| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care le au cu Japonia. As vrea sa stiu cum este scoala la japonezi? Stiu ca e diferita ca la noi. In primul rand, as vrea sa stiu cati ani aste ciclul gimnazial, cati ani liceu, sau ce au ei. Adic, cum e impartita scoala la ei. As mai vrea sa stiu ce face de obicei seful clasei, sau reprezentantul clasei. Mi-ar placea sa stiu ce sarcini are. Daca stiti, mi-ati putea spune cam cat dureaza cursurile la ei intr-o zi? Si cum decurg. (in special la liceu)

Va multumesc f mult si dau funda!

Răspuns Câştigător
| Katsworld a răspuns:

Pai, stiu ca in japonia ciclul gimnazial tine tot 8 ani, liceul depinde, ce specialitate, este la fel ca la noi dar in cele mai multe cazuri 4, facultatea incepand de la 3 ani.
Seful clasei, face cam aceleasi lucuri ca si cei de aici. Din cate am inteles ei au mai multe activitati si ii organizeaza pe ceilalti din clasa impreuna cu profesorul. ( seful clasei este ales unul cu inteligenta si stofa de conducator), seful clasei trebuie sa le spuna despre cutremure ( eh. asta cam la ciclul gimnazial ). La liceu, Cam tot asa, dar nu le explica chestii de clasa 1.
Cursurile tin in jur de 4 -5 ore la ciclul gimanzial, iar la liceu maxim 7, depinde unele scolii pot dura chiar 8. big grin