAli a răspuns:

Papagal!
Am alergie la parul de caine si pisica big grin

| Jameson a răspuns:

Nimic...

| Ebsghjs a răspuns:

Caine, e mai dragut, mai curat, mai prietenos, mai loial.

| RedDx a răspuns:

Daca stai la apartament, iti recomand pisica, este mai usor de intretinut si este un animal de casa foarte potrivit.
Daca stai la casa, poti sa iti iei un caine de talie mare, care poate fi foarte simpatic, dar are nevoie de ceva atentie.Si daca stai la apartament poti sa iti iei un caine, dar va fi greu pentru ca trebuie plimbat de 3 ori pe zi, dresat...Totusi, este alegerea ta.

| TurcoaicaTa explică (pentru RedDx):

Eu voi primi pe 11 martie un catel happy

| NekoJen a răspuns:

Cainele musca, pisica zgarie si e pompoasa. Cainele e mai "maleabil" din punct de vedere moral as zice big grin. In plus sunt mai draguti [ p.s: depinde ce rasa ]. :]

| Iconaru_Madalina_1978 a răspuns:

Pisica pentru ca la caine trebuie sa te plimbi mereru cu el.

| Didi15 a răspuns:

Eu iti dau un sfat prietenesc:e mai bine sa iti iei pisica pentru ca nu trebuie sa ii faci mare lucru doar sa ii schimbi apa, manacrea si cutiuta in care isi face nevoile(stiu din propria experienta).Mie imi plac cainii, dar trebuie scosi afara si dupa ce te intorci cu ei de afara spalati pe labute si te costa mai mult mancarea pentru un caine pentru ca si mananca mai mult ca o pisica. Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda please...happy

| Stefan_Stefan_1990_rI93 a răspuns (pentru Didi15):

Ba nu pisicile nu te ajuta cu nimic sunt scumpe la pret cand se pisa lasa nisip si trebuie sa dai cu aspiratoru+ ca cainele e mai ieftin vaneaza nu zcarie lucruri nu se catara te mai apara cainele si te intelege mai rapid vine langa tine in pat adduce bete (obiecte) alearga cu tine etc. pisicile doar ca va plac voua. dar caini ar putea ajunge unii politisti (unii) iar pisicile pot face doar necazuri si sa dai bani aiurea. FUNDA? happy happy happy happy happy

| coccy1 a răspuns (pentru Stefan_Stefan_1990_rI93):

Spui prostii, cainii sunt mai scumpe ca pisicile. De exemplu, pisicile nu prea conteaza daca sunt de rasa sau nu, toate sunt cam la fel, si nu sunt scumpe deoarece le poti adopta sau gasi pe strada, mentalitatea romanilor e probabil aceea "Eu nu as lua niciodata un caine de la adapost pentru ca eu vreau caine de rasa" dar la pisici nimeni nu prea face asta, ca e de rasa, ca nu, tot sunt mai inteligente ca cainii. Si in plus, la adapost ai sanse mai mari sa gasesti pisica de rasa decat caine de rasa.

| anca09 a răspuns:

Cainele. pentru ca e cel mai bun prieten al omului si te pazeste de oricine.

| sZrSenZoR a răspuns:

Pisica are simturile mai dezvoltate si e mai draguta dar de asemenea si cainele este foarte dragut si are si el simturi bune deci nu se poate sa alegi un preferat din ei.