NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Studiile arată că atunci când ne îndrăgostim, unele chimicale invadează creierul, precum oxitocină, dopamină, adrenalină şi vasopresină, acestea având efecte asemănătoare heroinei. Creierul se comportă ca şi cum am fi consumat droguri.
În acest caz, nu ar trebui să se interzică şofatul în stare de îndrăgosteală?

90 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Stimată prietenă, reminiscenţă Flower Power când se crede că s-a inventat dragostea adevărată. Până atunci erau chestii mai slabe, platonice, gen iarbă şi alte frunze.

| NOname explică (pentru Arthur):

Da, pe zi ce trece suntem tot mai toxici.

Mă uit la nickname-ul tău şi mă întreb: oare pe vremea Regelui Arthur ar fi trebuit interzis călăritul? ...sau şi intoxicaţia cu dragoste a cailor (pe motiv de defecţiune tehnică)?

| Arthur a răspuns (pentru NOname):

Ce vremuri stimată prietenă! Noroc că se defectau cam rar ( şi caii şi stăpânele lor ).
Aveau pe atunci metode naturiste de evitare a acestor efecte defecte ca de exemplu centura de castitate.
Mult mai târziu s-a pierdut tradiţia şi ai văzut ce a păţit Maria Tereza în relaţia ei de iubire necondiţionată care ar fi putut să strige la un moment dat : " Dau un regat pentru un cal! ". ( Cal, evident, nu iapă ).

| noktambul a răspuns:

In caz de "indragosteala" creierul nu se mai comporta in niciun fel. Are loc efectul de clepsidra al dragostei : se goleste capul si se umple inima.

| NOname explică (pentru noktambul):

...şi uneori se scurge prea mult jos. : ))

| noktambul a răspuns (pentru NOname):

Corect! Si creierul va incepe din nou sa functioneze normal.

| Furculingură a răspuns:

Și eu care credeam că principala cauză a accidentelor din trafic este asta :
http://i.imgur.com/mhCNkli.jpg

| NOname explică (pentru Furculingură):

Mmmm. E doar o altă traducere, mai primitivă.

| raluca0306 a răspuns:

Nu,nu ar trebui. Totul tine de logica.

| NOname explică (pentru raluca0306):

Detaliază, te rog. După ce logică te ghidezi? Că dacă e s-o luăm logic, un îndrăgostit este aproape la fel de imprevizibil şi zăpăcit ca un drogat (deşi mai mult glumim, desigur). Atunci?

| raluca0306 a răspuns:

Sincer e o intrebare dificila.Dar gandeste-te daca ai merge la examenul de permis si ar scrie ca persoanele indragostite nu au voie sa dea examenul.Nu ti pare aiurea? Mie mi se pare logic.Sau daca chiar e sa fie interzis persoanelor indragostite, sofatul, cum si-ar da politistii seama ca ei sunt indragostiti si nu au capacitatea de a conduce.Sa fim sinceri, cati dintre tinerii,, indragostiti'' ar renunta la sofat pentru ca li s-a pus pata pe cineva sau se gandesc la cineva incontinuu.

| NOname explică (pentru raluca0306):

Din acest motiv am şi postat la Trivia/Amuzante, să ne descreţim puţin frunţile.

| raluca0306 a răspuns:

Mda. Eu mi-am exprimat punctul meu de vedere si ma bucur ca ai pus intrebarea asta.

| condemnedAntagonist a răspuns:

Heroina în cantităţi mici e medicament, deci, şoferul ar trebui să-şi ia concediu medical până termină acest tratament.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Tu NOname ce rea ești laughing, tu ne-ai pune să devenim cu totii pietoni, unde nu ne mai trebuie nici permis, poate doar un ecuson în piept de "om îndrăgostit".
Mă întreb dacă ar mai exista autoturisme..., căci toți iubesc, de la cel mai mic la cel mai mare om.

| NOname explică (pentru floresdemayo):

Da, Flores, îţi dai seama ce ordine şi pace ar fi, ce lipsă de claxoane şi înjurături?
Am lărgi trotuarele şi ar fi plin de picioare superbe, căci mersul pe jos face piciorul frumos. It's a win-win situation. : ))

| floresdemayo a răspuns (pentru NOname):

Da, să stii, ai mare dreptate, doar de n-ar veni cei de la sate cu căruțele laughing

| Ashadow a răspuns:

Ar trebui interzisa chiar indragosteala.

| Izukie00 a răspuns (pentru Ashadow):

Poate pentru. unii, da.;-)

| Dilavia a răspuns (pentru Ashadow):

Ce tare esti!laughing)) :]]]]]

| Xtadelo a răspuns:

Asa se explica starea mea de euforie din ultimele saptamani day dreaming.

| NOname explică (pentru Xtadelo):

Vezi să nu iei o supradoză. : ))

| Xtadelo a răspuns (pentru NOname):

