| slsbwoand a întrebat:

Salut! Poate ca unii o sa radeti dar nu imi permit. Vreau o recomandare de bicicleta ieftina (max 850 lei) in stare buna (daca e SH). Vreau sa o folosesc la vara sa ma apuc de slabit.

Răspuns Câştigător
| nukeyly a răspuns:

Mergi pe un mtb sh, in 850 ron gasesti multe rezonabile, cauta cadru cro-mo nu alu, crom molibden e mai greu ca aluminiul dar este elastic si nu iei toate scurile direct in oase, aluminul e mai usor cu ceva dar e rigid si o sa simti toate socurile chiar daca ai furca telescopica pe fata.
Mai sus de cro mo, e titanul dar un cadru basic din titan decoleaza de la 1000 euro in sus.

Mergi pe roti clasice de 26" si 3x8 viteze[combinatie ce implica costuri mici pe termen lung la transmisie = pinion+lant+angrenaj] nu pe 3x9 2x9 2x12 viteze astea is fite care costa.
Gen PINIOANE SRAM XG 1299 12 Pinioane 10-50 Rainbow, "doar" 1900-2500 ron.
Gen Lant Sram XX1 Eagle 12-speed Gold, "doar" 300 ron.

Du-te la intalnire cu cineva ce se STIE si sa ai o cheie de masurat lant, asta iti arata cat e de intins lantul de preferat sa fie ca nou sau nou, de vazut si starea pinioanelor cat is de "lasate",
daca transmisia e buna ma rog poate schimbi un lant de 30 ron [kmc z30 sa aiba agrafa-il deschizi/inchizi cu mana- ] poti merge inca 5-10.000 km sau mai mult daca schimbi lantul la 1000km si-l pui in rezerva buy 3 lanturi si le rulezi ciclic_sau mergi cu un lant 2000km si uzezi tot iar la 2500km garantat schimbi toata transmisia.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca nu-i nevoie sa astepti pana la vara sa te apuci de slabit si nici sa cheltui vreun ban, mai ales ca nu prea ai, fiind suficient sa incepi chiar de azi slabitul, incepand usor cu o alergare de 2-3 km, crescand in fieacre saptamana cu cate 1 km, mai mult, peste ceea ce ai realizat deja si pana la vara esti deja la limita normala de greutate.

| NLS a răspuns:

Nu se înțelege din întrebare ceva esential: dorești bicicleta-bicicleta (ar fi de ajutor sa indici tipul (MTB, cursiera, trekking) ),
sau bicicleta pentru exerciții (numite și Indoor Bike)?

PS: indiferent de tipul bicicletei, daca ai grăsime pe burta, bicicleta nu e modul ideal pentru slăbit.
Mai degrabă o banda de alergat ar fi mai de folos, sau un parc mare prin apropiere, pista de jogging, etc.
Si daca e vorba despre burta, orice alte exerciții ar trebui combinate cu:
1) abdomene (crescut numărul treptat)
2) regim alimentar sănătos și echilibrat
3) nu uita de hidratare și ieșit la aer/lumina naturala