| LordCroft a întrebat:

Cine imi poate spune ce faci cu fundele de la raspunsurile de pe TPU? (scuze de categorie dar asta e cea mai "populata" )

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"16. Ce este funda? Cum dau funda?
Funda este echivalentul unui "Multumesc" virtual si marcheaza raspunsul castigator la o intrebare. Pentru a acorda o funda, intra in pagina intrebarii tale, iar in dreapta fiecarui raspuns vei observa o funda portocalie. Trebuie doar sa dai click pe cea din dreptul postarii pe care vrei sa o desemnezi castigatoare. Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 100 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit." - SURSA :
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#16

"10. Cum castig puncte pe TPU?
Acumulezi puncte de fiecare data cand oferi raspunsuri. De asemenea, castigi puncte si prin voturile primite pentru raspunsurile tale.
- pentru postarea unui raspuns (aprobat) veti primi 50 de puncte;
- pentru postarea unei intrebari nu se mai ofera niciun punct si nici pentru votarea raspunsurilor postate de altcineva;
- atunci cand un raspuns este ales castigator, cel care l-a postat primeste 100 de puncte;
- pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se ofera cate un punct.
Se acorda puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un raspuns: primul raspuns postat pentru o intrebare valoreaza 50 de puncte; al doilea - 40 de puncte; al treilea - 30 de puncte; al patrulea - 20 puncte; al cincilea raspuns - 10 puncte." - SURSA :
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#10

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Te mandresti cu ele, dar nu au legatura cu Dragoste si Sex!

| LordCroft explică (pentru neutrino):

Stiu ca nu are legatura cu Dragoste si Sex dar cum am mai zis categoria asta este cea mai populatawinking

| alexs99 a răspuns:

Fundele pe care le obtii te ajuta sa urci in clasament, ele valorand 100 de puncte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Fiecare fundita are o valoare de 100 de puncte.
Te ajuta la cresterea ta in Rank.
Mai multe detalii ai aici:
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#16
Te pup!

| CatalinWaru a răspuns:

Nu faci nimic

| Bianca888 a răspuns:

Salut!
Pai daca aduni din ce in ce mai multe funde, vei avea punctaj din ce in ce mai mare, iar punctajul te va ajuta la rank!
Sper ca te-am ajutat!
Funda - Atunci cand la o intrebare de a ta alegi raspunsul castigator, cel mai bun.Un fel de "multumesc".
Langa fiecare raspuns ai o funda gri.Dai click pe ea si ai ales raspunsul.NU trebuie sa ai funde ca sa poti da si NU trebuie sa dai funde ca sa poti primi. Funda inseamna si 100 de puncte.Multi cred ca daca ai multe funde devii Expert TPU, dar nu este asa.
Mai multe despre TPU: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
http://www.tpu.ro/blog/