| anonim_4396 a întrebat:

Stie careva de fapt pentru ce este violetul de gentiana si albastrul de metilen?big grin

7 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Pentru şuviţe de scurtă durată laughing... şi iese superb love struck

| cretzufinish a răspuns:

Violetul de gentiana este utilizat ca dezinfectant si antiseptic local (pentru rani de exemplu), iar albastrul de metil se foloseste atat pentru uz extern, cat si pentru administrari orale (infectii in gat).
Daca urmaresti sa te vopsesti folosind acestea sa stii ca la violetul de gentiana iti ies nuante de la albastru la mov inchis, spre negru, iar la albastrul de metil iti iese verde parul big grin trebuie sa folosesti cantitati mici, cat despre durabilitate se duce dupa primele spalari.

| RooN a răspuns:

Aici ai violetul http://translate.google.ro/....../translate

Si aici albastrul http://translate.google.ro/....../translate
Sper ca am fost de folos:X

| teonamaria a răspuns:

Albstru de metilen-albastrul de metil este un dezinfectant. el se pune in apa pentru a distruge bacteriile daunatoare si se pune si pe ranile deschise.(la pasari)atat stiu.

| Яùxsi a răspuns:

Poti sa iti colorezi parul. thinking

| akatsuki a răspuns:

Se folosesc in medicina da nu stiu in ce anume. Si... bunica mea le punea in apa la pasari. Sau la pisici cand le durea in gat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat sa mentionez ca pentru par stiam si eurolling on the floor.