| bobyliv a întrebat:

Sunt nou pe aici si nu stiu ce inseamna "funda", "dau funda", etc! Poate cineva sa-mi explice? Multumesc!

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Bine ai venit printre noi!
Funda = Cocarda oranj = Raspuns castigator = 100 de puncte.
Este un fel de "Multumesc". In acest fel ii multumesti celui, care te-a ajutat cel mai mult, raspunsul caruia a fost cel mai bun, din punctul tau de vedere.
Cand te vei hotara, ce raspuns este cel mai bun/folositor (in mod normal ai maxim 5 zile la dispozitie), va trebui sa dai clic pe "Declara raspuns castigator" in dreapta raspunsului preferat, iar apoi sa dai clic pe "OK". E simplu.
Succes!

Citeste si Intrebarile frecvente: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente ! Sigur, vei gasi multe raspunsuri si acolo. Numai bine!

13 răspunsuri:
| AnneMarri a răspuns:

În dreptul fiecărui răspuns apare câte o fundiţă gri şi (la răspunsul care consideri tu că te-a ajutat cel mai mult) dai click pe ea din dreptul răspunsului. Apoi te întreabă ceva de genul „Eşti sigur că vrei să declari răspunsul câştigător?" iar tu apeşi pe „Da".
Pe scurt, este un fel de „mulţumesc" pentru persoana car te-a ajutat cel mai mult.
P.S. bine ai venit! kiss

| DaNiElA_8352 a răspuns:

In primul rand bun venit printre noi
funda=raspuns castigator=100puncte
cum dai funda?
te duci la intrebarile mele.acolo iti apare intrebarea pusa de tine dai pe ea si iti arata raspunsurile pe care le ai primit daca te uiti in partea dreapta a fiecarui raspuns vezi o funda gri, daca vrei sa alegi un raspuns castigator dai pe funda respectiva de la raspunsul pe care l-ai ales si o sa te intrebe daca esti sigura ca ala este raspunsul castigator si dai da. dupa ce ai dat da se va face portocalie (funda) si gata . si daca vrei sa votezi un raspuns dedesuptul fiecarui raspuns scrie asa folositor,inteligent stupid amuzant si nefolositor si dai pe unul care il vrei tu si apoi apesi pe patratul din dreapta si gata.
sucees sunt sigura ca o sa te descurcihappyhappyhappy

| ElShaarawy a răspuns:

Funda inseamna sa alegi un raspuns castigator, cand ai sa pui o intrebare o sa iti apara raspunsuri si acolo langa raspuns este ca o fundita. Intelegi? langa ce am scris eu o sa arate o fundita rosie.

| cryssu2008 a răspuns:

In momentul in care raspunzi la o intrebare, raspunsul cel mai aproape de adevar, sau cel mai bine explicat se premiaza de catre cel care a formulat-o cu o funda. CU cat aduni cat mai multe funde devii expert TPU. De exemplu mie imi poti da click pe funda care apare in partea dreapta. happy

| gabrielutzu a răspuns:

Cershetorie virtuala.

| Viviluka a răspuns:

Pai a da funda inseamna a declara raspuns castrigator.Tu poti sa imi dai mie funda daca dai mai jos unde vezi ca scrie " declara raspuns castrigator"si eu primesc fundita. Poti primi si tu daca dai raspunsuri bune altor utilizatori. Atunci cand dai funda raspunsul castrigator va fi primul si va primi mai jos de raspuns o fuditza

| SkyHigh a răspuns:

Păi a da fundă înseamnă că te mulţumeşte răspunsul primit la întrebarea pe care ai pus-o, şi îl declari câştigător happy Ca să dai fundă, la răspunsurile pe care le primeşti ai în partea dreapta ca un fel de "premiu" peste care dacă dai click se face Orange, şi scrie "Declară acest răspuns câştigător" happy Sper că ai înţeles

| dolyan a răspuns:

Salut Boby,app,si mie mi se zice asa :-), bun acum raspunsul: De exemplu, la aceasta intrebare sa presupunem ca mai primesti inca 10 raspunsuri,da? Bun,dar tie iti place cel mai mult raspunsul dat de mine,ti se pare cel mai corect, exact, amuzant...etc,deci,alegi raspunsul meu ca fiind CASTIGATOR iar eu primesc o Funda :-) Pa pa

| stefan573 a răspuns:

Funda inseama acel obiect care iti apare la raspus funda este acea chestie care o primesti cand raspunzi p TPU funda?

| stefun01 a răspuns:

Cand dai funda alegi raspunsul castigator adica raspunsul care te-a ajutat cel mai mult, sper ca ti-am fost de folos

| Alice3939 a răspuns:

Funda e un fel de premiu! la fiecare intrebare cel mai bun raspuns pe care il alege persoana care a pus intrebarea respectiva. Acel premiu il oferi apasand pe o funtitza care e in dreptul raspunsului.Dar ai grija ca o data ce dai acea funtitza nu mai poti da inapoi? Si inca ceva, cu cat ai mai multe funda iti cresc punctele si poti ajunge mai sus in clasament! iti urez bafta in continuare...pup...BX

| stefania_3350 a răspuns:

Nici eu u stiu sad

| AndreOrza a răspuns:

Adica pui o intreabre si care crezi ca e cea mai buna intrebare ii dai funda