| anonim_4396 a întrebat:

Scuzati-ma daca nu postez la categoria potrivita, dar nu stiu unde sa o postez. In primul si primul rand rog raspunsuri serioase, argumente, fara prostii. Cine are chef de altceva e invitat sa nu scrie, sa faca altceva in acel timp. Oricum ma astept la critici dure din partea ultra-nationalistilor, dar asta e.
Raspundeti sincer : Va mai iubiti tara aceasta ( nu ma refer la bogatiile Romaniei, relief )? Va place cum este? De ce? Argumente vreau si nu fraze gen patriotism,, e tara mea, aici m-am nascut, mandru ca-s roman, imi iubesc tara, etc". Traind aici oare mai avem viitor? Sau traim asa de pe o zi pe alta, intr-o instabilitate continua. Si când spun instabilitate ma refer la faptul ca nu suntem siguri : oricând putem cadea in mainile rusilor-URSS sau Transilvania (de unde sunt eu) sa revina Ungariei sau ce e si mai rau ocupati de Statul Islamic. Va rog ganditi-va! Sa zicem ca acestea nu se vor intampla, dar sa nu uitam ca vin alegerile. Daca castiga socialistii, Ponta? Se vorbeste mult de o intoarcere la comunism, la oprirea progresului Romaniei, dezvoltarii. De asta ma tem, nici nu stiu ce sa mai cred-fac. Cel mai negru scenariu sper sa nu se realizeze! Eu sincer m-am cam oprit din munca pentru viitorul meu, dezvoltarea mea (invatatura, voluntariat, invatarea-progresarea unei limbi straine, etc), pana dupa alegeri. Ceva imi zice ca nu va fi bine... Nu stiu, daca as putea, as fugi in tara aceasta.
Si revenind : Ce iubiti la aceasta tara? Ce? Eu tot incerc sa imi mai iubesc tara, dar parca nu mai am ce. Mai ascult cantece patriotice, imnul, dar e doar de moment acea stare de mandrie, de inaltare. Imi pare rau de unde si ce am ajuns. Imi e rusine. Aici poate veti fi revoltati : Eu nu ma bucur când romanii se intorc acasa, dar ma bucur când stiu ca pleaca, stiu ca acolo e mai bine decat aici din multe p.d.v. Ma supar mai tare când noi ne permitem sa jignim state precum Spania, Anglia, Austria, Germania, SUA, Canada, etc, dar fiti siguri ca când altii ne fac tigani, criminali, stiu ca asa este, dar am putina suparare. Stiu ca nicaieri nu umbla caini cu colaci in coada si fiecare padure are uscaturile ei! Ar trebui sa incetam sa jignim pe altii mai mari, sa ne suparam si sa incercam sa ne rezolvam problemele, ca si asa avem foarte multe.

O seara buna! As putea sa mai scriu... dar ma opresc aici. Astept pareri si voi raspunde la fiecarewinking

11 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Deci, eu sunt cetatean american, si stau de 1 an in Romania (m-am intors dupa 10 ani). Si planuiesc sa mai stau macar inca 6 ani. Ce-i drept, banii ii fac in America, asa ca nu ma lovesc de probleme financiare. In principiu, imi place Romania, da.

| zickuo a răspuns (pentru Radu284):

Bine spus :,, banii ii fac in America''. Tu da, dar alti din Romania? ZERO!
Eu inteleg, iubire iubire, dar unii mor de foame. Romania e aproape de ZERO.
Cum spunea si Ostafe, daca mai iubim ceva in tara asta, ar fi persoane dragi. In rest... ZERO!

| anonim_4396 explică (pentru Radu284):

Ma bucur sa aud asta, iti doresc succes! Oricum Romania nu e SUA (parerea mea) si doar atat ca avem relief frumos (care se cam termina si acela-padurile), munti, traditii si cam atat.

| Radu284 a răspuns (pentru zickuo):

Faza e ca as putea face aceeasi bani si aici, numai ca e birocratia mai complicata, asa ca prefer sa-mi tin afacerile acolo. Tot ce fac este online, deci as putea castiga banii astia si in mijlocul desertului.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

SUA are relief si mai frumos, ca are cam toate tipurile de relief. Adica nu neaparat mai frumos, dar mult.

Daca nu as fi si roman, probabil ca nu as fi venit in Romania, dar aici am familie, prieteni, etc. si am simt ca acasa.

| anonim_4396 explică (pentru Radu284):

Eu stiu ca are relief frumos. Nu am fost niciodata in SUA, dar sper sa merg intr-o zi! Am auzit multe despre SUA, dar nu am vazut-o, doar in imagini si in filme. De aceea eu, chiar daca sunt roman nu pot sa zic ca tara noastra e mai frumoasa ca SUA, Spania, Germania sau altele. Nu exista grad de comparatie...

| dani2404 a răspuns:

Oamenii se duc inainte si tara inapoi, ne ducem de rapa.

| KALASHER a răspuns:

Nu,bro...Nimic,e praf! Nu prea mai sunt soluții.Ar trebui format un grupde proteste ceva, să schimbăm țara asta! ar trebui un conducător calumea, dar cine mai vine să schimbe România...prea multe de făcut.Asta este(am 13 ani știu că nu prea contează ce spun dar plănuiesc să ies din țară când voi putea, nu vreau să mor de foame cu 2 facultăți)

| anonim_4396 explică (pentru KALASHER):

Orice parere conteaza, si a ta la fel. indiferent de varsta si alte,, etichete''. Iti urez succes! Iti dau un sfat : De cate ori ai ocazia spune-ti parerea, implica-te in ceva! Asta e un alt defect, mentalitate gresita la romani :,, sa taci!''

| Ostafe_Simona_1905 a răspuns:

Nu prea mai avem ce iubi la tara asta.thinking
Daca am putea spune ceva de iubire, am putea spune ca iubim o persoana din tara asta, atat!
Daca eu la varsta asta gândesc asa..pai ceilalti ce mai au de spus?
Tara asta nu mai exista, doar noi existam.
+ Sper ca nu am un raspuns pe langa ceea ce vrei tu sa explici, eu asta am inteles.confused

| anonim_4396 explică (pentru Ostafe_Simona_1905):

Mersi de raspunswinking! Ai dreptate ce ai zis si cu privire si la,, Tara asta nu mai exista, doar noi existam.'' -bine punctat