| CautNume a întrebat:

Sunteti pro sau contra eutanasierii cainilor? De ce?

Răspuns Câştigător
| Cornel_Ichim_1991 a răspuns:

Tinand cont ca nu exista atata spatiu ca sa ii tina inchisi pe toti, e clar ca trebuie eutanasiati sau luati in adoptie, dar cam putine persoane i-au caini maidanezi ca sa aiba grija de ei. Mie imi plac foarte mult caini, mai ales cei mari, am 4 caini acasa, 3 ciobanesti caucazian si un marimar, o rasa comuna de caine din Italia, un fel de ciobanesc obisnuit de la noi, si fac parte din familie, dar sincer nu as lua unul de pe strada. Daca tot e sa intretin un caine, cel putin stiu ca am ceva cu care ma pot lauda si in care sa am incredere ca nu intra nimeni in curtea mea. Eu sunt PRO, din cauza ca nu are cum sa se gaseasca loc pentru toti cainii vagabonti.

249 răspunsuri:
| Dia230 a răspuns:

CONTRA m-i se pare o cruzime sa omori animale fara motiv si ele simt si au un suflet si ele au drept la viata asa cum avem si noi

| Ironicnαme a răspuns:

Clar, pro! De ce sa fim muscati de niste caini turbati? Tocmai ieri vazusem un caz la stiri in care un copil de 4 ani a fost muscat, dus de urgenta la spital... Intr-un parc. Cum sa traim asa? Trebuie facut ceva sau traim in pericol.

| LysaLysa a răspuns:

PRO! Sunt prea multi. Eu de fel nu sunt o iubitoare de animale, dar sunt miloasa laughing. Insa, in acest caz... Nu mai exista alte solutii. Sa alegem viata unui caine de pe strada in detrimentul unei vieti de om? Mi se pare absurd. Iar "iubitorii astia de animale", decat sa stea si sa faca petitii impotriva eutanasierii, ar fi bine sa stranga frumos toti cainii si sa ii creasca ei, fara a deranja spatiul public. Zic...

| ovidius a răspuns:

PRO, PRO, PRO!
De ce? Sunt un pericol public. De aia!

| Alexandruui a răspuns:

Cu siguranta PRO

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru Dia230):

..."FĂRĂ MOTIV"? A fost sfâşiat un copil de 4 ani, şi tu nu găseşti motivul?

| Ironicnαme a răspuns (pentru Dia230):

Animalele astea sunt crude, au un suflet rece (maidanezii) si sunt turbati. Sper sa simti pe pielea ta sa vezi cum e.

| Brotoiu_Orlando_1998 a răspuns (pentru Ironicnαme):

Nu e vina cainilor..asta e instinct pur! E vina celor care nu se ingrijesc de caini!

| Pυƒυℓєтє a răspuns:

CONTRA! De ce? Pentru ca si cainii sunt suflete si au sentimente. Iubesc extrem de mult animalele. Ele nu gandesc in totalitate ce fac, sunt animale, nu se controleaza. Si nu exista padure fara uscaciuni. Nici noi oamenii nu suntem perfecti. De foarte multe ori, oamenii ar trebui eutanasiati, nu cainii. Cainii sunt loiali, iubitori si buni. Nu stiu ce are lumea cu [,] cainii, indiferent ca sunt maidanezi sau nu. Am avut un caine in spatele blocului, mai batranel, care il stiam de 10 ani. Ma atasasem extrem de mult de el. Iar intr-o zi au venit hingherii, l-au luat si n-am mai auzit de el. Cred ca a fost eutanasiat sad URASC HINGHERII SI OAMENII CARE LE VOR RAUL ANIMALELOR! Asta este parerea mea.

| D3jflv a răspuns:

Contra.Doar in cazurile cand acestia omor pe cineva dar cainele este cel mai bun prieten al omului iar mie daca mi-ai eutanasia cainele nu as mai vorbi cu tine toata viata pentru mine caini sunt cei mai buni prieteni fata de perversitatea din aceste zile si acest suflet iti poate aduce o anumita fericire prin doar simpla lui existenta stiind ca te iubeste si asta este tot pentru el

| LysaLysa a răspuns (pentru Dia230):

@Dia230. Se pare ca din cauza acestor animale care "si ele simt si au un suflet si ele au drept la viata asa cum avem si noi", dreptul nostru la viata se cam duce derapa... Din cauza oamenilor cu gandire ca a ta, ajung acesti oameni nevinovati sa isi piarda viata. Pentru ce? Pentru un animal care este gata oricand sa te atace? Iti spun din propria experienta. Acum cateva zile mama mea era sa fie muscata de cainele familiei nostre. Si il avem de multi ani. Ea este singura care are grija de el. "PE CINE NU LASI SA MOARA, NU TE LASA SA TRAIESTI!" Stiu ca nu ai sa intelegi nimic din tot ce am incercat sa iti explic, dar in fine. O Romanie frumoasa, cu oameni... scuza-mi expresia, "DE DOI LEI"!

| Alexandruui a răspuns:

Multi zic Contra. Dar voi nu intelegeti ca va pot omora. In fine. Probabil este prea dur eutanasiere, dar macar sa i adaposteze undeva, sa nu mai stea pe strazi

| CautNume explică (pentru D3jflv):

