| anonim_4396 a întrebat:

Da-ti si voi exemple, va rog, de cuvinte sau propozitii care citite invers sa insemne acelasi lucru

15 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Rotor, potop, capac, ele fac cafele

| airflower a răspuns:

Caca

| airflower a răspuns:

Imi cer scuze pentru raspunsul anterior! Cineva a intrat pe contul meu si doar acum am observat.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Se numesc palindromuri:
era o tipa rapitoare
ei Amalia, ai lamaie?
ele fac cafele
era sa pozez o pasare
ai ramas acasa, Maria?
rosul usor
rozul iluzor
caiac, apa, sos, tot, bob, sus, dud, tarat, ele, radar, reper, rotitor, cojoc, capac, minim, potop, etate...

| Mystique a răspuns:

Asta imi aminteste de copilarie laughing Singurele pe care mi le amintesc sunt:aerisirea si generalul are neg rolling on the floor

| JustLauren a răspuns:

Mama, tata, cam atat stiu...
stiam mai multe dam le-am uitatsad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.2shared.com/file/11875556/c055b48b/Palindromuri.html Cel mai tare. Tot ce vrei sa stii despre palindromuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va muri mata si va fi ****a mata

| 911targa a răspuns:

Ana. nu-i cuvant dar e nume

| Mirunika123 a răspuns:

Sall! Cf? Imi amintesc ca am mai intalnit intrebarea aceasta, asa ca pot sa te ajut foarte mult.

Cuvinte:
aaa
aba
aerisirea
aga
aha
alabala
ama
ana
anina
apa
ara
apocopa
apupa
axa
aviva
aza
bob
caiac
capac
cazac
cec
cinic
civic
cipic
cojoc
cotoc
coc
coboc
cuc
culuc
dud
ehe
etate
elenofonele
elevele
gag
gig
gog
ici
ivi
iui
lupul
maram
madam
mim
monom
minim
nan
nun
oho
pap
potop
pop
pup
pupup
radar
rar
reper
rever
rodor
rolelor
rotator
rotitor
rotor
sos
soios
sas
supus
sus
tanat
tarat
tartrat
tasat
tivit
tot
tut
tapat
ucu
uhu
uiu
uiuiu
unu
zuz
ala
alela
anasana
anilina
ata
aua
ava
asa
atatata
atata
atipita
calabalac
ihi
iti
rabar
racar
ravar
razar
sabas
salas
sapas
sauas
ses
sis
taiat
tit
tiuit
tat
tst
sodos
vatav
zagaz
zaz

Propozitii:
Ele ne seduc cu desenele.
Au o nava noua.
Sa nu iei un as.
Alina m-a luat sa stau la Manila.
Era o tipa rapitoare!
Ene purta patru pene.
El a gatit agale.
Ele fac cafele.
El o sa faca fasole.
Icre, pui, ciuperci.
Ion a luat luni vinul tau la noi.
Maria bea, ca e bairam.
Ai ramas acasa, Maria!
Era sa pozez o pasare.
O rama maro.
Un alt exemplu de palindrom ar fi propoziția: „Epurașul ușa rupe", care însă are o ortografie greșită și în plus nu are niciun sens; totuși, citită de la coadă la cap, produce o propoziție identică.

Si daca vrei sa stii cum se numesc cuvintele care citite invers sa insemne acelasi lucru, citeste asta:

Un palindrom este un șir de caractere (de obicei cuvinte, fraze sau numere) care citit de la stânga la dreapta sau de la dreapta la stânga rămâne neschimbat. Termenul "palindrom" a fost introdus de scriitorul englez Ben Jonson (1572-1637) și provine de la cuvintele grecești palin (πάλιν; "înapoi") și dromos (δρóμος; "drum, direcție"). Cel mai lung palindrom din lume este Pitkä palindromi, în limba finlandeză, creat de Teemu Paavolainen în 1992 cu 49 935 caractere.

Sper ca te-am ajutat. happy

| Cristina987 a răspuns:

Ele fac cafele.

| theMAGNIFICO777 a răspuns:

Epurasul usa rupe

| Imaginar_Unprieten_1988 a răspuns:

Scrisoare palindromică (din G. Niculescu, F. Smarandache, „Parada marilor enigme" ):

DRAGĂ ILEANA,
ACI M-A ATACAT RADA CU LUCA, DAR TAC.
A TA AMICĂ,
ANA-ELIA GARD.

| Imaginar_Unprieten_1988 a răspuns:

Scrisoare palindromică (din G. Niculescu, F. Smarandache, „Parada marilor enigme" ):
DRAGĂ ILEANA,
ACI M-A ATACAT RADA CU LUCA, DAR TAC.
A TA AMICĂ,
ANA-ELIA GARD.

Adrese şi cărţi de vizită palindromice:
AV. EDUARD RAU, DEVA. (Dudu Petrescu, în „Rebus" 281/1969)
ANDOR ROTARU, CURATOR, RODNA.
GETA HUSASU, HATEG.
ISAIA POPA, IASI.
ANUTA CATUNA: este numele palindromic al unei sportive (maratoniste) românce.

Si cateva propozitii:
ERA NUDA LA DUNARE.
ALINA M-A LUAT SA STAU LA MANILA.
ACRU TIP E PITURCA.
ANA-I REGINA NIGERIANA.
ALA E SERGIU, NU-I GRESEALA.

Întrebări recente