| Alexandrionelu a întrebat:

Ce se întâmplă cu iubiții noștri moderatori? De la o vreme șterg în prostie, atât întrebări cât și răspunsuri care nu conțin nimic obsen sau jigniri.
Ati patit-o și voi?

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt intrebari care sunt sterse si astfel se sterge toate raspunsurile,raportari din partea unor useri, daca iti sterge admin poti da reanalizare, eu nu am patit sa stearga fara motiv, mereu a fost, uite discord astia au 200 de milioane de useri dar nimeni nu verifica ce se vorbeste pe grupuri, nimeni

| Fatamuntilor a răspuns:

Curatenia de Craciun!
Motivele pentru care se sterg postari este mult mai vasta, citeste regulamentul!

| Alexandrionelu explică (pentru Fatamuntilor):

Și unde mai este libertatea de exprimare a utilizatorilor?
Adică ok, înțeleg ca acest site nu trebuie sa devina unul de propaganda neo-nazista sau o competiție de înjurături, dar nu credeți totuși ca se exagerează cu cenzura?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Depinde ce intelegi,, prin libertatea de exprimare''! Exista posibilitatea sa fi fost raportat tu si utilizator, iar atunci edtitorii acele postari!
Tu la randul tau pot raporta ce nu este ok.

| Alexandrionelu explică (pentru Fatamuntilor):

Da, dar cineva ar trebui sa citească, chiar dacă au fost raportate și dacă nu conțin nimic jignitor / ilegal etc, de ce au fost totuși șterse?

| doctorandus a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Discutam pe un server german (Hetzner Online GmbH), pe care antisemitismul este ilegal. Daca TPU ar da frau liber antisemitilor, la un moment dat le-ar confisca potera serverul.

| doctorandus a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Server german, legi germane (vezi raspunsul de mai sus).

| Fatamuntilor a răspuns (pentru doctorandus):

Tradu te rog!
vrei sa spui ca si ei trebuie sa se supuna unor reguli?

| doctorandus a răspuns (pentru Fatamuntilor):

TPU are server in Germania, deci trebuie sa respecte legile germane. In Germania antisemitismul este ilegal. Daca TPU ar deveni focar de antisemitism, Politia germana ar confisca serverul si ar fi incalcarea contractului cu Hetzner din vina TPU, TPU fiind nevoit sa plateasca daune firmei Hetzner, plus ca TPU n-ar fi in principiu scutiti nici de raspundere penala.

| Alexandrionelu explică (pentru doctorandus):

Nu te prea pricepi la internet. Faptul ca au hosting in Germania, nu înseamnă că are vreo legătură cu tara respectivă. Eu am avut site-urile mele pe Hostgator, USA, dar aproape toți clienții mei erau companii din România, care se spuneau legislației românești. Un server de hosting deservește sute sau mii de site-uri, iar firma care îl administrează rareori verifica conținutul acestora.

| doctorandus a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Dap, rareori... asta dacă nu i se duce buhul că e platformă pentru infractori/antisemitism. Ulciorul nu merge de multe ori la apă.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

De unde stii ca TPU are server in Deutschland?

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Nici nu este asa ceva pe TPU, plus ca nu stau aia cu ochi pe TPU din cate site urii sunt pe serverele lor

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Asa imi spune pluginul FlagFox.

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Este o chestie de cât de bătător la ochi este. Nu te poți baza pe faptul că încalci legea că oricum nu vei fi controlat niciodată.

| Alexandrionelu explică (pentru RAY):

Nu este găzduit în Germania, ci este pe serverele Amazon, cel mai probabil în uk:
Nameserver: ns-381.awsdns-47.com
Nameserver: ns-1182.awsdns-19.org
Nameserver: ns-588.awsdns-09.net
Nameserver: ns-1922.awsdns-48.co.uk

| Alexandrionelu explică (pentru doctorandus):

