| swordman a întrebat:

Merg intr-o excursie la Iasi si am nevoie de niste povesti sau intamplari de groaza, mai scurte si poate legate de Iasi.
Cel care da povesti scurte si legate de Iasi primeste

4 răspunsuri:
| Bdtd04 a răspuns:

Monştrii din burta Chiriţei
Situat în partea de nord-est a municipiului Iaşi, în apropiere de localităţile Dancu şi Valea Lungă, lacul de baraj artificial Chiriţa serveşte de prin anii ’68 drept rezervă de apă potabilă pentru capitala Moldovei. Moş Constantin Leonte (78 de ani), din localitatea Valea Lungă, ştie poate cel mai bine câte lacrimi de durere şi deznădejde a smuls lacul din ochii ieşenilor. „S-a înecat un paraşutist cu vreo douăzeci de ani în urmă. Timp de mai bine de trei săptămâni, oamenii i-au căutat trupul pentru ca familia să-l îngroape creştineşte. Autorităţile ar fi cerut ajutorul scafandrilor din Constanţa. Au intrat în apă, dar nu au stat mult. Au ieşit speriaţi la mal spunând că au văzut nişte somni uriaşi şi că nu mai intră în apă", spune localnicul. După săptămâni de căutări, trupul paraşutistului a ieşit la suprafaţă. Avea o parte a feţei mâncată de peşti. Vă spun eu: sunt mari de tot somnii ăia din lac, că şi scafandrii spuneau că te pot mânca", povesteşte moş Leonte, scuturându-şi umerii atinşi parcă de o suflare de aer rece.

In Iasi nu prea s-au auzit povesti de groaza. Asta e singura pe care o stiuwinking

| EllyThau a răspuns:

Pai se zice ca era odata o mireasa si a facut nunta intr-un parc (povestea este de la noi de la Buzau, nu stiu daca este adevarata) asa si cand facea nunta s-a dus in mijlocul padurii si acolo au venit uni si au injunghiato in spate si deatuncea toti au disparut...si cica la 12 noaptea cand treci pe acolo se aude cum canta lautarii

(alta)

era o femeie care era gravida si cand nastea a murit..si deatuncea de cand a inmormantato femeia aia la 12 noaptea iese din mormant si este cu un copil in brate si canta cantece de leagan

(alta)

Era o mireasa care nu vroia sa se casatoreasca cu omul respectiv (ca era tigan) si a fugit mireasa si a prins-o tigani si a spanzurato intr-un parculet si daca treci pe la 12 noaptea pe acolo cica se vede Ps: dar eu nu cred in astea

(Alta)

Era o femeie care lucra la un bar si barul ala era parasit (ma rog ea facea curat pe acolo) si intr-o seara se pregatea sa plece si s-a dus la ghiuveta sa spele mopul si a iesit sange... ea l-a sunat pe iubitul ei sa vina sa o ia... ca ei ai era cam frica si nu a raspuns straight face si s-a dus fuga afara si era un pod si jos apa si a venit cineva si a injunghiato pe la spate si a aruncato in apa aia si nimeni nu a mai vazut-o de atunci

(alta cica asta este pe caz real isa intamplat lu fostul coleg de servici' lui tatal lu varul meu)

(Lucra la karting) si intr-o zi a venit de la servici. era ziua aia de Mosii si se zice ca in ziua aia nu ai voie sa faci treaba adica ( sa nu speli, sa nu dai cu var, sa nu speli maisna) chesti din astea si el a facut treaba si seara cand s-a dus la culcare a avut o tentatie sa se duca noaptea sa se plimbe pe strada pe trotuar s-a dus si la injunghiat cineva si a murit si a doua zi la gasit nevasta lui acolo mda big grin

Alta... ASTA ESTE ADEVARATA 100% cumnata mamei lucra la un bar si noaptea cand era la bar (era vanzatoare) era un om care sa impatat rau de tot si a venit nevasta lui sa il ia... si acesta a luat-o si a taiato bucatele si a aruncato in soba straight face si cand a bagat-o a iesit din soba doi draci..matusa mea are poza cu dracusori O.o

Distractie Placuta in excursie :*

funda? puppy dog eyes (App scuze daca am greseli gramatice nu mam mai uitat sa vad ce am scris big grin )

| swordman explică (pentru EllyThau):

Pe bune... draci?

| EllyThau a răspuns (pentru swordman):

Mda straight face am vazut si eu poza straight face