| petrica5006 a întrebat:

Buna! Urmează să merg pentru prima data la mare și singur. Sfaturi cu ce trebuie să am pe plaja cu mine, încălțăminte/îmbrăcăminte. Locul de pe plaja, dacă pot să mă pun oriunde…

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiloți, prosop, halat de baie. Să nu intri în apă singur, chiar dacă știi să înoți.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu e ok sa mergi singur, mergi cu familia ta la mare ai mamă ai tată frati surori? De ce nu mergi cu ei? La mare costă mult trebuie sa ai bani, cel putin 3000 lei ai banii ăstia? Mincarea este scumpă camerele la hotel sau scumpit de la 1 iulie cu 10 % față de luna trecuta, acum este sezonul si multi hotelieri profită de faptul ca o sa fie multa lume la mare si măresc preturile. Daca nu mergi cu familia sau cu prietenii nu este ok sa mergi singur.

| dullcat a răspuns:

Buna.In primul rand, stii sa inoti? E o idee proasta daca esti singur si mergi in locuri retrase. Daca nu stii sa inoti e si mai grav. Exista momente cand valurile te trag in larg si pot ucide inclusiv inotatorii experimentati.

| newaccountbye a răspuns:

Bună! Este recomandat să porți haine lejere și încălțăminte confortabilă, cum ar fi șlapi sau papuci. Trebuie sa ai prosop, costum de baie, o pălărie pentru protecție solară, cremă de protecție solară și apă. În ceea ce privește locul de pe plajă, poți să te așezi oriunde este loc liber, în afară de zonele rezervate pentru salvamari. Asigură-te că nu blochezi calea de acces pentru salvamari și că nu te așezi prea aproape de apă. Să te distrezi!

| Genevaaa a răspuns:

Bună te imbraci efectiv normal ca si cand ar fi foarte cald afară gen tricou și șorți.
Ajungi pe.plajă iti intinzi prosopul sau iei sezlong. Te așezi te dezbraci te dai cu protectie, aperi de soare ce mai ai in geantă gen bani și tr duci in apă ușor ușor dar mai uite te si pe mal la prosopul tau sa nu iti ia cineva

| healerdx7 a răspuns (pentru Genevaaa):

Nu iti ia nimeni nimic...am lasat pe o plaja foarte aglomerata 2 portofele, 3 telefoane, cheia de la masina, treceau 3 bronzati cu porumb la vanzare la fiecare 5 min si am mers in larg sa inot o ora, n-a umblat nimeni la lucrurile mele.
Sfat: aseaza-ti lucrurile intre familii de oameni normali, cu copii. Aia nu vor pleca prea departe de mal si stau geana pe cearsafuri. Daca chiar ti-e frica ca te praduiesc hotii de alocatie, roaga o familie sa se uite si la obiectele tale.

| dullcat a răspuns (pentru healerdx7):

Bun sfatul.Altul e sa ascunzi obiectele importante in cutii goale de la crema de protectie solara, cele care incap, desigur.Sau sa le pui intr-o geanta de plaja cu buzunar/fund ascuns.

| healerdx7 a răspuns:

Papuci, costum de baie (slip sau pantaloni scurti de plaja), ochelari de inot daca mergi sa inoti mult, prosop (unu mai mare si unu mai mic sa te stergi), ochelari de soare, crema de protectie solara, bani sa poti sa cumperi apa, mancare.