Ia uite unde este găzduit site-ul TPU:
Nameserver: ns-381.awsdns-47.com
Nameserver: ns-1182.awsdns-19.org
Nameserver: ns-588.awsdns-09.net
Nameserver: ns-1922.awsdns-48.co.uk
Adică este pe serverele internaționale Amazon, cel mai probabil în UK laughing
Dar tot ne controlează nemții sa vadă dacă suntem sau nu antisemiti.
Paranoia e in floare!

| RAY a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Cei drept pe mine m-a avertizat pe un web site din DE, dar le dau dreptate, nu am stiut, scuze de spam man de ce instalatile de brad sunt pe led? lumina e attat de slaba

| Alexandrionelu explică (pentru RAY):

Din același motiv pentru care nu mai găsești aspiratoare noi mai puternice de 1000w. Mulțumim, Greta!

| RAY a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Al naibi inclazire globala ca mie mi frig acum, anul ce cald a fost 2 luni apoi frig, daca chiar era inclazire trebuia sa fie cald acum nu sa fie frig

| doctorandus a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Mie asta-mi apare:

http://iplookup.flagfox.net/? ip=159.69.70.68&host=www.tpu.ro

(trebuie scris legat)

Si, da, daca are servere in sapte tari diferite, trebuie sa respecte legile din sapte tari diferite.

| doctorandus a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Si de ce-mi dai serverele de DNS? Ce ma intereseaza pe mine unde e inregistrat pe DNS? Ma intereseaza doar IP-ul serverului, ca in

ping www.tpu.ro

PING www.tpu.ro (159.69.70.68): 56 data bytes
64 bytes from 159.69.70.68: icmp_seq=0 ttl=51 time=32, 893 mersi
64 bytes from 159.69.70.68: icmp_seq=1 ttl=51 time=38, 224 mersi
64 bytes from 159.69.70.68: icmp_seq=2 ttl=51 time=28, 751 mersi
64 bytes from 159.69.70.68: icmp_seq=3 ttl=51 time=28, 680 mersi
64 bytes from 159.69.70.68: icmp_seq=4 ttl=51 time=29, 880 mersi
64 bytes from 159.69.70.68: icmp_seq=5 ttl=51 time=29, 647 mersi
64 bytes from 159.69.70.68: icmp_seq=6 ttl=51 time=29, 407 mersi
64 bytes from 159.69.70.68: icmp_seq=7 ttl=51 time=31, 429 mersi
64 bytes from 159.69.70.68: icmp_seq=8 ttl=51 time=28, 956 mersi
--- www.tpu.ro ping statistics ---
9 packets transmitted, 9 packets received, 0% packet loss
round-trip min/avg/max/stddev = 28, 680/30,874/38,224/2,907 mersi

| Alexandrionelu explică (pentru doctorandus):

Fals. Trebuie sa respecte legislația tarii în care se afla firma sau persoana care deține site-ul.
Dacă ar fi asa cum zici tu, oricine ar putea sa își închirieze un server în una din zecile de tari în care copyright-ul nu este protejat de lege și pirateria ar fi în floare.

| Alexandrionelu explică (pentru doctorandus):

De obicei firma la care este înregistrat domeniul, găzduiește și site-ul. Cazul Amazon este mai special, ei având servere peste tot în lume.

| doctorandus a răspuns (pentru Alexandrionelu):

TPU trebuie sa respecte legislatiile din:

Romania
Germania
orice alta tara in care mai au server.

| doctorandus a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Te inseli. Serverul nu a fost inchiriat de la Amazon, ci de la Hetzner Online GmbH. Cu totul alta companie.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Va propun sa intrebati pe admin aceste lururi

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

1. Eu stiu in ce tara are TPU cel putin un server. Adminul nu poate nega asta.

2. Daca ai server in tara X esti obligat sa respecti legislatia din tara X. Unde-i lege, nu-i tocmeala, este chestie de suveranitate nationala.

