| Baies_Miruna_Andreea_1992 a întrebat:

Plec într-o excursie de 2 zile cu clasa si as vrea sa stiu cam ce mi-ar trebui. Cel mai complet răspuns va primi funda.

Răspuns Câştigător
| onuticuta200312 a răspuns:

Pai,avand in vedere ca excursia dureaza 2 zile si probabil va veti caza undeva,nu cred ca este necesar sa-ti iei multa mancare deoarece vei manca la pensiune(hotel)happy,dar iti poti lua o sticla cu apa la tine(daca mergi cu masina mult nu-ti lua suc caci ti se va face rau),un sendvici etc.
Ca imbracaminte iti sugerez sa-ti iei niste haine mai groase pentru vremea este rece. Iata strictul necesar:
-o geaca,o caciula,o esarfa/un fular
-niste tenisi/adidasi, cizme(daca mergeti la munte), si niste papuci de casa, si eventual inca o pereche de papuci(pentru afara, depinde ce papuci ai)
-2 sau 3 perechi de pantaloni, de asemenea si ciorapi lungi, o bluza sau 2 de trening,niste malete sau bluzite ma groase,iti poti lua si o pereche de blugi,
-maieuri,lenjerie intima etc.
Pentru igiena iti recomand sa nu-ti iei foarte multe,ci doar strictul necesar:
-periuta si pasta de dinti(eventual apa de gura si ata dentara daca folosesti)
-perie de par,sampon,sapun/gel de dus
Ar mai trebui sa-ti iei si:
-telefon,incarcator,aparat foto,casti,carti(sau doar o singura carte, fiind in excursie nu cred ca o sa ai timp de cititlaughing, uscator de par, umbrela, pelerina(in caz de ploaie)etc.
Sper ca te-am ajutat! Sa ai o excursie frumoasa si.....imi dai fundita?happy

6 răspunsuri:
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Iti trebuie:
Bautura(apa, suc, ceai, limonada etc.)
Mâncare (dulciuri, sandviciuri etc.)

Bani (100-200 lei)
Haine (blugi,geaca,tricouri,geaca,trening,caciula etc.)
Un jurnal (daca esti cu jurnalele)
Lucruri de igiena (periuta,pasta de dinti, perie, sampon etc.)
Obiecte care iti plac(carti, telefon, carti de joc etc.)

Distractie placuta!
Funda?

| Baies_Miruna_Andreea_1992 explică:

Mersi mult

| Baies_Miruna_Andreea_1992 explică:

Mersi mult Elena Gheorghe Fan ti-as fi acordat funda

| Elena078 a răspuns:

1. pasaportul, buletinul, certificatul de nastere, permisul de conducere, alte acte (pentru orice eventualitate)

2. biletele de avion printate, rezervarea de la hotel, numarul de telefon de la hotel, actele masinii (daca este cazul)

3. o harta a orasului in care mergi, un ghid de calatorie cu cele mai importante obiective, un ghid al mijloacelor de transport, adrese si telefoane de la prieteni sau cunostinte care locuiesc in respectivul oras (daca este cazul)

4. banii cash si carduri. Pastreaza banii pe doua carduri (Visa si Mastercard) si o parte cash (un minim de 200 de euro, daca pleci in Europa). O borseta speciala pentru bani este ideala (pe care sa o tii ascunsa sub imbracaminte!). Pune cardurile si banii in buzunare/genti diferite!

5. telefon si incarcator, laptop si incarcator, stick USB, tableta sau alte gadgeturi portabile

6. aparat foto, baterii, incarcator, cablu de date

7. lenjerie, sosete, ciorapi – cate o pereche pentru fiecare zi, pentru a nu pierde timpul cu spalatul

8. haine: tricouri, jeansi, un pulover, o haina de ploaie mai groasa, o bluza sau o camasa mai eleganta, o rochie sau un sacou (pentru o seara la restaurant). Ia cu tine haine care nu se sifoneaza, pe cat posibil!

9. o mini trusa medicala: pansamente, analgezice, antibiotice, vitamine, medicamente specifice daca suferi de ceva anume

10. o mini trusa de cosmetice: pasta de dinti si periute, sapun mini, gel de dus&sampon, farduri, gel de ras, aparat de ras, deodorant, un gel pentru maini fara clatire, servetele umede si uscate. Ia cu tine o paiota cu ata si un ac si un lipici mini.

11. un mini lacat pentru rucsac sau pentru dulapul de la hotel. Nu ocupa mult loc si mai bine sa-l ai la tine!

12. pantofi comozi de schimb, slapi

13. un carnetel in care sa-ti notezi amintiri si adrese ale amicilor

14. pungi de plastic pentru cosmetice si lenjerie folosita

15. daca pleci la mare, nu uita de costumul de baie si de crema de protectie solara

16. pentru un zbor lung cu avionul ia cu tine o masca pentru ochi – vei dormi mai bine!

17. ia cu tine o carte sau o revista pentru momentele de asteptare din aeroport sau gara

18. nu uita de cititoarele de carduri – home bank – pentru ati putea verifica situatia financiara pe internet in orice moment

19. ia cu tine un mini foen, special pentru calatorie, doar daca nu stai la hotel!

20. NU lua cu tine: fier de calcat, umbrele, prea multe haine, pantofi cu tocuri, foarfeca, obiecte inutile si grele, prea multe cosmetice, trollere masive. Lasa-ti un mic loc in bagaj pentru cateva suveniruri!

| ElenaGheorgheFan a răspuns:

Iti trebuie:
-de mancare (adica: apa si gustari gen sandviciuri dar si fructe)
-acte de identitate (buletin)
-bani (ca sa iti poti cumpara obiecte)
-imbracaminte (daca mergi la munte iti trebuie: pijama groasa, 2 perechi de blugi, 2 plouvaruri, o bluza, trening, maieuri, lenjerie intima, adidasi si/sau sandale, sosete, fular/esarfa si caciula.
-lucruri de igiena (hartie igineica *nu se stie cand ai nevoie de ea*, periute si pasta de dinti, perie de par, sampo/sapun).
-obiecte de uz (telefon si/sau tableta, incarcatoare, aparat foto, baterii, jocuri, casti, carnetel si pix, carti, etc)
-un ghid de calatorie a orasului
-o trusa de prim ajutor (pentru ori ce eventualitate)
-trusa de cosmetice
-lacat pentru dulap (la hotel/pensiune ai dulapuri, iar ca sa fii sigura ca nu iti umbla cineva printre lucruri ar fi bine sa il inchizi cu un lacatel)
-pungi (in caz ca vomiti)
-umbrela
-un uscator de par (daca nu mergi la hotel)
-briceag
-lanterna de buzunar
Sper ca ti-ajuta lista! Distractie placuta!

| Marilyyy a răspuns:

Pai...Haine groase(plovere, geci, manusi...depinde in ce zona pleci)un sfat ar fi sa te uiti la vreme.
I-ati papuci gen adidasi, ghete, cizmulite de cauciuc si pelerina de ploaie... sper ca primesc funda

Întrebări recente