| Ali29 a întrebat:

Buna! Organizăm o excursie cu clasa la Complexul Valea Șipotului si am vrea sa mergem cu trenul. Știți cumva ruta trenului sau daca avem o gara in apropiere de acest complex? Va mulțumesc

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De unde sa stim noi daca nu spui de unde pleci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de unde pleci maica draga?

| Ali29 explică (pentru anonim_4396):

Din Târgoviște

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ali29):

Nu exista acces decât cu mașina. Nu știu din Târgoviște dacă exista acces cale ferata spre București, din Titu știu ca este pentru ca am trecut recent prin gara de nord ( București) și am văzut. În rest cu trenul Târgoviște - București - apoi București - Sinaia SUD.

Din opinia mea, mai bine închiriați un autocar. Din Sinaia SUD ar fi de mers 24 km dus-întors. Va țin picioarele?

| suntserios a răspuns (pentru Ali29):

Autocar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uită-te pe google, vezi vreo cale ferata in apropiere? După câte observ, acest complex este situat între Sinaia și Glod, drumul spre Târgoviște. Cea mai apropiata gara este la Sinaia, apoi pe jos dacă va țin picioarele. 14 km pe jos, calculat pe google maps. Și nu, nu exista posibiltatea de a merge cu trenul decât pana la Sinaia și apoi încălțările de drum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă totuși vreți sa mergeți pe jos, în Sinaia puteți cobori la Sinaia SUD ( halta), de aici sunt doar 12 km. Și țineți cont ca aveți de urcat niște serpentine, se vad și pe google maps.

| Mavni a răspuns:

Daca plecati din Targoviste, nu are sens sa va complicati ocolind cu trenul prin Bucuresti, sa ajungeti la Sinaia. Mai ales ca din Sinaia si pana la complex... care e dincolo de Cota...
Mai bine luati o masina si prin Pucioasa, Moroeni, ajungeti imediat.