| RainOfColors a întrebat:

Cand devi Expert TPU?
Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu contează foarte mult nici Rank-ul (pozitia din clasament, numarul de puncte), nici vechimea ta pe site şi nici numărul de răspunsuri câştigatoare, ci calitatea răspunsurilor, cât de mult ai ajutat. Activitatea trebuie să fie constantă şi de calitate. Singurele condiţii obligatorii (deşi au fost şi câteva excepţii) sunt: să ai în total minim 500 de răspunsuri şi să ai un raport (numărul răspunsurilor câştigatoare împărţit la numărul total de răspunsuri) de minim 10%, adică cel puţin un răspuns din 10 trebuie să fie câştigător (contează calitatea, nu cantitatea). Tu trebuie să îndeplineşti toate aceste condiţii, iar administratorii vor hotărî când şi dacă a venit momentul. Ei au ultimul cuvânt.
Citeşte şi aceste postări, plus comentariile: http://www.TPU.ro/blog/?p=2388 , http://www.TPU.ro/blog/?p=601 , http://www.TPU.ro/blog/?p=134&cpage=1#comment-8658 !
Succes.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Atunci când vor adminii și dacă ai o calitate constantă în răspunsuri, activitate și respectarea politicii acestui site.
Baftă!
Pa, pa.

| Karinakari99 a răspuns:

Nu " când ",ci " cum " cred că ai vrut să spui,aşa-i?
Dacă ar fi după tine,toţi userii ar deveni " Expert TPU " la timpul lor.
Dacă nu ştiai,experţii sunt remarcaţi de alţi useri care văd cât de bine răspund şi ce mult ajută,deci sunt persoane speciale pe acest site,nu toată lumea.
Ca un user să devină " Expert TPU ", trebuie să îndeplinească următoarele condiţii (când va deveni un user expert, dacă îi e sortit):
-să aibă 4 luni de când s-a înregistrat pe TPU; dacă e " junior " nu devine, trebuie să aştepte până când devine " senior ";
-să dea răspunsuri inteligente;
-să fie activ pe site;
-să respecte regulamentul TPU şi ceilalţi membri;
-să aibă multe răspunsuri votate ca " inteligent " şi " folositor ".
Şi răspunsurile câştigătoare (fundele) nu contează deloc. Poţi să devi şi cu 60 de funde.Nici rankul de asemenea.
Cam asta trebuie să faci ca să devi.

| RainOfColors explică (pentru Karinakari99):

Am pus aceasta intrebare pentru ca am citit un raspuns in care
xViRuSx spunea ca "pentru expert TPU trebuie sa ai minim 500 de raspunsuri si sa ai o raza de 10% raspunsuri castigatoare (adica din 10 raspunsuri unul sa fie castigator) ". Deci nu am spus ca, daca ar fi dupa mine toti useri ar deveni expert TPU la timpul lor, insa eram doar curioasa, pentru ca, citind acest raspuns mi s-a parut destul de ciudat faptul ca atat de putini useri sunt Experti TPU.

| ChioruL14 a răspuns:

Cand inveti ca "devi" se scrie cu 2 de "i", atunci.

| Ana94 a răspuns:

Când ai 4 luni vechime pe TPU şi minim 500 de răspunsuri.Astea-s condiţii obligatorii, dar nu înseamnă că dacă ai 500 de răspunsuri devii automat expert TPU.Contează foarte mult calitatea răspunsurilor tale, nu rank-ul în clasament sau câte fundiţe ai.Trebuie să respecţi şi regulamentul şi când adminii vor hotărî că ai îndeplinit condiţiile necesare pentru a deveni expertă atunci ai să fii happy