| MineIsLikeABridge a întrebat:

Sami spuna cineva teorema lui thales completa, reciproca ei si teorema fundamentala a asemanarii, va rog ajutati-ma (nu-i tema la mate dar pe net nu prea gasesc)

4 răspunsuri:
| Valentin_5229 a răspuns:

T.T.h-O paralelă la una din laturile unui triunghi determină pe celelalte două laturi segmente proporţionale.
Reciproca-Daca o dreapta determina pe laturile unui triunghi segmente proportionale cu aceste laturi, atunci ea este paralela cu cea de'a treia latura a triunghiului
TFA-O paralela la una dintre laturile unui triunghi formeaza cu celelalte doua laturi (sau prelungirile lor) un triunghi asemena cu cel dat

| eli1eli a răspuns:

1 Teorema lui Thales: Daca ai un triunghi si o paralela la una din laturi atunci pe celelalte doua laturi sau pe prelungirile celorlalte laturi se formeaza segmente proportionale

2 Reciproca lui Thales: Daca ai un triungi si pe doua laturi a triunghiului sunt segmente proportionale atunci punctele comune ale segmenteler invecinate formeaza un segment paralel cu a treia latura

3 Teorema fundamentala... : daca ai 2 triunghiuri asemene atunci ele au triungiurile congruente doua cate doua si laturile dintre triunghiuri propotionale doua cate doua

| viorelleu a răspuns:

Intr-un triunghi dreptunghic,suma patratelor catete-i este egala cu patratul ipotenuez-i! asta-i a lu pitogora! e tot ce imi mai aduc aminte! doar asta mi-a placut! pitagora era cel mai bun in geometrie, mai bun ca thales! daca nu am zis-o corect si ceva mi-a scapat te rog trimite mesaj cu greseala! am incercat sa ajut, doar atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TEOREMA FUNDAMENTALA A ASEMANARII

O paralela dusa la una din laturile uni triunghi formeaza cu celelalte doua laturi un triunghi asemenea cu cel initial.