| minime3 a întrebat:

De cate vacante credeti ca avem nevoie pe an? Esti privit aiurea daca iti iei doar o vacanta? Si in ce anotimp va luati de obicei vacanta? In tara sau in afara? Sper ca imi puteti raspunde la toate intrebarile acestea. Multumesc!

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil sa-ti iei tu o vacanta, cand scoala se inchide in toate cele 5 vacante si tu oricum nu ai unde sa mai mergi si nici cu cine sa inveti.
Acelasi lucru se intampla atat in tara cat si in strainatate, fiindca Romania si-a schimbat programarea scolara in 5 module de invatare si 5 vacante, asa cum au facut si cei din strainatate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare isi ia cate vacante poate si cate isi permite, financiar si din punct de vedere al timpului.

E absolut irelevant cine si ce crede despre timpul tau liber.

Eu nu imi iau niciodata vacanta in august sau iulie. Prea cald, prea scump si cel mai important prea aglomerat.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu cred ca ar fi nevoie de patru, dar de unde atata lux? laughing Multi oameni isi iau doar o vacanta, in timp ce unii nici atat nu isi permit, iar altii calatoresc des.Nu trebuie nimeni judecat.

Eu prefer vara, in Romania.

| Frank51 a răspuns:

Păi eu de exemplu îmi iau cam 10-15, cam 90% plec în afară, atât vara cât și iarna.

| adryang78 a răspuns:

Nu există o "schemă" după care să-ți planifici vacanțele. Nu înțeleg, de ce să fii privit aiurea dacă îți iei doar o vacanță? Și chiar dacă sunt minți limitate care te privesc chiorâș din cauza asta, de ce îți pasă? O vacanță, un concediu, se planifică în funcție de mai mulți factori. Nu pleci în vacanță când vrea lumea, pleci când vrei tu, de câte ori vrei tu, când îți permiți tu și unde îți permiți tu. De ce trebuie să faci ca restul turmei?

| Drake21 a răspuns:

Depinde vacanta poate sa fie si la mamaia in gradina unde ma m ai duc cu un prieten daca e de construit ceva, noaptea un gratar, o sticla de vin, m ai vorbim despre politica

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Cumperi o piscina gonflabila undeva la 10 mil, o duci la mamaia in curte, pui apa pana dupa amiaza se incalzeste singura de la soare

| suntserios a răspuns (pentru Drake21):

Ahh gratarul... laitmotiv timpului liber la roman.

| ALM2000RO a răspuns:

Ideal ar fi patru pe an. Și dintre care una sau chiar două să fie în străinătate. Dar de unde bani pentru atâtea la majoritatea românilor? sad
Citisem undeva că pensionarii nemți au parte de cel puțin 2 concedii / an în străinătate (plus ce mai călătoresc la ei în țară) big grin

| ALM2000RO a răspuns:

De obicei vara îmi iau vacanță. Vreo 3 pe an. Din care 2 în țară și una în afară.

| EestiSodalane a răspuns:

"Ești privit aiurea?" Lol.
De ce îți pasă cum ești privit? Efectiv sa-ti pese ce cred oamenii despre tine e o boală mentală.

| Alex00615 a răspuns:

I-ați vacanțe atât cât ai chef, bani și zile libere, nu e ceva ciudat cât călătorești. Cunosc persoane care călătoresc în fiecare lună și altele care stau de 3 ani într-un oraș și n-au văzut încă centrul acelui oraș, nu e o perspectiva socială asta. Și ca destinație, eu unu prefer zonele cu climat opus anotimpului respectiv, de exemplu vara as merge în țările nordice, iar iarna în Maldive

| explorandromania a răspuns:

Buna, noi de exemplu mergem cam un concediu pe an in strainatate vara la mare. Si in rest mergem prin tara. Mai mult la munte deoarece ne place natura si drumetiile. Despre excursii le noastre prin Romania am scris pe urmatorul link:
explorandromania.blog

Ideea cu concediul este sa te simti bine. Nu conteaza numarul. Concedii reusite!