| DenissaDeea a întrebat:

Intr-un cuplu conteaza diferenta de varsta pentru voi/argumentati?

Răspuns Câştigător
| galileo a răspuns:

Ceau. Pentru mine ar conta diferenta de varsta. Daca suntem de aceiasi varsta atunci gandim la fel, avem aceleasi vise, avem toata viata inainte. Iubirea este intre toate varstele, dar unde ea este mai tanara iar el este batran nu se mai poate vorbi de iubire ( ma refer la diferente de 15-20 de ani, el avand avere mare). Biserica Ortodoxa oficiaza nunta acelora in care diferenta de varsta este de maxim 7 ani. Eu cred ca poate exista o diferenta de varsta de maxim 10 ani, eu unul nu vad cum 2 oameni cu o diferenta de 13-15 ani pot gandi la fel, au visuri comune.

41 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Da, consider ca este importanta. Daca diferenta de varsta este de 10 ani deja sunt generatii diferite.Ideal ar fi ca diferenta de varsta sa fie de 3-5 ani(baiatul mai mare ca fata). E parerea mea, sunt sigura ca mai sunt si alte pareri.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca sotii trebuie sa aiba, cat de cat, pasiuni, vise, nazuinte comune. Si pentru asta trebuie sa faca parte din aceeasi generatie. Uite, noi la 30 de ani, preferam o plimbare seara, o carte citita sau pur si simplu o masa in doi la un restaurant linistit. Daca eu as avea 22 de ani nu as fi compatibila cu sotul meu de acum, fiindca la 22 de ani imi doream muzica, dans, iesiri la iarba verde, nebunii la mare. Acum ne dorim amandoi un copil. Daca eu as fi prea tanara sau el prea tanar sau prea batran, nu si-ar dori decat unul dintre noi copil, cel ajuns la varsta maturitatii. Astea sunt probleme grave intr-un uplu, incompatibilitatile astea, mai mici sau mai mari, erodeaza relatia.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

LAFEL CRED SI EU.PT MN NU CONTEAZA. DACA CELE 2 PERSOANE SE INTELEG SI SE IUBESC NU MAI CONTEAZA nimic big grin

Janina
| Janina a răspuns:

Pt mine conteaza foarte mult diferenta d varsta...nu m-as imagina niciodata langa un om in varsta.
Am o colega la facultate, are vreo 25 de ani si sta cu unu de are o fata mai mare ca ea...nu pot sa imi imaginez viata lor de cuplu, cum sta cu el, cum iasa impreuna in oras, cum se tin de mana...sunt o multime de lucruri care nu le pot face ca un cuplu normal, dar banul isi spune cuvantul.

lolita
| lolita a răspuns:

Acum cativa ani cand nu ma gandeam serios la o relatie de durata sau la o familie nu conta varsta, am iesit ca baiteti mai mica ca mine c u 4 ani si mai mari ca mine cu vreo 10, dar acum cand ma gandesc la viitorul meu am ales unul cu 5 ani mai mare, ca baietii sunt mai copii decat noi happy si

| DenissaDeea explică:

Pentru mine nu conteaza diferenta de varsta intr-un cuplu, eram doar curioasa sa aflu si parerea voastra, va multumesc pentru sinceritate la toti, va doresc o saptamana frumoasa.

| DenissaDeea explică:

De ce sunteti rautaciosi si puctati,, stupid,,@pau-nu ti am dat eu stupid, poti verifica!

| dulshe a răspuns:

Cred ca da, 5 ani nu conteaza dar de la 10 ani in sus cred ca daa

| cotzobel a răspuns:

Daca 2 oameni se iubesc si se respecta nu cred ca poate sa conteze...cred ca iubirea e mult mai puternica decat diferentele de varsta, de inaltime, de religie etcwinking

| Dl.Inginer a răspuns:

Eu zic ca da. fetele spun mai mult ca nu dar cred ca orice baiat la 40 de ani si-ar dori sa aiba o iubita de 25.recunoastetilaughing!

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Nu conteaza varsta ci ca cei 2 sa se iubeasca si sa se respecte reciproc

| Dara a răspuns:

Intr-un cuplu nu conteaza diferenta de varsta daca cei doi se iubesc si se respecta.

| Bianca26bb a răspuns:

Cum au spus si ceilalti utilizatori, parerea mea este ca daca este respect, iubire si apreciere in relatie, totul e OK:*. Si parerea mea este, deci, ca acei oameni sa nu asculte de gurile rele!

| Alexandrinaa a răspuns:

E complicat sa incercam sa generalizam, pentru ca fiecare vede acest lucru ca pe un lucru personal, din perspectiva proprie, in functie de caracter, sentiment, educatie, societate.
Varsta nu ar trebui sa fie o problema in calea iubirii dintre doi oameni, atata timp cat se respecta, se iubesc, se ajuta reciproc si au puncte comune. Desigur, nu exageram cu varste de peste 30 de ani diferenta, dar si atunci, atata vreme cat TOTUSI se iubesc, nu ar trebui nimeni sa intervina.
Noi nu avem dreptul sa judecam o asemenea relatie, pentru ca noi suntem subiectivi si ne gandim la societatea in care traim, dar in momentul in care judeci ceva ce apoi e posibil sa ti se intample si tie (adica poate te indragostesti de cineva mai in varsta si-i cauti prezenta) atunci nu mai gandesti asa big grin.
Problema ar interveni doar la batranete, EVENTUAL, cand cel varstnic va muri mai repede, desigur, dar daca au copii si le-a oferit o educatie demna de respect in care acestia sa stie sa-si cinsteasca parintii, partenerul ramas in viata nu trebuie sa-si faca probleme cu privire la singuratatea ce-l asteapta fara celalalt langa el.
In concluzie, e ceva relativ si tine de fiecare in parte, nu putem generaliza. (O spun din perspectiva cuiva care a trait si traieste asa ceva...)

