| anonim_4396 a întrebat:

Hei,sunt foarte timida daca vb un necunoscut cu mine sau si un vecin vorbesc foarte incet si de abia vorbesc ma balbai, cum as putea devii putin mai tupeista si sa nu mai fiu rusinoasa si timida? :*(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Citeste (corect articulat) o carte preferata cu voce tare!
Te vei obisnui repede, chiar inaintea terminarii cartii.

| ladyMillion a răspuns:

Sa fii timida nu e neaparat un lucru rau, depinde de perspectiva ta asupra lucrurilor. Uneori ne dorim sa fim mai indrazneti in unele privinte, sa nu ne balbaim in fata altor persoane, sa avem incredere in noi etc etc. Nu esti singura care e asa, sunt atat de multe persoane carora le lipseste incredereain ei. Asta nu e ceva ce ar trebui sa te descurajeze, este normal, personalitatea ta este in dezvoltare si inca ai o viata intreaga sa schimbi asta. Lucrurile de zi cu zi, te vor schimba, mai devreme sau mai tarziu vei deveni putin mai indrazneata. Nu meroase proiecte care trebuie prezentate oral de la liceu, de la facultate te vor ajuta sa devii mai tupeista. Vei avea mai multi prieteni, vei interactiona cu mai multe persoane si totul se va intampla de la sine, nu iti face griji :p. Apoi, daca tu iti doresti sa dai un plus procesului, ca sa il mai grabesti un pic, ai putea sa te inscrii la unele activitati extra scolare, ca de exemplu teatru sau cor sau dans. Astfel de activitati iti vor impune (probabil) unuele spectacole in fata lumii care iti vor intari personalitatea treptat. Mult curaj si bafta!

| Bondarel99 a răspuns:

Prea multe sfaturi teoretice. Iesi mai mult in lume, socializeaza mai mult, inscrie-te la niste cursuri de actorie sau limbi straine, oratorie. Adica activitati care presupun comunicare si incredere in sine.
Altfel sincer nu cred ca vei reusi nimic singur inchis in casa si mai bine sa faci ceva acum decat sa ai probleme pe viitor.

| Donsavas a răspuns:

Exersând. Când vei capătă o personalitate proprie, lucrurile vor veni de la sine

| Samariteanul a răspuns:

Sa incepi sa ai mai multa incredere in tine.Sa sti ca lumea nu te vede ca pe o amaruta, ci ca pe o fata draguta cu care ar putea comunica usor si oricum oamenii pot sa zica multe, daca tu faci o impresie buna prima oara ei vor ramane cu ea in cap. Oricum sa stii ca n-ai nimic de pierdut si nu te omoara nimeni asa ca poti fi mai relaxata inca sa nu te balbai.Si eu am fost timid si am scapat de timiditate la liceu.Intr-un fel are si timiditatea o parte buna

| Roxana19928 a răspuns:

Asta suna putin ca anxietate sociala, dar aia e mai rea de atat, o am si am avut-o timp de 5 ani, in prezent ma descurc mai bine din cauza ca am citit carti motivationale, care mi-au ridicat moralul, si la tine pot avea acelasi efect, iti recomand "Atitudinea este totul" de Jeff Keller, daca iti place sa citesti si daca vrei intr-adevar o schimbare in viata. Daca vrei sa nu mai fii asa, iti zic din experienta ca tot ce trebuie sa faci e sa crezi in tine, sa crezi ca poti sa comunici, eu nu eram in stare nici sa raspund la telefon de rusine... scoala era un chin, dar acum pentru ca mi-am schimbat atitudinea negativa intr-una pozitiva vad totul din ce in ce mai bine. Trebuie sa incerci sa iti canalizezi gandurile strict pe aspectele pozitive ale vietii. Cand esti fata in fata cu cineva cu care trebuie sa vorbesti ceva important de exemplu, gandeste-te in sinea ta ca poti sa o faci, si o vei face, crede-ma, functioneaza de minune. Vei vedea ca daca iti transformi gandirea negativa din "nu pot sa vorbesc, nu trebuie sa vorbesc, ma fac de ras daca deschid gura, de ce sunt asa timida, sunt in dezastru." etc. in "pot sa o fac, va fi totul bine, parerea mea conteaza etc etc" vei observa ca totul se, imbunatateste. Pe mine una m-a ajutat extrem de mult acea carte, ti-o recomand din tot sufletul. Sper sa functioneze sfaturile mele, asta daca alegi sa le urmezi bineinteles laughing. Timiditatea e si ea parte din personalitatea ta pana la urma dar daca atinge un anumit nivel trebuie luate masuri.

| RoByxDD a răspuns:

Baga-te in seama mai des. Ai incredere in tine si fi foarte deschisa.