| Avenger1337 a întrebat:

De ce in cazul romanilor, bulgarilor, maghiarilor parul blond si ochii albastri nu sunt foarte comune, precum in cazul celorlalti est-europeni care sunt tot slavi?
De ce majoritatea romanilor au par saten inchis, ochi caprui - maro si in general(din observatia mea) pielea putin de tot mai inchisa la culoare decat ceilalti ucrainienii, bielorusii, lituanienii, rusii, etc?

PS: Singura mea idee ar fi ca asta ar putea fi si datorita unor mici imbinari ce poate au avut loc in trecut intre romani si popoarele otomane(care sunt mai mult mediteranieni si in multe cazuri arabi sau chiar negri); dar asta e doar o idee. Ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| happy31animation a răspuns:

Este poate o coincidenta sau asa s-au nascut cu parul

| Dreamer33 a răspuns:

Interesantă întrebare