| Nikcoletta a întrebat:

De cațiva ani buni vreau sa vizitez Egiptul, daca aveți cunoştinte care au fost acolo, puteti sa-mi spuneti cam câti bani au cheltuit?
Citisem pe un forum că trebuie sa am 500 de euro pentru hotel +500 pentru bilet.
Dacă stau doar 4 zile.
De cați bani am nevoie?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce lux iti doresti si iti permiti.
In general, drumul dus-intors cu avionul costa de la 150 euro in sus (din Bucuresti).
Un pat de hotel se gaseste de la 30 euro in sus, pentru o noapte.
Mai ai nevoie si de bani pentru mancare, de cheltuit, care sunt de la 50 euro in sus, fiecare zi.
Totalizand, pentru 4 zile ai nevoie de minim 380-400 euro pentru o persoana, DAR acesta este doar caz ideal.
Uzual ai nevoie de cel putin 800-1000 euro pentru fiecare persoana.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu merge așa. Booking bilet și hotel. Așa o să afli, nu pe forum, nu de aici. Sunt modalități ietfine de călătorie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai te orientezi si mergi cand prinzi un zbor ieftin si iti rezervi hotelul din timp. Daca ajungi in Cairo sau Aswan, iti pot face legatura cu un egiptean (el sta in Cairo) sau taica-su (e manager de hotel in Aswan). Ca o paranteza, nu e chiar foarte sigur egiptul, mai ales ca e si nebunia cu musulmani vs. crestini (bine, aia sanatosi la cap nu au ceva cu ceilalti, dar sunt si acolo destui lunatici, amicul asta al meu e din familie crestina de exemplu, el e ateu, are prieteni si musulmani si crestini, dar... poate deveni nasol).