| purple97 a întrebat:

Imi puteti explica va rog modificarile aparute in varianta din 1977 a imnului Trei Culori?

Multumesc anticipat. Funda. big grin

1 răspuns:
| MariuSSer a răspuns:

"Marş triumfal şi primirea steagului şi a Măriei Sale Prinţul Domnitor" este titlul imnului României dintre anii 1862 şi 1884. În 1862, compozitorul Eduard Hübsch a câştigat concursul instituit pentru a desemna imnul Principatelor Unite Române cu această piesă. Imnul a fost schimbat în 1884 cu piesa „Trăiască Regele", pe versuri de Vasile Alecsandri.

În total, din 1862 până acum, România a avut şase imnuri naţionale

În anul 1881 cu prilejul încoronării regelui Carol I, poetul Vasile Alecsandri a scris textul „Imnului regal român". Imnul s-a cântat, în mod oficial, pentru prima dată în România, în anul 1884, la încoronarea regelui Carol I.

„Zdrobite cătuşe" a fost imnul naţional al Republicii Populare Române între anii 1948 şi 1953. Versurile îi aparţin lui Aurel Baranga, iar muzica lui Matei Socor.

„Te slăvim, Românie!" a fost imnul naţional al Republicii Populare Române între anii 1953 şi 1977. Versurile au fost scrise de Eugen Frunză şi Dan Deşliu, iar muzica a fost compusă de Matei Socor.

„Trei culori" a fost imnul naţional al României înainte de revoluţia din 1989. Este bazat pe cântecul patriotic cu acelaşi titlu şi aceeaşi muzică (compusă de Ciprian Porumbescu), dar cu un text modificat. Imnul descria steagul României. De-a lungul istoriei culorile au rămas la fel, numai poziţia sau proporţia lor s-a schimbat.

Originalul lui Ciprian Porumescu:
Trei culori cunosc pe lume
Ce le tin ca sfânt odor,
Sunt culori de-un vechi renume
Amintind de-un brav popor.

Cât pe cer si cât pe lume,
Vor fi aste trei culori,
Vom avea un falnic nume,
Si un falnic viitor.

Rosu-i focul vitejiei,
Jertfele ce-n veci nu pier
Galben, aurul câmpiei,
Si-albastru-al nostru cer.

Multe secole luptara
Bravi si ne-nfricati eroi
Liberi sa traim în tara
Ziditori ai lumii noi.

Iar când fratilor m-oi duce
De la voi si-o fi sa mor
Pe mormânt atunci sa-mi puneti
Mândrul nostru tricolor.

Modificat în imn astfel:
Trei culori cunosc pe lume, Amintind de-un brav popor, Ce-i viteaz, cu vechi renume, În luptă triumfător. Multe secole luptară Străbunii noştri eroi, Să trăim stăpîni în ţară, Ziditori ai lumii noi. Roşu, galben şi albastru Este-al nostru tricolor. Se înalţă ca un astru Gloriosul meu popor. Suntem un popor în lume Strîns unit şi muncitor, Liber, cu un nou renume Şi un ţel cutezător. Azi partidul ne uneşte Şi pe plaiul românesc Socialismul se clădește, Prin elan muncitoresc. Pentru-a patriei onoare, Vrăjmaşii-n luptă-i zdrobim. Cu alte neamuri sub soare, Demn, în pace, să trăim. Iar tu, Românie mîndră, Tot mereu să dăinuieşti Şi în comunista eră Ca o stea să străluceşti.

„Deşteaptă-te, române!" este, din anul 1990, imnul național al României. Muzica are autor necunoscut. Versurile şi aranjamentul aparţin poetului Andrei Mureşanu (1816 - 1863). Poemul „Un răsunet" al lui Andrei Mureșanu, redactat şi publicat în timpul Revoluţiei de la 1848, a fost pus pe note în ziua în care autorul l-a recitat câtorva prieteni braşoveni, fiind cântat pentru prima oară la Braşov, într-o grădină din Şchei.

Sursa: http://stiati-ca.epistole.ro/......nationale/