| MihaiA a răspuns:

Conteaza intr-o anumita limita. Nu poti sa ai tu 30 de ani si el 70 sau invers, eu 30 si ea 70. Cu cineva mai mare decat mine cu maxim 5 ani as sta... Cu maxim 4 ani mai mica decat mine la fel.

| mioara a răspuns:

Nu conteaza daca ne intelegem asa bine totul vine de la sine

| amstaff a răspuns:

Normal ma desteptule.sa se casatoreasca unu de 6 ani cu o babutza de 92 de ani? gandesti cand pui intrebarile?(intrebare retorica)

| pufy a răspuns:

Nu conteaza diferenta ...conteaza respectul, increderea, comunicarea, iubirea etc.intre mine si sotul meu e o diferenta de 6 ani si totusi suntem impreuna de 8 ani. iubirea nu are limite de varsta! pup

| karina18 a răspuns:

Depinde de diferenta de varsta daca discutam de o diferenta de maxim 5-7 ani e acceptabil.deja unde diferenta este mai mare. apar gelozia, posesivitatea, neincrederea, dorinta de dominare si control asupra persoanei iubite. exemplu ea 30 in plina cariera frumoasa...sexy...el 50...hodorog, serviciul asa si asa...calitati sexuale nu prea...sincer nu cred ca o astfel de relatie ar merge! Dar exista si exceptii de la regula!

| sorinalaura a răspuns:

Nu conteaza parerea mea, atata timp cat nu ajungem la extreme adica de genul ea 15 ani si el 70.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza daca nu este prea mare. Pina la 15 ani diferenta, cred ca nu are importanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, atata vreme cat ne anima un scop comun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt mine nu conteaza atata timp cat imi iubesc partenerul de viata... te rog eu zi si tu ca raspunsul meu e folositor ca vreau sa devin experta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre parintii mei diferenta e de 13 ani. tata e mai marehappy
Si pana acum se inteleg foarte bine.
In schimb eu nu stiu daca as face aceiasi alegere.Cred ca mi'ar placea unu mai tanarlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza, evident sa fie pana in 20 ani.si el sa fie destul de maleabil sa agreeze aceeasi lungime de unda cu ea si invers. ce daca in unele cazuri sunt de varsta apropiata si se bat ca chiorii. o iubire cu diferenta de varsta are, sa acceptam asta o nuanta speciala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... Intre mine si iubitul meu diferenta e de 11 ani.happy si totul este...perfect,si ne iubim, nu conteaza diferenta de varsta. Dar parerea mea e ca intr-o relatie baiatul e normal sa fie mai mare!(. Evident, fara extreme : ea 20 el 50...deja e exagerat, nu?>.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta de cuplu nu conteaza, conteaza ce simte unul pentru altu:X:X si pespectul oferit reciproc...sentimentele fac oameni sa uite de ani si sa faca dragostea posibila j la diferente de 10-15 ani.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana nu demult, am considerat ca iubirea nu are hotare. Am crezut ca nu mai conteaza nimic, daca exista dragoste si intelegere intre doi oameni. Din proprie experienta pot spune insa, ca diferenta de varsta conteaza totusi. Nu se simte la inceput, dar odata ce relatia evolueaza se face resimtita aceasta diferenta, mai ales daca vorbim de o diferenta de 20 de ani.La 30 de ani m-am vazut intr-o relatie cu un barbat de 50 de ani. Totul a fost perfect, pana cand am inceput sa ma gandesc la viitor: eu imi doresc copii, el nu. Unde vom fi peste 10ani? Eu in floarea varstei, el pensionar.Suntem cu totul alta generatie, diferiti prin gandire si idealuri. Oricat de dureros ar fi, trebuie sa recunoastem, ca viitorul nu ne rezerva nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut o relatie de trei ani cu un barbat cu 20 de ani mai mare ca mine. L-am cunoscut cand aveam eu 20 de ani. Nu s-a pus problema de bani sau altele pentru ca nu era un om avut. Avea o situatie bunicica atata tot. In primul an chiar am crezut ca sunt indragostita si poate chiar am fost. Am avut clipe minunate impreuna dar pe masura ce a mai trecut timpul diferentele de gandire, felul cum eram judecati, felul cum eram priviti etc. au afectat relatia si intr'un final ne'am despartit. Totul a venit din partea mea pentru ca mie imi era greu. Lui nu. Parerea mea proprie si personala este ca varsta intr'adevar conteaza si nu este indicat sa te arunci intr'o relatie in care diferentele de ani sunt mari. Pana in 10 ani cred ca vb de aceeasi generatie. Peste deja e cam dificil.