| BughY a întrebat:

Hei care ma ajutati si pe minebig grin ii dau funda+folositor

spuneti-mi si mie teorema fundamentala a asemanarii si reciproca acesteia

Răspuns Câştigător
| lol1232 a răspuns:

. TEOREMA FUNDAMENTALA A ASEMANARII:O paralela dusa la una din laturile uni triunghi formeaza cu celelalte doua laturi un triunghi asemenea cu cel initial. CRITERII DE ASEMANARE A TRIUNGHIURILOR

Teorema reciprocă

Ipotenuza unui triunghi dreptunghic este diametrul cercului său circumscris.

Teorema și reciproca sa pot fi enunțate și astfel:
Centrul unui cerc circumscris unui triunghi se află pe una dintre laturile triunghiului dacă și numai dacă triunghiul este dreptunghic.
O alta definiție ar mai fi:
Dacă o dreaptă intersectează laturile AB și AC ale unui triunghi ABC și determină pe acestea segmente proporționale, atunci ea este paralelă cu BC.