3. Daca TPU nu vrea sa respecte legislatia germana este foarte simplu: isi muta serverul in Romania si toata lumea e multumita.

| Alexandrionelu explică (pentru doctorandus):

Argumentează punctul 2 te rog. Și ma-mi și un link către legislația care reglementează asta.
Sunt 100 % sigur ca te înșeli.
Exemplu : Încearcă sa îți deschizi un site numit www.zoofilie.ro, pe care sa îl găzduiește în Canada, unde este permisa.
https://m.activenews.ro/......ale-134072
Si ai sa vezi ce părere are politia romana despre asta :))

| Alexandrionelu explică (pentru doctorandus):

Nu cred. De ce sa aibă DNS-utile pe Amazon și sa tina site-ul în alta parte? E ca și cum ai avea domiciliul în Iași deși locuiești în București.

| doctorandus a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Ai comis eroarea de logica (sofismul) ca daca esti obligat sa respecti legislatia din Canada nu mai esti obligat sa respecti legislatia din Romania.

Ai server in Canada: esti obligat sa respecti legislatia canadiana.

Ai domeniu.ro: esti obligat sa respecti legislatia romaneasca.

Nu este o contradictie intre cele doua cerinte.

| doctorandus a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Nu e problema mea unde are server si unde il inregistreaza, dar este un fapt empiric real ca TPU are cel putin un server in Germania, la firma Hetzner Online GmbH.

Daca logica ta nu admite faptele reale, schimba-ti logica.

| Alexandrionelu explică (pentru doctorandus):

Adica respecți 2 legislații, și dacă le I calci pe amândouă ești judecat și condamnat în ambele tari? Îți dai seama cât de aberant este ceea ce susții tu?

| Alexandrionelu explică (pentru doctorandus):

Ia uite ce știe în politica de confidențialitate de la Hentzner:
"Published Content:
6.1. It is the client‘s responsibility to identify the Internet content as their own or as third-party content. "

| doctorandus a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Lol, politica de confidentialitate a unei firme private nu bate niciodata legile tarii.

In cadrul urmaririi penale internationale exista acorduri intre tari de competenta si recunoastere a verdictelor. Adesea, politiile nationale coopereaza intre tarile respective si esti condamnat intr-o singura tara.

Dar da, daca incalci atat legile tarii A cat si legile tarii B si ambele au jurisdictie asupra faptelor tale, poti fi urmarit penal fie in tara A, fie in tara B, fie prin cooperare reciproca intre tarile A si B. Si daca nu te afli in tara in care esti urmarit penal, acea tara poate emite mandat international de arestare.

Dar ca sa particularizam pe chestia cu antisemitismul in Germania, TPU ar fi condamnata ca firma la o amenda penala in cazul in care ar deveni focar de antisemitism. Adica nu pentru greseli ocazionale de moderare, ci pentru incurajarea sistematica a antisemitismului.

| Alexandrionelu explică (pentru doctorandus):

Urmăriri penale internaționale pentru comentarii scrise pe TPU laughing Omule, ai probleme grave la mansarda, altfel n-ai fi asa de paranoic. Și mai mult discuția asta consuma deja prea multa energie pentru a mai fi eficient sa o continui. Am înțeles ca ești un fanatic al contrazicerilor și întotdeauna o vei tine pe a ta. Nu am nimic cu tine personal, dar am sa te ignor ca utilizator, pentru ca eu am cu totul alte motive pe acest site. În nici un caz contrazicerile la infinit nu sunt scopul meu, prefer sa îmi consum nervii altfel. Și oricât de insistent ai fi, nu voi ajunge vreodată sa cred baliverne gen: politia din Germania supraveghează activitatea de pe TPU, sau ca oamenii care nu se masturbează și nu își înșeală partenerii sunt nebuni.
Deci mult succes la contrazicerile tale, cu cine are nervii necesari sa își pună mintea cu tine!

| doctorandus a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Nu am zis ca Politia germana supravegheaza activ TPU. Am zis ca daca i s-ar duce buhul ca e focar de antisemitism, Politia germana ar confisca serverul.

Atunci cand are nevoie, Politia germana angajeaza traducatori din limba romana dintre traducatorii autorizati din Germania. Ii plateste cu ora, ca sunt liber-profesionisti.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

In primul rand astia nu inteleg lb romana