| andr3i29618 a întrebat:

Am o bicicleta mtb noua argintie si vreau sa o vopsesc pe negru..cum o pot vopsi?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cumperi 2 coli de smirghel, una de 120 si una de 360/400. Dai prima data cu cea de 120 (e mai dura), pe toata suprafata, pana se zgarie uniform si nu mai luceste, apoi o iei de la capat cu smirghel de 360 sau 400. Poti folosi apa, e mai usor, nu se infunda smirghelul. La final o speli cu apa, o lasi sa se usuce, pui diluant/benzina pe o carpa curata (care nu lasa scame), o stergi toata, si poti incepe s-o vopsesti, cu un spray.
N-o sa-ti iasa prea frumos la spray, oricum l-ai da tot face coaja, asa ca ideal ar fi s-o duci la un vopsitor auto, dupa ce ai slefuit-o, sa ti-o vopseasca el la pistol.
S-ar putea sa aiba vopsitorul niste negru ramas, daca nu, cumperi tu de la un magazin de vopsea auto, se gaseste vopsea negru mat pe la 26 lei/ litrul, din care nu stiu daca folosesti 100ml pentru o bicicleta.
Pentru deranjul vopsitorului, 30 de lei eu zic ca sunt suficienti.
Daca nu te intereseaza prea tare aspectul, cumperi smirghel de 180-240, o slefuiesti toata o singura data, o speli si o vopsesti cu email pentru uz casnic, cu pensula, diluata corect. Daca stii ce faci, si ai rabdare, nu dai straturile pe ud, iese mai bine decat la spray.

4 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

O sprijini de un negru si o vopsesti!

| andr3i29618 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Sprijina-te tu cu capu si fa-ti parul negru ca alb arati ca dracul...

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru andr3i29618):

Anonimule analfabet, n-ai scris tu ca vrei sa o vopsesti pe negru, o sugi!

| 1Q a răspuns:

Iei o pensula si o cutie de vopsea si o vopsesti manual ca altfel nu ai cum