| chiftelutacrocanta a întrebat:

Lunca somnoroasa Printul ALFA RAY25TM si printesa readetot!(in poveste sunt mentionati mai multi utilizatori TPU)

O, copila dulce,
dulce dulcioara,
nu s-a mai intors
de la primavara,
la IUBITUL sau,
dulce dulcior
care-n general
sufera de dor

A fost odata ca niciodatata, o printesa dulce si suava, cu parul balai si lung, si cu ochii verzi asemeni unei campii inflorite.Ei! ...acea printesa nu era tocmai o printesa..ci mai degraba o fecioara somnoroasa, visatoare la stele, la floricele, la randunele, la raiuri ceresti pline de ingeri zburatori...si la multe altele
Chipul ei radios te lasa fara cuvinte, avea obrajii plini de sfiala, si buzele atat de dulci...asemeni cireselor sau mai ceva, readetot o chema.
Cat despre regat...acel regat era unul nespus de uimitor.un regat inalt si mare, asezat la mijlocul unei lunci inflorite, de care nu se putea desparti nici chiar cel mai urâcios om de pe pamant.la marginea acelei lunci inflorite, sedea singuratica de o lunga vreme de timp...o salcie..care isi atarna crengile incet in apa râului aflat tocmai la capatul luncii.

Randunele, Randunele
Zboara-n vremurile grele
Catre vremurile bune
Leganand cu cantecele
Timpul trist si-ntreaga lume

Astfel cantau copii nazdravani care, mai din joaca, mai din curiozitate...se furisau tiptil tiptil la geamul frumoasei printese readetot care adeseori, asezata in fata oglinzii isi pieptana parul cantand si amintindu-si de printul visurilor ei Alfa care se numea RAY25TM.

,,flori de tei, flori de tei
Tare dragu-mi-de ei
Primavara infloresc
Toamna iarna vejtejesc
De cum cad plapand plapand
Gramadanduse-n pamant;
Ele zboara, ca-n povesti
Pe tarame-mparatesti;

Hahaha radeau copii, de frumoasa visatoare READETOT, ea zambindu-le duios c-o privire-ncantatoare.

Nu s-a mai pomenit asa ceva, a-nceput a striga cu glas taraganat din varful palatului calaul bacemi, care era un om deosebit de bagacios.De cum se ivesc zorii diminetii, copii copii copii!

Numai mama sa nu fii, zise gradinarul palatului Anonimusser, aflat in mijlocul gradinii inflorite cu stropitoarea in mana.

Pana una alta..asa-s copii, n-ai ce sa le faci..incepu sa se planga servitoarea castelului 9octombrie, care intindea rufele umede pe sarma.

Mai feciori, pe vremea mea, copii erau copii, si parintii parinti! spuse batranul dascal Allentigerofatlantic,
adunandu-si degetele laolalta.
,, cand ii spuneam lu fiu-meu sa-mi aduca ulciorul cu apa sa-mi limpezesc amarul, zis si facut! fara comentarii si alte baliverne.si de nu mi-l aducea, numai biciu era de el! acuma. vorbe-n vant sunt vorbele parintilor...ca tare mult s-o mai schimbat vremea de atunci.,,

Dumnezeule, ce-i cu voi, ati luat-o razna, lasati copii in pace, si vedeti-va de ale voastre..batrani sâcâitori ce sunteti. zise mama-mparateasa numita Aniko62, care era la fel de frumoasa ca printesa visatoare, doar ca intre ele erau vreo 30 de ani diferenta.

Hai gata cu povestiile, si sa mergem la masa, ca-i deja ora pranzului. zise frumoasa visatoare readetot cu glas dulce, aflata la umbra salciei singuratice, peste care cantau randunelele.
Cipcirip cipcirip.

, printesa readetot, umezindu-si piciorusele goale in apă, cu umerii goi, a-nceput a se ridica din locul acela spre a se duce la masa imparateasca, care, mai mereu era pusa ca-n povestile povestilor

Iac-o c-a venit si vremea pranzului. toata imparatia era asezata la masa, savurand delicatesele gatite de bucatareasa regatului ReinA16.

Dar buna mancare,mai faci,ReinA16, ca-n povesti,nu altceva,zise regele endoryus cu gura plina, asezat la capul mesei.

,, Ce minunatie, ce splendoare, ce mancare gustoasa.,, a-nceput a zice la randul ei imparateasa Aniko

Da, asa este,cum spune regele,este minunata aceasta bucatareasa Rein,merita aplaudata din plin zise apoi intreaga lume soptindu-si diferite vorbe la urechi urmand ca apoi s-o aplaude.

Vai,ce sa zic ma faceti sa rosesc, spuse bucatareasa ReinA16 cu o privire sfioasa, si totodata triumfatoare.

Frumoasa visatoare readetot, cu obrajii rumeni ca trandafiri, buzele de visin, ochii verzi, si parul balai, incepuse a canta cu glasul ei dulce si duios urmand apoi sa se ridice si sa mearga in camera ei, unde obisnuia sa se admire in fata oglinzii gandindu-se la printul ei Alfa din povesti RAY25TM,de la rasarit, si pana ce soarele se scufunda.

,, dar mandra fata mai ai, maria ta, toata ziua buna ziua din apus si pana'n zori se gandeste doar la flori si la ingeri zburatori si la alte minunatii, nu s-a mai pomenit asa ceva. zise calaul bagacios Bacemi, cu o privire aspra de om spurcat.

VA URMA...

cum e?

11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Meserie. Nu ma asteptam, sincer. Mi-a placut la nebunie, mai putin la sfarsit, calau bagacios, really? laughing
Ti-as da 100 de funde de as putea. Chiar m-am distrat pe cinste.

| RAY a răspuns:

Wunderschöne,danke junge

| J0B0MAT a răspuns:

Vezi ca mi-ai greșit numele.De acum încolo nu mai folosi numele meu în poveștile tale.

Răspuns utilizator avertizat
| J0B0MAT a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Pentru ca nu vreau.

| R0R0 a răspuns:

Draguta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu citisem de mult o asa frumoasa poveste! Trebuie sa recunosc ca ai talent la povestit. Aaa. si ma mir cum de mi-ai facut o descriere asa frumoasa desi eu ma iau mai mereu de tine. Astept continuarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am ajuns și servitoare...

| DonaldTrump a răspuns:

Wunderbar! Abia astept urmatoarea parte laughing

| Kyılε a răspuns:

Tu îi întreci pe toții scriitorii noștri!
Bravo, se vede că ai talent!

| LittleTrain a răspuns:

O capodopera. O vom publica pe blogul TPU. Trebuie sa vada toata lumea cat mai bine creatiile deosebite ale celor mai talentati useri de pe site. Da, da...