| 334499 a întrebat:

Daca ai avea o indoiala ca matematica este o stiinta exacta care ar fi aceea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie pe youtube 1=2 si vei vedea cum un tip demonstreaza ca 1=2 :))
De fapt, uite : http://www.220.ro/documentare/2-1/ChIfaB671Y/

Si ca o gluma de incheiere, un mic mesaj : Draga matematica, maturizeaza-te si rezolva-ti singura problemele!

| 334499 explică (pentru anonim_4396):

Tipul ala greseste

| anonim_4396 a răspuns (pentru 334499):

Stiu, dar multi nu se prindtongue

| 334499 explică (pentru anonim_4396):

Eu prima data am crezut ca a gresit la amplificare dar el nu aplimfica ci imparte ambii termeni. apoi am vazut adevarata greseala. undeva ii da a-b care e egal cu 0 si el totusi continua calculele

| anonim_4396 a răspuns (pentru 334499):

Mai este o varianta pe net cum ca daca x*y= 0 inseamna ca 2(x*y)=0. (logic, asa e).
De aici, cum 0 = 0, deducem ca x*y=2(x*y). Simplificand cu x*y rezulta ca 1=2.big grin Si aici e o greseala. O observi?

| 334499 explică (pentru anonim_4396):

Nu,aici n-o observ. unde e? ca innebunesc laughing

| 334499 explică (pentru anonim_4396):

O supra y. asta e greseala

| anonim_4396 a răspuns (pentru 334499):

Simplificarea e imposibil de relizat dintr-un produs care e 0. Daca x*y = 0 deducem ca unul din termeni e 0. Nu poti simplifica cu 0 big grin

13 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Ca exista matematica, ea trebuie sa dispara!

| AlinaaAli a răspuns:

Daca e exacta de ce profa imi spune la scoala ca un betisor plus un betisor fac doua betisoare, iar eu cand merg acasa iau o gramada de nisip, mai pun o gramada de nisip peste ea si imi da tot o gramada de nisip thinking

| CastraveteMurat a răspuns:

Matematica doare sad.

| Foxie2 a răspuns:

Fericire= anti-mate/ anti-scoala!
tristete= mate/ scoala = probleme

Pentru binele poporului scoala trebuie interzisa! Pentru binele si fericirea poporului.

explicatie logica : Omul prost este mai fericit ca omul destept...
Pentru ca el nu stie ce se afla in jurul lui: el nu stie ca o fost inselat ca la casa de marcat, el nu stie ce e ala stres "sa invat sa iau examene sa termin facultati etc" El nu stie daca Basescu e un bun presedinte si cel mai important nu realizeaza cu adevarat ca e prost... sarac sau urat!

SI "Ce nu stii nu te afecteaza"
E mult mai fericit... ca unul care se cearta cu toti ca l-or inselat si vanzatorii il injura, ca unul care e calcat in picioare ca a mers la revolutie, ca unul caruia ii pasa ca e vorbit, ca e prost ca e urat sau ca nu si-a facut nici un viitor.
Prost= naivitate=fericire...intr-o oarecare masura sa fim toti asa.
Matematique stiinta distrugerii fericirii societati si rasei umane!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e stiinta exacta de ce sunt mai multe metode de a rezolva unele probleme? Poate zic prostii dar asta e parerea mea.

| Yuppz a răspuns:

Probabil as vrea sa cred ca nu exista matematica!