| nikKlausVan a întrebat:

Hey salut TPU.Va rog mult care imi poate spune ce am de invatat pentru examen va rog mult. Nu vreau raspunsuri gen: Toata materia 5-8 sau Toata cartea de romana/mate... Ma intereseaza la romana, Luni dau examenu' de capacitate si chiar trebuie sa ma pregatesc putin asa ca va rog mult care imi da si mie ce trebuie sa invat.Care raspunde bine are Funda si Vot :X

2 răspunsuri:
| beautifulkiss a răspuns:

Incearca sa inveti pastelul,schita,nuvela,fabula,basmul,opera epica si lirica,subordonatele,mij interne de imbogatire a vocabularului,cazurile,subordonatele,sa repeti omonimele si cuvintele polisemantice,partile de vorbire,partile de propozitie,diftongul,triftongul,hiatul,rolul virgulei,cratimei si semnului exclamarii,prepozitiile cazurile,conjunctiile,imaginile artistice,figurile de stil,mijloacele artistice, elemenele de versificatie, comentariul unui text, caracterizarea unui personaj, semnificatia titlului.Mult succes la examen.

| Mary24 a răspuns:

Genul epic,genul liric si speciile lor; semnele de punctuatie si rolul lorthinking cazurile, functiile, valorile morfologice, sinonime/antonime, nu stiu...cam atat invat si eu