| Țușcă a întrebat:

Hei TpU! vreau povesti de groaza(nu site-uri)cele mai infricosatoare iau funda!

102 răspunsuri:
| lady2004 a răspuns (pentru 72874):

La noapte, nu cred ca mai dorm!cryingcryingcrying

| pMadaq a răspuns:

CAPITOLUL 1

Cine era Maya? Ea era o simpla copila de doar 9 ani care suferea de schizofremie.
Parinti fetei faceau tot ce puteau pentru ca Mayei sa nu-i lipseasca nimic, familia, tocmai se mutase intr-un cartier in care lumea
nu era prea prietenoasa, fara copii, lumea ii privea intr-un mod ciudat pe parintii fetei si pe ea.Maya nu stia cum e sa se joace cu o persoana reala,
pentru ca singurele ei prietene erau spiritele, parintii niciodata nu credeau in spusele fete, ziceau ca e nebuna si ca nu trebuie bagata prea mult in seama la capitolul
''Spirite''. Maya se obisnuise cu familia ei pe la 4 ani cand cei doi aflasera de boala fetei,de atunci au tratat-o altfel,de parca ar fi fost o straina,in afara de lucrurile cumparate care nu-i
lipseau din camera,dar cu ce folos,iubirea nu se poate cumpara...
Maya isi iubea bunica,aceasta credea in spusele fetei,in povestile ei...o intelegea,o iubea si o asculta de fiecare data,pentru Maya aceasta femeie ii era mama. Bunica ei insa o avertizase
sa nu mearga niciodata in podul casei,nici macar dupa moartea ei,deoarece acolo se ascundeau lucruri pe care un copil nu le poate suporta.

Fetita mereu inceraca sa afle mai multe detalii,dar bunica inceraca sa evite subiectul si sa o fereasca pe fata de acel loc...

Bunica : Maya,draga mea,dupa ce mor sa nu uiti de toate astea,sa nu te duci orice ar fi.
Maya : Bunico,nu vreau sa mori!
Bunica : Fata mea draga,ne vom intalnii in cer,asta daca nu te vei sinucide...
Maya : De ce as face asta?
Bunica : Pentru ca eu te tin in viata draga mea,tu esti bolnava ia parintii tai sunt indiferenti,spiritele vor veni dupa tine,din cauza puritatii...
Maya : Bunico mi-e frica,nu vreau sa se intample asa ceva...
Bunica : Draga mea,du-te mai bine in camera,eu sunt obosita,am nevoie de liniste.

Maya nu mai scosese nici un cuvantsi iese din camera,urca la etaj si se duse direct la ea in camera unde se intinse in pat si privi pe tavan.
In scurt timp Maya adormii,se zbatea si plangea in somn, avea un cosmar si acesta era clar, era prinsa intr-un vis pe care nu-l putea controla,
cuvintele : ''Ajutor, nu vreau sa moara'' ii ieseau din gura fara macar sa fie treaza. In momentul in care se terminase totul deschise ochii,
isi dadu seama ca tipa in gura mare ''Bunica'', coboara scarile pana in camera bunicii sale si... (Funda) pentru continuare

| Moica_Ionut_1999 a răspuns:

In cartierul unde locuiesc eu se afla un atelier de tamplarie care acum e parasit. Nimeni nu stie de ce dar se spune ca acolo a alunecat un lucrator si si-a taiat gatul intr-un circular. Potul mergea bine dar intr-o zi a inceput groaza:

1) intr-o zi eu si un prieten bun de-al meu treceam pe acolo siam zarit la geam o carpa cu sange pe ea. Ne-am speriat putin dar am mers sa vedem ce e (nimeni nu avea cum sa intre sa faca o farsa pentrt ca usile erau incuiate tot timpul) asa ca ne-am gandit sa verificam usile sa vedem daca sunt descuiate (erau incuiate). happy AM PLECAT DE ACOLO.

2) ziua urmatoare am venit cu mai multi prieteni sa investigam (usile incuiate bineinteles) in spatele atelierului este un mic geam, unde am vazut un chip palid (nu ne-am dat seama daca e barbat sau femeie) care se uita urat la noi.Am fugit cat ne-au tinut picoarele mai ales ca incepuse sa zambeasca malefic la noi.

3) S-a intamplat sa trec din nou pe acolo cand am vazut pe un geam doua maini albastrui si palide si am auzit niste zgomote ciudate si infricosatoare. M-am speriat groaznic de tare.

4) eram la ziua unui prieten cand ne-am dus mai multi acolo(el sta la vreo 40m distanta de acolo) o fata s-a apropiat de usa cand deodata usa s-a deschis si a prins-o o mana putrezita de par am tras-o repede si a plecat. Mai tarziu ne-am facut din nou curaj sa merge si sa verificam usa, era incuiata.

