Apache
| Apache a întrebat:

Propunere :

In loc ca tricoul de campion al zilei sa fie castigat de userii cu cele mai multe raspunsuri utile intr-o zi, nu ar fi mai bine sa se schimbe regulamentul si sa castige userii cu cele mai multe raspunsuri CASTIGATOARE?

E adevarat ca userii care castiga, de obicei nu au dat raspunsuri de 2-3 cuvinte si isi merita din plin premiul/premiile.
Dar majoritatea celorlalti useri care au facut o pasiune din castigarea acestui tricou nu fac decat sa spameze intrebarile cu raspunsuri simple si nefolositoare care nu fac decat sa scada calitatea site-ului.

Daca criteriul de selectie al castigatorilor ar fi numarul de raspunsuri castigatoare, nu ar ar insemna asta o motivatie in plus pentru ca useri sa dea raspunsuri de o calitate mai buna,si sa se axeze pe calitate in detrimentul cantitatii?

Pareri pro-contra, propuneri? Scrieti-le aici.

17 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Poate ar fi mai bine, dar atunci ar apare o alta problema. Si asa este la moda ca unii utilizatori "cersesc" funda, in cazul in care conditia ar fi sa ai cele mai multe raspunsuri castigatoare ar dispera dupa fiecare funda si ar fi riscul sa apare multiple conturi clone care este nu este asa de usor de depistat.
Sunt curioasa si de parerea adminilor.

| Apache explică (pentru evenso):

O sabie cu doua taisuri, sunt de acord...

| evenso a răspuns (pentru Apache):

Ma gandeam ca totusi ar fi mai usor si pentru admini de verificat corectitudinea raspunsurilor castigatoare, pentru ca intr-o zi mai mult de 20 de raspunsuri castigatoare greu obtii.

| evenso a răspuns (pentru Apache):

Si in cazul in care ideea ta ar fi acceptat ar trebui inclus inca o conditie importanta!
Cine cere funda la raspuns sa fie eliminat din concurs big grin
Mai ramane un lucru de lamurit.
Ce se intampla in cazul cand raspunsul va fi declarat ca fiind castigator a doua zi, sau a treia sau mai tarziu?

| Apache explică (pentru evenso):

Va intra in competitia pentru ziua respectiva.

| evenso a răspuns (pentru Apache):

Cum? Daca de exemplu Luni cineva are 30 de raspunsuri castigatoare, iar cel care era pe locul doi are 28 de raspunsuri castigatoare, dupa care adminii declara pe primul ca fiind castigatorul zilei, dar ala de pe locul doi ulterior se trezeste dupa 2 sau 3 zile ca a mai fost alese din raspunsurile lui ca fiind cel mai bun ( practic a mai primit funde ), sa zicem ca a depasit pe ala de pe primul loc, in acest caz ce se intampla?

| Apache explică (pentru evenso):

La fel cum respectivul user a primit niste raspunsuri castigatoare cu intarziere, la fel probabil ca o sa primeasca si cel de pe primul loc.

Astea sunt detalii, care oricum vor fi decise de admini si nu de noi.
Eu vorbeam de ideea generala, cu toate hibele ei, cred ca totusi ar mai creste putin calitatea site-ului.
Useri care cersesc funda sunt destui si acum, si useri care sa isi faca multi-account doar pentru o funda...cred ca nu sunt chiar atat de multi pe site.

| evenso a răspuns (pentru Apache):

Mie imi place tot mai mult propunerea ta, de asta ma gandeam deja si la detalii laughing

| Musique a răspuns:

În felul ăsta, și-ar putea face mai multe conturi, pentru a-și da singuri fundițe.
Totuși, e o idee mai bună.

| Lightning1997 a răspuns:

Nu mi se pare o idee prea buna, pentru ca este verificata de catre admini calitatea raspunsurilor, iar cei ce au dat raspunsuri nefolositoare sunt sanctionati. Daca ar fi asa, toti ar cere funda dupa fiecare raspuns, chiar daca este nefolositor sau folositor.

| lpavel a răspuns:

Oricine gandeste putin logic iti da dreptate, si iti dau si eu MARE dreptate dar dupa cum sti nu noi facem legile aici din pacate...Dar o sa-ti votez intrebarea ca e cea buna intrebare din tot site-ul asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apache,propunerea ta are o logica, dar putin incompleta.Eu as venii cu propunerea ca cel care a castigat tricoul, o perioada de timp, stabilita de admini, sa nu mai poata participa la concurs.Astfel,s-ar elimina din start multe inconveniente.Numai bine.

| kiv1990 a răspuns:

Eu cred ca e bine si asa, de altfel ar fi conturi clone, in plus adminii verifica raspunsurile inainte de-a desemna cistigatorii. cred

| YoBuDy a răspuns:

Eu unul sunt de acord, de aceea se numeste toti pentru unul, mie imi place ideea, tricoul de campion ar fi trebuit sa se dea dupa cate raspunsuri castigatoare AI, nu dupa cat de multe raspunsuri "pe langa" ai dat.
Succes

| BalonnasheDeSapun a răspuns:

Da, o idee

| Julyanne a răspuns:

Contra.Nu toata lumea da un raspuns castigator chiar corect. Daca dai raspunsuri cel putin iti verifica cineva raspunsul.