| RoBeRTin321 a întrebat:

Salut.Ca tot a venit vacanta mare si am timp foarte mult si nu am teme happy vreau si eu sa imi dati doua sfaturi.Primul este daca vrei sa dai tare cu pumnul,ce trebuie sa ai,adica biceps,triceps, antebrat sau toate 3? Si al doilea sfat pentru abdomen sa fac patratele mai repede (stiu ca se vad cam dupa o luna-doua dar la mine deja se vad cat de cat dar vreau sa se vada mai bine).Dau funda la cel mai bun raspuns si explicit big grin

Răspuns Câştigător
| TheNigga a răspuns:

1) Depinde cum vrei sa dai cu pumnul.(desigur ca toti muschii ajuta la datul cu pumnul) pentru un pumn puternic si rapid ai nevoie cel mai mult de biceps.
Poti efectua o lovitura de pumn miscand antebratul, in cazul asta iti trebuie antebrat. Pentru un pumn prin impingere (te axezi mai mult pe impins decat pe lovitura) iti trebuie triceps.
Pentru un pumn "clasic" iti trebuie cel mai mult bicepsul, tricepsul ajuta mai mult la impins decat la lovitura. Acea impingere a tricepsului este utila daca vrei ca "tinta" sa cada.
Cateva trucuri pentru pumni ar mai fi si zonele spatelui si pieptului care sunt mai apropiate de brat.
Pentru un pumn in exterior iti trebuie mai mult triceps. Tricepsul este mai greu de lucrat dar poate fi foarte util daca stii sa dai cu pumnul.
2) Pentru patratele nu e mare smecherie, daca deja ti se vad iti va fi usor sa le "accentuezi".
Asadar iti zic: Exista mai multe feluri in care poti da pumni, tu alegi care iti place. Insa pentru pumnul "clasic" iti trebuie cel mai mult bicepsul.

| RoBeRTin321 explică (pentru TheNigga):

Un raspuns bun si explicit.Meriti funda.

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Eu cand ies imi pun toporul la cinjatoare, un junghier, beau o juma de vodka si ma uit urat... nu se apropie nimeni de mine.

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Salut. Eu cred ca inainte sa dai tare cu pumnul e esential sa dai tare cu creierul, adica iti recomand sa gandesti inainte de a actiona cu pumnul. In cel mai bun caz, ai putea da o replica mai dureroasa decat un pumn!
Pe de alta parte, recunosc ca mai e nevoie si de pumn la rastimpuri, dar la asta nu sunt atat de tare, deci o sa-ti dea altcineva raspunsul pe care-l astepti.
Spor la antrenamente, antreneaza-ti si mintea cumva si vacanta placuta!

Întrebări recente