Sexul e supradoza? laughing Stai linistita, nu se va intampla asta laughing

| NOname explică (pentru Xtadelo):

No, sexul e mai degrabă descărcarea, să nu facem o toxiinfecţie, iar supradoza e obsesia şi demenţa pe motiv de prea multă iubire sau recipient fragil şi neîncăpător. : ))

| W3R4 a răspuns:

Ha,să ştii! laughing
Era odata la ştiri care a făcut accident de maşină...din ce cauza crezi?
Când poliţistul l-a întrebat cum s-a întâmplat, omul a răspuns:
-"...mă uitam după o femeie..."
Ar trebui sa se adauge şi aceasta observaţie în codul rutier!

| NOname explică (pentru W3R4):

Da. Sau împreună cu permisul de conducere să se ofere şi câte o pereche de ochelari de cal...că femei frumoase avem, Doamne ajută. : ))
Trebuie avut grijă să nu se îndrăgostească pe loc. : ))

| Fridăm a răspuns:

Ar fi o chestie. Nu ar mai fii aşa aglomeraţie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-ar place atunci sa lucrez in politie.As face zilnic razii sa vad cantitatea de fluturi ingerata de conducator.
-"cati ai in stomac? si de cand conduci cu ei? straight face
-sa vedeti dom' aitilopist, ca...nu-i chiar asa de frumoasa cum credeti dumneavoastra, o stiu de catva ore, iar la prima vedere, nu mi se intampla niciodata sa ma indragostesc. sad
-sufla in "fluturotest"! straight face dai, dai, dai dai, ok ajunge...Mda is numai larve de omizi, mars si baga doua beri si 200 de vermut pana nu se produce metamorfoza!"

| NOname explică (pentru anonim_4396):

= )) Ai avea mult de lucru. Ar fi bine să umbli direct cu insecticid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ha, ha!
Gotta love this one!
Bless you, dear, I enjoyed a good laugh. And I needed it.

Ce idee... poznaşă. Cât de drăguuuţăăă. Şi ştrengăreaţă.
Muah!

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ţi-ai primit deja permisul? Vezi, ai grijă... oricând poţi lua un Taxi. : ))

| 00AName00 a răspuns:

Ar trebui sa raspandesti vestea asta.Altfel se vor intampla din ce in ce mai multe accidente provocate de indragostiti.

| Lucian4 a răspuns:

laughing)). Lasa studiile in pace, ai citit vreun articol pe net cred. Acei 4 care "invadeaza" sunt hormoni, care stimuleaza sau inhiba anumite organe, (aici creierul). E o intrebare amuzanta atat. Ai chimicale in organism?

| NOname explică (pentru Lucian4):

Da, deja încep să dau pe-afară. : ))

| Lucian4 a răspuns:

Aha. detoxifiezi organismului. le elimini prin piele laughing

| NOname explică (pentru Lucian4):

Aha, fac o cură de dezintoxicare şi nu mă apropii de volan. : ))

| Lucian4 a răspuns:

Bine zis, ecuson de om indragostit

| Lucian4 a răspuns:

Da:-p

| OskarRM a răspuns:

''Domnu' poliţist,nu m-am turmentat, nu m-am turmentat!
Poate e păcat, dar sunt amorezat
Vreau să am carnet şi pe viitor, şi pe viitor, poate uit de amor...
Aşa că vă implor:
Nu ne mai trageţi pe dreapta!
Nu ne mai trageţi pe dreapta!''

| NOname explică (pentru OskarRM):

Haha. Frumos. Acesta ar trebui să fie imnul amorezaţilor la volan. : ))

| ZambetulNebuniei a răspuns:

laughing)
Daca ai voie sa conduci in stare de indragosteala (care "acestea având efecte asemănătoare heroinei") ar fi corect sa poti conduce si sub influenta drogurile (macar sub influenta heroinei).

Ce viata ar fi, ar ramane soselele fara soferi fricosi si batrani (adio 20-30% din numarul de masini de pe strada).

Serios, ar trebui o lege care sa sustina consumul de heroina la volan (sa te simti si tu bine).

P.S. Am glumit!
sau
NU

| NOname explică (pentru ZambetulNebuniei):

Dacă vrei să te sinucizi, nu am nimic împotriva, dar nu-i trage şi pe alţii după tine. : ))

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru NOname):

laughing
De ce, nu?
Daca sunt suficent de tonti sa faca o tampenie doar pentru ca e legala isi merita soarta (inca glumesc, in mare parte big grin).

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru NOname):

Sa nu uit, eu sunt minor si nu pot conduce.

| NOname explică (pentru ZambetulNebuniei):

O veste îmbucurătoare. Îndrăgostire plăcută în acest caz! : ))

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru NOname):

Mersi!

| facepalmlol a răspuns:

Insinuezi ca starea de indragosteala e mai grava decat starea de ebrietate?

| 00AName00 a răspuns (pentru facepalmlol):

Exact asta insinueaza.

| NOname explică (pentru facepalmlol):

Nu insinuez nimic, dar e interesant punctul tău de vedere.

