| anonim_4396 a întrebat:

Pai dragilor, am o problema cu mama. Adica am 13 ani si cand o intreb daca ma lasa afara spune "sa nu pleci din fata blocului". Dar la noi la bloc sunt copii mici, prietenele mele ies toata ziua afara si se plimba chiar si prpin oras. Deabia daca ma lasa sa ma duc singura la scoala. Cum sa o fac sa ma lase si pe mine prin oras sau sa ma plimb cu prietenii?:*

8 răspunsuri:
| Deyutza a răspuns:

Pai...in primul rand trebuie sa ii faci cunostinta cu prietenele tale, trebuie sa stie cu cine mergi; daca ai facut deja asta e foarte bine; apoi trebuie sa-i zici adevarul prin ce locuri mergi ca altfel nu va avea incredere in tine! sa nu exagerezi cand vine vorba de cat de departe de casa vrei sa mergi, daca vrei neaparat sa mergi prin oras ati putea luat cu voi o fata putin mai mare decat voi care sa va "poarte de grija" si atunci nu va mai fi asa ingrijorata; intotdeauna sa-ti iei telefonul cu tine si atunci cand vrea sa-ti spuna ceva te poate suna; si ultimul lucru nu exagera cu cat de mult timp vrei sa stai in acele"locuri departate de casa". nu lipsi cu orele in sir de acasa fara sa dai nici un semn de viatawinking
sper ca te-am ajutat! :*

| DeeaLove08 a răspuns:

Invita-ti prietenele acasa intr-o zi si spune-le sa vorbeasca cu mama ta despre ce cred parintii lor, despre ce faceti voi in general.si poate o conving

| Opt1k a răspuns:

Imi amintesti de mine numai ca situatia la mine era putin mai colorata.la mine tata era cel mai bun prieten al meu iar mama era un pic mai stricta mai serioasa.can a venit problema ca vreau sa ies si eu prin oras mama a spus ca am capul in nori ca nu am ce face in oras dar tata era de partea mea si cum sa nu iasa baiatul lui in oras.pana la urma s-a rezolvat cu un program care a disparut cand am mai crescut putin!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si tatal meu spune "sa nu pleci de aici de pe strada". In fine, eu plec dar nu foarte departe. dar cat de cat unde stau prietenii mei si in situatile extreme ii spun mamei mele unde merg si tati nu aflalaughing

| loving3112 a răspuns:

Discuta cu ea si zi-i ca deja ai 13 ani e normal sa iesi cu fetele in oras ziua

| Andreeaoana a răspuns:

Foarte aiureastraight face Explicai ca nu ma esti un copil mik si ca trebuie s a aibe incredere in tine... spune-i ca iti ei telefonul cu tine si sa te sune daca e ceva.Sau spune-i ca iesi si tu prin oras 1ora si ca vi inapoi peste 2 ore sau nha. i spui sa iti fixeze o ora cand sa vi acasa:*

| Bistritzacity a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema... dar si-a dat seama singura ca am crescut. o sa isi dea seama cat de repede ca este o greseala.si daca nu te lasa din cauza ca nu are destula incredere in tine atunci fa-o sa aiba incredere! sper ca te-am ajutat>big grin

| Elena_6192 a răspuns:

Iti poarta prea mult de grija in astfel de situatii nu prea poti face nimic mai asteapta si tu pana la 14-15-16 anibig grin... poate te lasa tatal tau