ALTE APARITI LA ATELIER, UN OM FARA CAP, SANGE ZGOMOTE STRANI ETC. DE ATUNCI NICI UN COPIL NU MAI TRECE PE ACOLO. Noi credem ca e fantoma lucratorului. happy happy happy happy happy happy happy

| Surorilegemene a răspuns:

Salut tuturor, povestea mea este adevaretă:A fost o fata pe nume Viollete si era atit de frumoasa ca o place-u toti barbatii, dar intr-o zi cind ea se plimba cu prietenele ei a auzit o conversatie, dar nu era nimeni prin prejma.Ea a intrebat prietenele daca aud si ele, insa ele au raspuns cu un nu.Ciudat pentru dinsa. Insa credea ca e imaginatia ei. S-au plimbat mai departe insa nu putea scapa de acea conversatie intr-o limba care nu exista in lume.De parca era limba diaboleasca, cu o voce groasa.Dar a auzit apoi un strigat gros.De parca acele persoane ciudate ar fi strigat dupa ajutor. Dupa aceea a auzit o voce de ingerii Domnului.A inceput sa zimbeasca.Insa bucuria nu a durat mult timp, ingerii i-a spus ca trebuie sa mearga in magazinul ars si bintuit si trebuie sa scoata corpul prietenei ei care a murit in acccidentul care s-a produs dintr-o cauza nestiuta.Pentru dinsa era un soc.Prietena ei cea mai buna a murit din cauza ei.Arugat-o sa se duca la magazin sa cumpere 5 sucuri.O sa scriu next data viitoare. FUNDA?

| Surorilegemene a răspuns (pentru BoOmLiike):

Am mai citit aceasta poveste altundeva.Nu tu ai fost de fata.Si aceasta poveste nu este reala.

| XxDevilXx a răspuns (pentru BoOmLiike):

Foarte misto povestea. mi-am imaginat absolut tot laughing

| Clarke a răspuns:

Hey am o poveste pentru tine care chiar mi s-a intamplat.
eu locuiesc la casa deci am curte si odata parintii mei si cu fratele meu au plecat la cumaparaturi si eu am ramas singura acasa, imi placea sa ies pe afara si sa ma joc cu catelusul meu Ricky (era vara) si cad m-am apropiat de el in spatele meu se simtea ca un rasuflu (aaa si s-a petrecut ziua) m-am intors dar nu era nimic cand am pus mana pe cainele meu el a sezut de parca ii era frica de ceva ( nu mi sa mai intamplat ) m-am uitat din nou in spate iar mult mai departe de mine se afla o silueta negra am crezut ca era fratele meu credeam ca poate nu a plecat am urmarit-o pana la etajul casei mele acolo sus nu se mai vedea nimic erau doar cateva pahare sparte, m-am speriat si am coborat si m-am intors la catelusa mea era in aceeasi stare de frica iar zgarda ii era taiata parca cu o foarfeca sau cutit. Am intrat degraba in casa si am sunat-o pe mama a raspuns dar nu se auzea vocea ei se auzea ca uj bazait am crezut ca mi-a raspuns din greseala, m-am speriat cumplit am stat in pat la tv pana seara cand au sosit parintii mei, am intrebat-o pe mama de apel dar a spus ca si-a uitat telul acasa in sufragerie, atunci m-am simtit urmarita seara cand sa ma culc mi s-a parut ca in camera mea era acea umbra neagra am tipat iar mama si tata m-au auzit si au venit degraba au aprins lumina iar in locul unde am vazut umbra erau niste urme de cenusa mama si tata s-au speriat si ei foarte tare si cand le-am povestit ce s-a intamplat s-au speriat si mai si dar multumesc Domnului ca de-atunci nu mi sa mai intamplat nimic bizar. Poate am fost vizitata de o fantoma nu stiu se spune ca sunt spirite care inca sunt blocate pe pamant si povestea aceasta este ADEVARATA deoarece am trait-o chiar eu. Sper sa-ti placa si mai stiu una care nu am trait-o eu ci prietena mea (colega de banca) Mi-a spus ca a fost intr-o seara la verisoara ei si au zis sa se joace de-a spioni in spatele blocului impreuna cu inca 4 baieti prietena mea s-a ascuns dupa o tufa iar verisoara ei dupa gardul de la o gradinita baieti le cautau iar unul dintre ei a inceput sa tipe pentru ca a spus ca a vazut un batran taiat pe corp fetele au ieasit si au inceput sa rada de el si s-au suparat ca cica a facut-o intentionat ca sa le gaseasca. Ele au urcat in bloc si pe scari au intalnit acelasi batranel, ele s-au uitat cam infricosate dupa el iar cand sa iasa din bloc, batranul a intors capul brusc la ele iar din ranile de pe fata a inceput sa curga sangele siroaie au luat-o la sanatoasa pe sacari si au inceput sa discute despre cele vazute verisoara ei si-a reamintit ca la etajul 4 traia o baba si un mos care se iubeau foarte mult si faceau totul imbreuna dar intr-o zi barbatul a urcat la mansarda si a scapat ceva greu nu stiu ce pe capul sau si a murit sotia lui la gasit mort si a facut infart si au fost gasiti de catre politie acum multi ani femeia a fost inmormantata cum se cuvine dar cadavrul barbatului a fost aruncat in apa. Acum acolo locuiesc o alta familie fara copii care ies de doua ori pe an din casa si mereu cand pleaca nu vorbesc si privesc pe toata lumea cu niste ochi mari si curiosi de parca nu au mai vazut oameni. (daca ma vei intreba de unde stie verisoara ei de acei batrani, cand au murit ea avea in jur de 6-7 ani si a fost martora la inmormantare iar restul povestii l-a aflat de la mama ei care l-a aflat de la politie. Sper ca te-am impresionat fundita?

