| nelyly a întrebat:

Vreau sa imi vopsesc si eu bicicleta in negru! Acum ea este un portocaliu amestecat cu verde, si este urata! Nu am facut-o eu.Am primit-o! Ce trebuie sa fac ca sa o pot vopsi cu spary? Si vreau sa pun niste logo-uri pe ea! Gen Monster,sau diferite chestii! Vreau sa imi dati si mie niste logo-uri frumoase pentru un MTB,si cum pot sa le aplic peste vopseaua cadrului? Am nevoie de tipar,si daca da,de unde il descarc,sau iau,sau il fac! Funda, si multumesc pentru ajutor!

Răspuns Câştigător
| manolo a răspuns:

Cam greu, dar nu imposibil. Trebuie sa iti faci niste sabloane. Decupezi dintr-o hartie litere, embleme...sau ce vrei, ori apelezi la cineva care se pricepe. Poti sa le scoti si la imprimanta daca gasesti pe net si sa le decupezi de pe foaia listata. Oricum, cu putina imaginatie iti faci o bicicleta beton.

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă vrei o vopsire de calitate ar fi bine să parcurgi urmatorii pași:
Pregătirea suprafeței de vosit
În cazul tău cadrul, care va fi demontat complet de orice accesoriu(pipă, cric, clești de frână, etc)
Apoi este necesară transportarea acestuia la un ateleier de sablat pentru a se sabla cadrul.Prin nici un mojloc posibil acasă nu se va obține o curățare mai eficientă a vopselei vechi decât prin acest procedeu, din care va rezulta un cadru cu luciu metalic natural.
Acum urmează pregătirea efectivă a suprafeței de vopsit
Acest lucru se face cu o cârpă și alcool tehnic.Se știe că alcoolul tehnic are proprietați de îndepărtare a oricăror impuritați mult mai bune decât diluantul sau nitrodiluantul, care poate lăsa în urma lui pete.
Vopsirea propriuzisă
înnainte de aplicare vopselei se aplică unul sau două straturi de grund prin suflare cu pistolul sau mai nou în câmp electrostatic
Aplicarea vopselei
Nu recomand spray-uri comerciale deoarece acele spray-uri sunt conecput exclusiv pentru retușuri nu pentru vopsire, iar în timp acestea se vor exfolia.
De aceea pentru asta sunt ateliere de vopsitorie unde 100% se va aplica atât vopseaua cât și lacul de protecție corect.Nu te va costa mai mult de 100 de lei, iar efortul financiar va merita că rezultatul va fi clar unul profesional, iar la final te vei alege cu un cadru ca scos din fabrică.
Stikerele
Asta poți face acasă deoarece se găsesc autocolante în genul ăsta:
http://www.decathlon.ro/......eti-1.html
și se aplică pe suprafața curată și fără praf, având o durată de viață bună. Facultativ poți opta să se aplice lacul peste aceste stikere, ca să fii sigur că acestea nu se vor mai dezlipii veci de pe cadru.Succes
Succes

| Alissa11 a răspuns:

Depinde ce spray folosesti...

| manolo a răspuns:

Poti si cu spray, merge bine. Cat despre logo-uri sau branduri, cred ca o sa gasesti la orice magazin de biciclete sau piese pentru biciclete.

| nelyly explică (pentru manolo):

Nu pot sa le descarc de pe net? nu vreau sa le lipesc, vreau sa le fac din vopsea!

| nelyly explică (pentru manolo):

M-am gandit si eu la asta, dar, daca le descarc de pe net, nu sunt in full hd, si o sa se vada rau! si pe langa asta si marimea.

| manolo a răspuns (pentru nelyly):

Ia trage cu ochiul aici, poate te inspiri. Bafta!

http://www.youtube.com/results?search_query=how+to+paint+your+bike

| nelyly explică (pentru manolo):

Nu mi trebuie asta! vreau logo-uti cool care sa exprime obsesia de bike! MTB!

| manolo a răspuns (pentru nelyly):

Cam greu, dar nu imposibil. Trebuie sa iti faci niste sabloane. Decupezi dintr-o hartie litere, embleme...sau ce vrei, ori apelezi la cineva care se pricepe. Poti sa le scoti si la imprimanta daca gasesti pe net si sa le decupezi de pe foaia listata. Oricum, cu putina imaginatie iti faci o bicicleta beton.

Întrebări recente