| LoredanaLory98 a întrebat:

Va rog frumos cine imi spune si mie teorema fundamentala a asemanarii?

Răspuns Câştigător
| Lantiere a răspuns:

O paralela dusa la una din laturile unui triunghi formeaza cu celelalte 2 laturi doua triunghiuri asemenea.

De exemplu ai triunghiul ABC si DE paralel cu BC atunci rezulta ca AD supra AB e egal cu AE supra AC egal cu DE supra BC

| LoredanaLory98 explică (pentru Lantiere):

Multumesc mult mi-ai fost de mare ajutor.

| Lantiere a răspuns (pentru LoredanaLory98):

Cu mare placere happy

4 răspunsuri:
| 拉维尼亚 a răspuns:

O paralela dusa la una din laturile unui triunghi, formeaza cu celelalte doua laturi sau cu prelungirile lor un triunghi asemenea cu cel dat. Funda?

| JustAKiss a răspuns:

O paralela la o latura a unui triunghi formeaza cu celelalte doua laturi un triunghi asemenea cu triunghiul dat.