| Radu_Alexandru_Constantin_1994 a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva ce semnificatie ar avea acest tatuaj?
http://imgur.com/Wy03VTb

Răspuns Câştigător
| AlexandraAle0125 a răspuns:

Grafica unui tatuaj reprezentand o aripa sau mai multe simbolizeaza zborul, si, intr-o perspectiva mai larga, evadarea din marginirea existentei pamantesti catre libertatea nelimitata a spiritului.
Aripile semnifica pacea, iubirea si conexiunea dintre pamant si cer (intre uman si divin), fiind simboluri ale transcendentei si eliberarii.
Aripile sunt asociate unor creaturi precum dragonii, grifonii, caii inaripati, ingerii, zanele, dar si unor fiinte posedand o magie ascunsa, precum fluturii si albinele.
Ca tatuaje, aripile au o semnificatie spirituala, motivul ingerului, de exemplu, reprezentand un simbol al calauzirii si protectiei.
Pentru cei care viseaza sa se inalte catre cer, simbolul aripilor se poate materializa sub forma unei pasari.Ca model de tatuaj, aripile se pot converti in puterea reprezentarii unui vultur sau in delicatetea imaginii unui fluture.
Tatuajul aripii este, totodata, un semn a implinirii celor care “si-au castigat aripile” in urma trecerii cu succes prin diverse incercari si probe.Astfel de realizari stau la baza multor mituri din intreaga lume.
Din perspectiva alchimiei si magiei, aripile pot simboliza un stadiu de transformare prin care un individ capata acces la o noua stare sau dimensiune.
Simbolul aripilor permite combinarea intr-un tatuaj a diferite elemente, de la pamant si cer pana la vant si foc.
Aripile integrate cu simbolul “dragostei” reprezinta unul din motivele cele mai populare ale tatuajelor.Acest amalgam este deopotriva spiritual si eroic, cuprinzand asociatii mistice si religioase milenare. In mistica Sufi, inima inaripata simbolizeaza sufletul care tanjeste a ajunge la ceruri.

1 răspuns: