| Nightmare_2673 a întrebat:

FUNDA

As dori si eu daca se poate o POVESTE despre zicala,, Vorba lunga saracia omului " sau daca se poate niste idei ceva. MULTUMESC.

1 răspuns:
| BellaVampire a răspuns:

Proverbul "Vorba lunga, saracia omului" se refera la acele situatii în care oamenii vorbesc fara ca inainte sa-si cantareasca vorbele, asadar ar trebui sa iti imaginezi o situatie in care, din greseala, nu te-ai si gandit inainte sa spui ceva (la scoala o profesoara te intreaba ceva si tu ii raspunzi ca nu ai invatat sau in timpul unei discutii cu un prieten bunil jignesti frara sa iti dai seama) si din cauza acelor vorbe iti pierzi un lucru.

Ca la fiecare compunere cu proverbe ai mereu la indemana calea cea mai simpla: imagineaza-ti ca exista o fata pe nume ''Vorba Lunga'' si ca ea, saraca, atunci cand vine in viata unui om aduce saracie in respectiva familie. O regina rea a fost cea care a blestemat fata si tu trebuie acum sa o ajuti sa scape de blestem.
BAFTA! (Daca se poate si o fundita laughing)