| lovelps a răspuns:

Hei poate ca nu asa de infricosetor eu nu am vazut o fantoma dar am auzit una si nu sunt sigura daca am simtit una sau era doar imaginatia mea acum sa va povestesc. Era o zi normala, aveam 5 ani si cand m-a chemat mama la masa eu am mai ramas un pic ca sa ma uit la desene iar fratele meu Vlad s-a dus primul iar eu am ramas in urma.Am terminat sa ma uit la desene si m-am dus sa ma spal pe maini cand era sa cobor scarile [stau la casa cu etaj] niste maini transparente am simtit ca m-au prins am incercat sa tip dar imi taiase respiratia si nu mai aveam glas la un moment dat mi-a dat drumul.Am fugit tipand i-am povestit mamei dar nu m-a crezut. Dupa acea zi am fost foarte speriata mai ales ca de atunci cam pana la varsta de 7 ani se auzeau numai tropaituri venind din pod noaptea noroc ca atunci dormeam cu fratele meu.Si nu aici s-a sfarsit povestea de groaza.Intr-o dimineata nu stiu exact daca era da sau nu un vis dar a fost foarte bizar m-a sunat mamaie si mi-a spus niste lucruri cam ciudate dar nu mi le mai aduc aminte si avea alta voce, o voce ragusita si aspra nu stiu cum sa va explic. Dupa ce mi-a spus acele cuvinte m-am gasit cu ochii deschisi in pat deparca nu s-ar fi intamplat nimic.M-am ridicat din pat cu cea mai mare viteza si am sunat-o pe mamaie si am intrebat-o daca m-a sunat ea mi-a raspuns ca nu m-a sunat de atunci am ramas marcata. --...--

| Pintilie_Daryuca_1997 a răspuns:

Eu nu o sa iti dau o poveste de groaza, dar daca ai fi fost in locul mei te-ai fi speriat!

Era o zi frumoasa de vara. Mama please la o croitoreasa. Tata si fratele meu la munca! Deci practic eram singura acasa! Mama m-a inchuiat in casa si nu puteai intra in casa fara o cheie! asa ca m-am pus sa ma uit la TV. Deodata un zgomot puternic se auzi de pe scari. ca si cum o persoana OBEZA ar fi urcat pe scari. Grabita m-am dus sa vad ce se intampla! dar. nu mai era nimeni acolo! S-a auzit mult timp zgomotul ala. dar mi-am facut semnul sfintei cruci si am zis o rugaciune iar atunci nimic nu s-a mai auzit s-au intamplat! De aceea ii multumesc bunului Dumnezeu pentru ca ma protejeaza zi de zi! Mama mi-a zis ca asta ar fi una din incercarile Domnului de a vedea daca sunt credincioasa si cred in El cu adevarat!
Sper ca ti-a placut. Funda :*

| dgffdf a răspuns (pentru BoOmLiike):

Wow...

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Ghiță stătea în pat. Era cam ora 22 și el era cu prietenii lui pe WhatsApp și imitau accente englezești. Dintr-o dată, are senzația că ușa se deschide. Cum nu vede nimic care să-i confirme, continuă să se hlizească. După, are senzația că cinnnnnnnnna se apropie de el, dar nu era nimeni. Iar peste câteva secunde, din el era doar scheletul și cioburi de telefon.
Cică ar fi fost ucis de un spirit retardat pe nume Emilianwinking

| Vigny_Louis_1976 a răspuns:

Pe Facebook exista o pagina "comunitatea magica romana" acolo gasaesti povesti horror, documenatre, istorii, experiente proprii povesti de groaza bazate pe fapte reale