| Gabry a întrebat:

Eu ce vara mea (9 anisori) mergeam pe strada, cand se repede un caine turbat la noi.Eu m-am blocat complet, nu mai puteam de frica, am tras-o pe Adina(asa o cheama)in spatele meu, deja plangea cu sughituri, nu mai aveam putere nici sa jic "Mars"! Norocul nostru a fost ca un caine, care ii dau eu de mancare a venit si s-a batut cu el si noi am tulit-o! Nici nu aveam ceva la mine, ne intorceam din parc.
Ce as putea sa fac in astfel de incidente? Acum mi-e frica si sa ma duc sa cumpar paine!

Răspuns Câştigător
| death a răspuns:

Fluierul nu e bun, pentru că cei mai mulţi comunitari sunt surzi. Câinele e predispus la nu ştiu ce boală care duce la pierderea auzului, dacă nu e tratată. Mai ales că umblă prin toate jegurile de locuri. Eu, unul mă las pe ciuci şi fug ca potârnichile, nu ştiu de ce. Cred că se aşteaptă să le atac. Chiar dacă sunt zece câini, tot se sperie dacă te laşi brusc pe vine.

15 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

De obicei merge faza cu aplecatul jos ca un respectiv caine sa creada ca o sa arunci in el, dar daca e turbat mai putin. Evita strazile si fa-te ca nu ti-e frica, fa-te ca dai in ei, daca zici mars si te feresti isi dau seama ca iti este frica si din contra se intampla mai rau.Succes.

| elena a răspuns:

Daca vezi un caine, opreste-te si asteapta o persoana matura sa treceti impreuna pe langa el/caine/... dar uite ce multe solutii ti-au dat ceilalti prieteni TPU... cred ca cea cu telescopul o s-o folosesc si eu...deci, multumesc "dy".

| Gabry explică:

Elena-a aparut pur si simplu in cale, nu l-am vazut.

Multumesc pentru ajutor!

| Gabry explică:

BRO nu ma speria si tu!

| Gabry explică:

*cu vara mea
*zic

| JackieSue a răspuns:

Sa-ti pastrezi calmul, caci daca simte frica e parca si mai turbat.Bine ar fi sa ii spui mars, dar nu sa-l infrunti.

| Raul a răspuns:

Atunci cand iti e fruca corpul (scuze cacofonia) un fel de feromoni pe care animelele ii pot mirosii...eu imi tin respiratia si acea senzatie parca mai dispare

| dy a răspuns:

Daca stai pe loc si vorbesti calm, cainele nu ataca! Eu una, am facut asa de mai multe ori. Daca totusi vri o metoda de aparare-Una dintre cele mai ieftine mijloace de aparare impotriva atacului maidanezilor este bastonul telescopic, care costa 17 lei, informeaza Ziarul Ring/

Acesta are maner din cauciuc si o tija flexibila din inox, cu o lungime de 80 de centimetri, care te ajuta sa tii cainii la distanta. Poti sa te mai aperi si cu ajutorul spray-urilor care costa 16 lei sau poti sa iti cumperi un fluier care costa 20 de lei fluierele.

O "arma" mai sigura si eficienta o reprezinta dispozitivele portabile, ce functioneaza pe baza de ultrasunete, iar un astfel de aparat costa intre 70 si 90 de de lei.

| mariutza a răspuns:

Sa nu te uiti in ochii unui caine...mai ales maidanez.pentru ca se crede amenintat. uita'te la coada lui...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca, pe cat poti, sa ocolesti strazile pline de caini comunitari, pot fi extrem de periculosi.

rareori ataca fara motiv, dar, totusi, tu ai grija.nu te apropia prea mult de ei, mai ales cand mananca

nu mai pleca prin zone pustii fara sa fii insotita de un adult

daca ai multi caini din astia prin jurul casei, vb cu ai tai, sa sune la hingheri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cite gauri am eu in picioare, nu mai zic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un ciine turbat scoate bale si da din cap de durere si de ametit ca nu se mai suporta nici pe el in momentele alea.Am omorit unul cu o bita dar trebuie sa fii atent sa-l scoti din prima ca daca apuca sa-ti faca si nu mai o zgirietura trebuiesa urmezi tot tratamentul de rigoare.

| Rusi10 a răspuns:

Hai ma fiti seriosi caini sunt foarte draguti de obicei cand intalnesc unul ma alec casa ne vedeme unul cu celarart in ochi si imi apropiusor mana de capul lui daca ma lasa il mangai daca nu imi vad de treaba mea carei chestia cu tine Gabry serios nu inteleg sincer

| ayda07 a răspuns:

Pai tu mare lucru nu ai ce face... sunt centre care strang cainii vagabonti...se poate face plangere si a doua zi oamenii aia vin si ii ia si ii duce la centru lor...sau nu stiu ia-ti mancare la tine si ii ademenesti alt ceva nu stiu...sau nu mai fi asa fricoasa cainii simt cand tie frica