"mi-ai eutanasia cainele "E cainele tau? Sau doar ii dai de mancare si el sta pe strazi?

| LysaLysa a răspuns (pentru D3jflv):

HOOO! Nu era vorba despre eutanasierea celor din curtea ta, de care ai tu grija. Aia sunt problema ta. Eu banuiesc ca despre cei din locurile publice. Daca nu am inteles bine, sa mi se explice. laughing Dar nu sunt grea de capwinking. Si apropo de "Doar in cazurile cand acestia omor pe cineva"... Au omorat deja pe cineva. Ai vazut si auzit exemplul la tv. Ce vrei mai mult, omule?! Vrei sa simti pe propria piele, sau ce?

| D3jflv a răspuns (pentru Ironicnαme):

Tu nu ai mila de saracele animale.Se vede ca esti retrasa daca ai fi avut un caine ai vedea cat de destepti sunt si iubitori

| okydoky999 a răspuns:

Contra! Pentru ca acestia actioneaza doar cand sunt provocati! Si mi se pare o prostie sa spui ca ataca oamenii sau alte animale! Si eu am un caine maidanez si este cel mai bland caine! Sa stiti ca ei atunci cand sunt adoptati sunt mult mai loiali si docili decat cainii de rasa! Ei nu ataca, ei se apara pentru ca se simt amenintati de oamenii care arunca cu diverse lucruri in ei doar cand cred ca sunt periculosi

| Ironicnαme a răspuns (pentru D3jflv):

Nu, chiar iubesc cainii. CautNume stie asta, chiar am vrut sa iau unul acasa laughing. Doar ca... am ceva cu cei turbati. Nu ii suport, ii urasc, sunt niste monstrii pentru mine. Cu cei ce nu musca sau doar latra nu am nimic. De unde stii tu ca sunt retrasa? Nu mai spune lucruri care nu le cunosti, te rog.

| Alyra a răspuns:

Contra.

| AndrrreaDeea a răspuns:

CONTRA-cum poti lua viata unei vietati? toti avem acelasi drept la viata.Pentru a scapa de caini am putea crea mai multe adaposturi pentru acestia.

| CautNume explică (pentru okydoky999):

Nu e chiar asa cum spui, de atatea ori era sa fiu atacata de caini, chiar daca nu le-am facut nimic.

| Ironicnαme a răspuns (pentru CautNume):

Mai ales cand sar gardu' rolling on the floor))))))))))))) Mai tii minte faza cu fumatoarea?

| Ironicnαme a răspuns (pentru Brotoiu_Orlando_1998):

Nu le-am facut nimic si s-au dat la nimeni doar pentru ca mergeam pe asflat.

| daniellle a răspuns:

Nici PRO dar nici CONTRA.
Şi eu am fost muşcată de curând de un câine iar asta mă face să fiu PRO clar!
Însă, da. şi ei sunt suflete şi totuşi nu ar trebui eutanasiaţi. Nu sunt absurdă. happy
Dacă s-ar găsi o cale de mijloc ar fi ideal.

| LysaLysa a răspuns (pentru D3jflv):

Oameni buni... Nu este vorba despre o eutanasiere pana la disparitia rasei. Cei de pe strazi sunt ai nimanui. Sau daca ai vreunul pe strada ar fi bine sa ti-l iei inapoi si sa-l ingrijesti. Si eu am caine si logic ca nu vreau sa-l eutanasieze pe al meu, pentru ca EU AM GRIJA DE EL(mama, mai bine zis, dar fix ea aproape a cazut victima acum cateva zile in fata lui fara motiv, specific). Vin turisti in Romania si nu se pot plimba de cainii astia care se plimba nestingheriti pe strada si mai sunt si BOLNAVI in plus. Sau de exemplu te duci tu sa te plimbi si te musca. Eu cred ca cei care zic ca ei sunt "CONTRA" sunt cei care habar nu au sa se pune in pielea unui om atacat.

| CautNume explică (pentru Ironicnαme):

Da straight face Si probabil nu o sa uit asta prea curand...

| Ironicnαme a răspuns (pentru CautNume):

Nici eu straight face Nu pot sa ii uit expresia fetei... rolling on the floor)))

| LysaLysa a răspuns:

Bun, deci intrebare pentru cei ce sunt CONTRA eutanasierii... SI VOUA VA PLACE SA VA PLIMBATI PRINTRE CAINI JEGOSI SI BOLNAVI PE STRADA? O sa spuneti ca da, dar nu va crede nimeniwinkingwinking

| TeoPT a răspuns:

Abia mai poti merge pe strada fara sa trebuiasca sa faci ca trenul ca sa gonesti "bietele animalute". Evident, pro.

| BiuL a răspuns:

Contra.

| LysaLysa a răspuns (pentru BiuL):

Explica. De ce? Nu incerca sa utilizezi aceleasi motive "si ele au suflet si simt" pentru ca sunt satula pana in gat! Peste 6000, aproape 7000 de oameni au fost muscati in Romania de caini(dar nu mai stiu din ce an si pana in prezent). Daca te-ai afla printre ei?