| MihaelaMykydutza a întrebat:

TPU o sa va povestesc ceva... Eu in clasa a 1 pana in a 3 am avut note bune profesorul ne explica bine era destul de frumos, dar a iesit la pensie si a venit o profesoara care nu prea mi-a placut de i-a..in a 4 luam note mai micute luat bine..asa se zice cand esti in clasa 1 pana in a 4winking. In clasa a 5 am inceput sa invat foarte rau nu ma concentram si am ramas corigenta la mate crying. In clasa a 6 tot la fel crying si acum trec clasa a 7 si in vara asta mi-am propus sa invat mai avem o luna de scoala si nu fac nimic pentru ca sunt lenesa ma puteti sfatui ce sa fac? Nu stiu daca este buna categoria dar vreau sfaturi plzz cat mai repede posibil...

Răspuns Câştigător
| ღCuteღKissesღ a răspuns:

1. Fii atent in clasa!
Daca vei fii atent in clasa, notiunile de baza vor fii fixate si tie iti va fi mai usor sa inveti.
Daca iti este greu sa fii atent in clasa din cauza unui coleg galagios sau pentru ca nu vezi la tabla, incearca sa iti gasesti un alt loc in clasa. Daca nu reusesti de unul singur, discuta cu profesorul care te va ajuta cu siguranta.

2. Ia-ti notite!
Nu sti cum sa iei notite? Incepe prin a nota ceea ce scrie profesorul pe tabla. Noteaza si ceea ce profesorul mentioneaza ca ar fi foarte important. Incearca sa scrii cat mai inteligibil, astfel incat sa iti poti citi notitele atunci cand vei avea nevoie. Deasemenea este bine sa iti organizezi notitele in functie de materie si subiect ca sa iti fie cat mai usor sa le gasesti.

3. Pregateste-te din timp pentru teste si proiecte!
Nu astepta pana in ultimul moment ca sa faci proiectul sau ca sa te apuci de invatat pentru testul de a doua zi. Acest obicei este obositor si nu iti permite sa performezi. Cu totii amanam lucrurile pana in ultimul moment, insa aceasta nu este cea mai buna metoda de a rezolva lucrurile. Cel mai bine este sa planifici pe zile ce ai de facut, astfel incat sa nu ai parte de surprise neplacute in ultimul moment.

4. Fragmenteaza temele pe bucatele, iti va fi mai usor sa le rezolvi
Cand ai foarte mult de invatat, sau cand ai multe teme, iti va fi mai simplu sa le dai de cap daca le iei pe bucatele. Asa iti va fi cel mai usor.

5. Cere ajutor cand ai nevoie!
Nu poti invata efficient daca nu intelegi materia. Pune intrebari profesorului atunci cand nu intelegi ceva. Daca inveti acasa si ti se pare ca ai nevoie de ajutor, cere-l chiar de la parintii tai.

6. Ai grija sa te odihnesti destul!
Ai invatat toata seara, dar simti ca nu stii nimic. Nu panica! Creierul tau are nevoie de timp pentru a procesa informatiile pe care i le-ai dat. Incearca sa te odihnesti si vei vedea ca nimic nu este mai bun decat un somn odihnitor. Dimineata vei avea mintea mai limpede si iti vei aminti totul cu usurinta.

| MihaelaMykydutza explică (pentru ღCuteღKissesღ):

Multumesc foarte mult acest raspuns ma va ajuta si apropo ai funda:X

| unknownn a răspuns (pentru ღCuteღKissesღ):

Matematica nu se invata, se intelege!

15 răspunsuri:
| Petruţa98 a răspuns:

Depinde de vointa ta. adica daca chiar iti doresti poti sa iti indrepti notele... si nu e doar din vina profesorilor daca nu ai ambitia da a progresa si a te concentra nu ai ce face

| dodicuta a răspuns:

Fa meditatii la mate si acum si in timpul scolii.

| τττ a răspuns:

Draga MihaelaMykydutza, trebuie ca in vacanta sa te distrezi,@LiazAdrian are si el dreptate, dar peste un an treci in clasa a 8-a, trebuie sa dai capacitatea si daca tu nu ai invatat nimic...asa ca ar fi frumos sa deschizi cartea, sa iti iei un caietel si sa exersezi! Dar pas cu pas...incet,incet(nu te stresa foarte mult deoarece atunci cand vei incepe scoala vei fi stresata si cu bateriile neincarcate). Numai bine in noul an scolar!

| MihaelaMykydutza explică (pentru τττ):

Multumesc si nu o sa ma stresez iti multumesc pentru acest raspuns minunat

| τττ a răspuns (pentru MihaelaMykydutza):

Multumesc.Fundita?

| KatyyLWA a răspuns:

Incerca sa iti aduci aminte cum va explica profesorul din clasa 1 si incerca sa intelegi asa...
Citeste de mute ori formula si fa exercitii cu formula/problema respectiva.
Ai putea sa incerci sa iei si niste meditatii
Cand inveti inchide radio/calculator/telefon si tot ce e aprins acolo ca sa te poti concentra.Sa nu auzi muzica si invata cu voce tare

| MihaelaMykydutza explică:

Scuzati greseala *corijenta big grin

| MihaelaMykydutza explică:

Corigenta laughing)

| LiazAdrian a răspuns:

Buna. intai vreau sa intreb. Dai corijenta acum in toamna? sad
Eu sunt omul ala care sa treaca, chiar daca-i 5. Ca vreau sa ma fac sofer ratb (Regia Autonoma Transport Bucuresti) si nu cere decat 12 clase + carnet de sofer. Asa ca nu ma omor cu invatatul. Decat sa trec. Insa stiu cum e. Aveam numai "10" (FB) in clasele primare. Iar apoi in a 5-a am inceput sa i-au si eu 4 in veselie. Da-i incolo de profesori jegosi ca nu te iarta din nimica sad crying
Stiu ca si eu mi-am propus sa invat ca in a 8-a acum "rup cartea" dar tot la calculator sunt. Cine sa poate inavata vara? straight face pe caldura asta meriti sa te duci la mare. Da-o-ncolo de carte. Inveti cat esti la scoala. Gandeste-te ca mai e luna august apoi in septembrie... eu iti spun sa lasi cartea deocamdata. Ca nu vei merge la mare cat esti la scoala. Asa, ca-ti spun: i-ati 10 mil la tine, i-ati parintii, faceti cumparaturi, mergeti cu masina/trenul la mare, parcati la un hotel, iar dupa du-te pe plaja si stai cu limonada in mana! lasa cartea acum. De aia e vacanta. Sa te distrezi.

| MihaelaMykydutza explică (pentru LiazAdrian):

Da dau corijenta acum in toamna...

| LiazAdrian a răspuns (pentru MihaelaMykydutza):

Imi pare rau pentru tine. sad sper sa dai.
Bine ca nu am ramas si euwinking

| Allexandra3 a răspuns:

Pai... Ia.ti culegerea cea veche din clasa a6a de pe ambele semestre deschideti caietele din anii trecuti si incearca sa rezolvi probleme si exercitii! Daca nu reusesti sa le faci pe toate roaga un prieten care se pricepe la matematica sa te ajute! Succes in clasa a7a vei avea nevoie! :d

| BogdanCristian1997 a răspuns:

Satai si invata. Ce @##$ sa faci?