| Ionut2482 a întrebat:

Bună ziua
Nu am mai mers cu trenul pana acum. Ideea e ca as vrea sa merg pe 10 iulie la Costinești. Suntem 4 persoane. Eu cu un prieten avem carnet de elevi/studenți și celelalte 2 persoane, nu au documente care sa ateste ca sunt studenți. As vrea sa știu cum fac cu biletele? Se iau atunci aproape de data de plecare? Cu cât timp le pot lua înainte și pentru studenți/elevi e gratis transportul în perioada aia sau e o reducere cu ajutorul carnetului?
Biletul poate fi luat pentru dus și întors?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți să le iei și din gara înainte să pleci dacă mai sunt locuri, poți să le iei online și de pe acum.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai este destul pana pe 10 iulie, mergi pe data de 1 sau 2 iulie la gara la ghiseul de bilete si intrebi acolo pe vanzatoare, ea stie cum se dau biletele pentru studenti gratis sau la jumatate de pret, biletele le poti cumpara cu 2, 3 zile inainte de a pleca la mare nu cu 6 luni inainte ca se mai modifica preturile.

| Ionut2482 explică (pentru CristiDinBucuresti):

E ideea ca în perioada aia e festivalul Beach Please și dacă nu mai sunt locuri sau ai idee daca sunt suplimentatein perioada respectiva!?

| Standt a răspuns:

Fiind perioada de sezon (vacante, concedii) recomand sa iei biletele din gara cu 30 de zile inainte. Da, se pot lua bilete dus-intors. Sau separat unul dus si altul intors.
Elevii au gratuitate (cu carnetul vizat) ir studentii au reducere. Ceilalti vor plati biletul intreg.

| Standt a răspuns:

@cristidinBucuresti:
Ce prostii poti sa scrii!
Chiar daca se maresc preturile, biletele cumparate raman valabile. La pretul platit.
Dar nici cfr-ul nu vinde bilete cu 6 luni inainte.
@Ionut:
De aia e bine sa cumperi biletele cu anticipatie. Si dus si intors.
Nu se stie daca se suplimenteaza locurile. Asta se decide atunci in functie de cerere. Dar cum vara se baga trenuri sezoniere iar cfr-ul duce lipsa de vagoane, slabe sanse la suplimentare.