| mada12 a întrebat:

As dori sa stiu cum pot sa imi dau seama la geometrie. cand trebuie sa folosesc Teorema lui Thales sau Teorema fundamentala a asemanarii.

1 răspuns:
| mistakeofyourlife a răspuns:

Nu este o foarte mare diferenta intre cele doua teoreme. Nu cred ca exista o anumita metoda prin care sa iti dai seama. Depinde de cerinta problemei. Daca ti se cere sa afli a treia latura a unui triunghi, de exemplu, folosesti teorema fundamentala a asemanarii pentru ca cu teorema lui Thales nu pai afla decat doua laturi. O sa iti fie mai usor daca lucrezi cat mai multe probleme.