Însă mai greu e cu depistarea îndrăgostelii la şoferi. Eventual, să urce la volan pe proprie răspundere şi fără copii pe bancheta din spate.

Vă daţi seama cât s-ar elibera şoselele din România? Problema traficului s-ar rezolva instant. : ))

| BSwwatch a răspuns:

Acestea fiind spuse..."Legalizati heroina!" laughing LOVE is in the AIR!

| NOname explică (pentru BSwwatch):

Mai bine: "Produceţi heroina naturală - îndrăgostiţi-vă!".
LOVE is in the AIR! : ))

| BSwwatch a răspuns (pentru NOname):

Mi-e frica de dragoste,este la fel de periculoasa ca si drogul; durere,suferinta, dependenta, porobleme din punct de vedere pshihic, cel mai dureros este cand te darmima fara sa fi facut nimic rau, cine cunoaste..stie! happy

| NOname explică (pentru BSwwatch):

Asta cam aşa e. Dar nu e o regulă ca orice relaţie de dragoste să fie tumultuoasă şi să se termine prost. Plus, la cât de înmiresmat şi ameţitor e nectarul ei, parcă se compensează totul.

| BSwwatch a răspuns (pentru NOname):

Chiar interesant subiectul creeat involuntar.Stim bine ca acea mireasma se transforma in obisnuinta,este la fel ca si cand te-ai dat cu un parfum pe care-l apreciezi mult, dupa o prioada te obisnuiesti cu mirosul si nu-l mai simti, asa si in dragoste, totul se rezuma la obisnuinta, dar negam involuntar existenta.Sa fiu decent.80% din cupluri traeisc din obisnuinta si nu din dragoste!

| NOname explică (pentru BSwwatch):

Nu pot să te contrazic, din păcate.
Dar...cine nu riscă, nu bea şampanie.

| BSwwatch a răspuns (pentru NOname):

laughing Pai sa curga sampaniaaa,sti ce este frumos?,ca indiferent de cat dureaza, daca o face-m cum trebiue este extraodinara fiecare experienta in dragoste, trairea momentelor si creativitate-a marcheaza persoana pe veci, si-ti face un loc bine meritat in suflet, cat despre mine...mi-e frica dar...nu ezit sa ma indragostesc

| MitroKta a răspuns:

Ar trebui sa se interzica nu numai sofatul daca indragosteala afecteaza modul in care percepem realitatea...
Insa, e destul de greu sa te ascunzi de realitate in modul asta. Nu-i asa?

| NOname explică (pentru MitroKta):

Este. Probabil de aia ne-au şi lăsat în libertate, dragostea devenind un drog legal şi nemediatizat, dar ne mai îndopă cu inhibitori prin mâncare, să fim cât de cât controlabili.

| MitroKta a răspuns:

hee hee inhibitori? ...bine zis. Dar, ce spui ca inhiba acestia? Dementa indragostitilor?! Viata arata ca indragostitii fac prostii mai mari ca oamenii lucizihee hee Asa ca nu stiu cat sunt de inhibati indragostitii. Vorbesc de ei la persoana a treia pentru ca eu nu mai sunt. Cel putin la momentul in care scriu :p

| NOname explică (pentru MitroKta):

E, inhibă multe, inclusiv apetitul sexual, ca să nu ne înmulţim ca iepurii şi ca să încetinească cumva creşterea populaţiei, să nu explodeze. Sau, mă rog, sunt doar nişte teorii.

| MitroKta a răspuns:

A, nu sunt doar teorii, dar nu ma asteptam s-o spuna cineva cu voce tare.

| ßσьσсєℓα a răspuns:

Uhh, sunt bolnava? Nu am voie sa conduc! Ehh, oricum n-am permis, imi trece laughing.

| NOname explică (pentru ßσьσсєℓα):

Vezi să nu fie irecuperabil. : ))

| FerLin a răspuns:

Cauta pe google boala cu codul F63.9 pentru mai mult informatii despre subiectul tau! happy

| NOname explică (pentru FerLin):

Interesant...

"Love is a grave mental disease.

F63.9 – sub acest număr Dragostea a fost înscrisă în registrul maladiilor Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii. De acum codul internaţional al maladiei este F63.9.

Dragostea a fost atribuită la tulburări mintale, la punctul "Tulburarea obiceiurilor şi atracţiilor", după alcoolism, dependenţa de jocuri de noroc, droguri, cleptomanie."

http://saccsiv.wordpress.com/......cod-f63-9/

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Trebuia sa fie F69.3

| Liviu4you a răspuns:

Nu, deoarece nu are acelasi efect ca si drogul respectiv. Heroina are un efect mult mai puternic.